GE Ulaşım ve TÜLOMSAŞ, Türkiye’de Özel Bir Şirketten Gelen İlk Lokomotif Siparişini Aldı!

8 Ekim 2018

 GE Ulaşım, Türkiye’nin en büyük rafineri şirketi Tüpraş‘ın demiryolu taşımacılığında faaliyet gösteren şirketi Körfez Ulaştırma A.Ş.‘ye beş adet dizel elektrikli lokomotif tedarik edecek. Anlaşma, GE Ulaşım’ın Avrupa Standartları ile uyumlu, üstün yakıt ekonomisi sağlayan PowerHaul serisi lokomotiflerini kapsıyor. Bu anlaşmanın bir diğer önemli yanı ise Körfez Ulaştırma A.Ş.’nin, devletin ana hatların kullanılması için bir yıl önce lisans vermeye başlamasının ardından Türkiye’de böyle bir satın alma gerçekleştiren ilk özel demiryolu olması.

GE’nin daha önce TCDD’ye tedarik ettiği beş adet PowerHaul lokomotifi kiralayan Körfez Ulaştırma A.Ş., bu sipariş ile birlikte filosunu iki katına çıkarıyor. Operasyonlarının büyümesiyle, ürünlerin Tüpraş rafinerileri arasında daha hızlı ve daha verimli taşınmasının kritik önem taşıdığını belirten Körfez Ulaştırma A.Ş. Genel Müdürü Tufan Başarır işbirliği ile ilgili olarak, “Bu lokomotiflerin kanıtlanmış performansıyla filomuzun gücüne güç katmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Dizel elektrikli lokomotifler, Körfez Ulaştırma A.Ş.’nin daha önce kiraladığı beş lokomotif gibi, GE’nin Türkiye’deki stratejik iş ortağı TÜLOMSAŞ tarafından Eskişehir’de üretilecek. TÜLOMSAŞ, GE’nin PowerHaul lokomotiflerini Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Pazarı için üretiyor. Sözleşme kapsamında GE, PowerHaul lokomotiflerin öncü teknoloji ve tasarımını sağlarken, TÜLOMSAŞ ise yerel üretim, montaj ve nihai test hizmetlerini gerçekleştirecek.

Türkiye’nin demiryolu endüstrisine yönelik kalkınma hedeflerine katkıda bulunmaktan gurur  duyduğunu belirten GE Ulaşım Rusya/BDT, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika faaliyetlerinden sorumlu Genel Müdürü Gökhan Bayhan, bu anlaşmanın, dinamik ve büyüyen bir pazarı desteklemek üzere önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı da anlaşma ile ilgili olarak şunları söyledi: “TÜLOMSAŞ’ta, en gelişmiş ve ileri teknoloji ürünü lokomotiflerin üretimini bilgi birikimimiz, kalifiye iş gücümüz ve kabiliyetlerimizle destekliyoruz”. Avcı, lokomotiflerin üretiminin, yan sanayinin güçlenmesine katkı sağlayarak ülke ekonomisi için reel katma değer yaratacağını da ifade etti.

AB Aşama IIIa emisyonları ve TSI birlikte çalışabilme standartlarıyla uyumlu olan PowerHaul serisi, üstün performanslı orta ağırlıkta bir lokomotif olma özelliğini taşıyor. PowerHaul serisi, common-rail yakıt enjeksiyon sistemine sahip, ileri teknoloji ürünü olan 16 silindirli 3,700 HP GE PowerHaul P616 motoruyla donatılıyor. Yakıt tüketiminde yüzde 18 tasarruf sağlarken azami güç verimine ulaşabilen lokomotif, ayrıca yüksek performanslı AC çekiş kontrol teknolojisi ve tekil şaft kontrolüyle artırılmış güvenirliğe ve çekme kuvvetine de sahip.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.