GE Ulaşım InnoTrans 2014’te Eskişehir’de üretilen lokomotifini sergiledi

10 Ekim 2014

Innotrans

Dünyanın en zorlu ulaşım problemlerinin üstesinden gelerek ekipmanlar üreten GE Ulaşım, yerel ekonomilere katkı sağlamaya devam ediyor. GE Ulaşım, demiryolu ve raylı sistem teknolojileriyle müşterilerine Endüstriyel İnternetin gücü ile verimlilik sağlarken, bir yandan da lokomotif ve diğer demiryolu teknolojilerinin yerel üretimine yönelik stratejik ortaklıklar kuruyor ve yatırımlar yapıyor.

GE Ulaşım, Endüstriyel İnternet çözümü sunan RailConnectTM 360’ı, Türkiye’de TÜLOMSAŞ ortaklığı ile Eskişehir’de üretilen PowerHaulTM yük lokomotifini ve EvolutionTM Serisi’ni, 23-26 Eylül tarihleri arasında Berlin’de gerçekleşen Innotrans 2014 fuarında tanıttı. Ayrıca 25 Eylül’de TÜLOMSAŞ, TCDD, İstanbul Ulaşım gibi Türk demiryolu sektörünün önemli kurumlarını biraraya getirerek özel bir toplantı düzenledi. Fuarda, bu özel etkinlik kapsamında Türkiye’deki demiryolları ve raylı sistemler endüstrilerinin daha fazla gelişmesi ve lokomotif ihracatının artırılmasına yönelik konular ele alındı.

Yerel ortaklıklar ile endüstrinin gelişimi

GE Ulaşım, hem Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) hem de Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki çeşitli müşterileri için en gelişkin teknolojiye sahip PowerHaulTM lokomotiflerinin üretimi için TÜLOMSAŞ ile 2008 yılında stratejik bir ortaklığa imza atmıştı. TÜLOMSAŞ-GE Ulaşım ortaklığı kapsamında 2014’te TCDD için toplamda 10 lokomotif ve Avrupalı müşteriler için de 10 lokomotif Eskişehir’de üretilmesi planlandı. Geçtiğimiz günlerde TCDD’ye teslim edilen 5 adet PowerHaulTM yük lokomotifi ise öncelikli olarak Eskişehir, Afyon, Bilecik, Ankara gibi yük taşımacılığının yoğun olduğu hatlarda sonrasında da tüm Türkiye’de kullanılacak.

GE Ulaşım Avrupa, K. Afrika, Ortadoğu, Rusya, Türki Cumhuriyetler Genel Müdürü Gökhan Bayhan, “GE Ulaşım olarak müşterilerimiz için yerel çözümler geliştiriyor ve gerçekleştirdiğimiz stratejik ortaklıklar ve yatırımlar yoluyla pazarlarda üretim olanaklarını güçlendiriyoruz. GE Ulaşım olarak yenilikçi teknolojilerimiz ve deneyimlerimiz ile  ülkemizin ihracat kapasitesine, teknolojik gelişimine ve demiryollarındaki yatırım hedeflerine katma değer sağlamaktan dolayı gurur duyuyoruz.” dedi.

Çevreyle dost PowerHaulTM  Yük Lokomotifleri  

PowerHaulTM, diğer yük lokomotifleri ile karşılaştırıldığında çekiş gücü daha yüksek, çevreye saygılı, emisyon değerleri düşük ve yakıt tüketimi açısından daha verimli bir lokomotif olarak öne çıkıyor. InnoTrans 2010’da ilk kez kamuoyuna tanıtılan PowerHaulTM başta Türkiye olmak üzere Türkiye, Birleşik Krallık, Kore, Avustralya ve Avrupa’da hizmet veriyor. Yüksek çekiş kapasitesine ve daha hafif aks yükü uygulamalarına yönelik olarak tasarlanan PowerHaulTM lokomotifi, daha fazla beygir ve çekiş gücü yaratmak, bir yandan da yakıt tüketimini ve sera gazı emisyonunu azaltmak üzere raylara indirildi.

Endüstriyel İnternert çözümü RailConnectTM 360

GE Ulaşım Innotrans 2014’te, ulaşım endüstrisinin önde gelen sorunlarına çözüm sağlamak amacıyla ihtiyaca göre ayarlanabilir bağlantılı yazılım çözümleri paketi olan RailConnect 360TM’ı InnoTrans’ta tanıttı. RailConnect 360TM, demiryolu operatörlerinin elle yürütülen işlemlerden kurtulmaları, bilgi akışının geliştirilmesi, verimliliğin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesine yardımcı olmak üzere GE’nin bu alandaki uzmanlığını ve Endüstriyel İnternetin gücünü ileri bir boyuta taşıyacak.

EvolutionTM serisi lokomotif inovasyonu

GE Ulaşım’ın endüstriye liderlik eden Evolution Serisi lokomotiflerine güç veren Evolution motoru da fuarda sergilendi. 10 yıllık ve 400 milyon dolarlık bir yatırımın ürünü olan ve 2005‘de kamuoyuna tanıtılan Evolution Serisi, güç, performans ve verimliliğin birleştiği bir lokomotiftir. Bu lokomotifler yüksek bir güvenilirlik ve düşük kullanım ömrü maliyeti sunuyor. Şu an için dünyada 5,000‘den fazla Evolution Serisi lokomotif hizmet veriyor ve bulunduğu lokasyonların çoğunda lokomotifler yerel üretimle gerçekleştiriliyor.

GE Transportation Başkan Yardımcısı, Başkanı ve CEO’su Russell Stokes konuyla ilgili olarak, “GE olarak yaşanan sorunların üstesinden gelinmesi ve endüstrinin sürekli ilerlemesi için aralıksız şekilde yenilikçi teknolojiler geliştiriyoruz. RailConnect 360 paketindeki yeni inovasyonlarımız, müşterilerimize ileri seviyede etkinlik ve verimlilik sunmak ve endüstrinin en çok karşılaştığı sorunların çözümüne yardımcı olmak üzere, akıllı makinelerin gücünden yararlanmaya yönelik kararlılığımızın bir örneğidir.” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.