GE Türkiye’nin Meme Kanseri Farkındalık Hareketi #KorkusuzKadınlar Başladı: Farkındayız, Savaşıyoruz, Yeniyoruz!

10 Ekim 2019

Günümüzde her 8 kadından 1’i meme kanserine yakalanma riskiyle karşı karşıya. Kadınlar arasında %30’luk bir oranla en çok görülen kanser türü olarak bilinen meme kanserinin I. evresindeki erken tanı, yaklaşık %100 hayatta kalma oranı anlamına gelirken, IV. evrede kanser tespit edildiğinde bu oran %22’ye düşüyor. Veriler de açıkça ortaya koyuyor ki meme kanserinin erken tanısı ve tedavisinde en önemli rollerden biri, görüntüleme teknolojilerinde ve bu alandaki yeni gelişmelerde saklı. Her yıl düzenli olarak yaptırılan mamografi taramaları, erken tanı konulmasına ve bu hastalıktan dolayı oluşan ölüm riskini %25-30 oranında azaltmaya yardımcı oluyor.

GE Türkiye de her sene olduğu gibi bu Ekim ayında da meme kanseriyle ilgili farkındalık yaratmak amacıyla UPS ve Sephora Türkiye’nin desteğini de arkasına alarak meme kanserinde erken tanının öneminin vurgulandığı bir etkinlik gerçekleştirdi ve #KorkusuzKadınlar etiketiyle bir farkındalık hareketi başlattı. Ünlü sanatçı Ceyda Düvenci’nin moderatörlüğünü yaptığı etkinlikle ilk adımı atılan farkındalık hareketi, Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olan Ekim boyunca devam edecek.

Neden #KorkusuzKadınlar?

Görüntüleme teknikleri her geçen gün gelişiyor ve mamografi cihazları meme kanserini tespit etmede kritik rolde bir “savunma hattı”. Ancak buna rağmen günümüzde her dört kadından biri, mamografi çektirirken yaşayacağını düşündüğü zorluk ve sonrasındaki süreçten duyduğu rahatsızlık, korku ve endişe yüzünden taramalardan kaçınıyor. Özellikle 40 yaşın üzerinde mamografi taramasını atlamak, meme kanserinin tanısını geciktirebiliyor ve uzun vadede de hastalığın seyrini etkileyebiliyor. GE Türkiye de meme kanseri farkındalığını artırmak için hayata geçirdiği bu projesinde odağına kadınların yaşadığı bu “korku”yu aldı.

Yol gösterici ve savaşçı ruhlu kadınlara, doğuştan gelen dayanıklılıklarını hatırlatarak güçlerini hayatın her alanında gösterebileceklerini vurgulamak isteyen GE’ye göre, kadınlar hem kendilerinin hem de sevdiklerinin hayatını tehdit edebilecek her türlü unsura tüm güçleriyle karşı koyabilir. Söz konusu meme kanseriyle savaşmak olduğunda da tüm kadınlar birer savaşçıdır. Çünkü kadınlar dayanıklı, güçlü ve korkusuzdur!

#KorkusuzKadınlar Meme Kanserinin Farkında!

Proje kapsamında tüm korkusuz kadınlar, kendileri için kısa bir zaman alacak meme kanseri taramasını yaptıracak, Sephora Türkiye’nin “pembe rujları” ile yüzlerine savaşçı çizgileri çizecek. Farkındalığın daha da yaygınlaşmasına destek olmak için kendi fotoğrafını #KorkusuzKadınlar etiketiyle sosyal medyada paylaşacak ve tüm sevdiği kadınlara “Şimdi sıra sende!” diyecek.

Projenin bir diğer destekçisi UPS ise, Ekim ayı boyunca tüm gönderimlerinde bu farkındalığın kamuoyuna yayılmasını sağlamak için gönderim ambalajlarında projenin görselini ve mesajlarını kullanacak. Günde binlerce gönderinin gerçekleştiği düşünüldüğünde ise ay sonuna kadar on binlerce kişiye ulaşarak farkındalığın yayılması amaçlanıyor.

Daha önce pek çok farklı disiplinde çarpıcı farkındalık ve bilinçlendirme projelerine imza atan GE’nin geçtiğimiz senelerde Meme Kanseri Farkındalık Ayı için hayata geçirdiği diğer projeler de oldukça ses getirmişti. Örneğin, 2013 yılında Galata Kulesi’ni pembeye boyadık. 2015 yılında tarihi Çırağan Sarayı’nı pembeye boyadık. 2016 yılında #HerŞeySizinElinizde dedik. 2018 yılında ise Haluk Akakçe’nin özel tasarımıyla meme kanserinin uluslararası sembolü pembe kurdeleyi yeniden yorumlandık.

Bu sene de #KorkusuzKadınlar ile farkındayız, savaşıyoruz, yeniyoruz!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.