GE, Türkiye’nin En Büyük Generatör Transformatörünü Üretiyor

2 Ekim 2017

GE Gebze Güç Trasformatörleri Fabrikası’nda üretilecek olan 820 MVA 400 kV’luk generatör step-up transformatörü, Türkiye’de üretilmiş en büyük generatör transformatörü olacak. 2018 yılında Yunanistan’da bulunan Ptolemais Santrali’ne kurulacak olan bu dev transformatör, düşük emisyon değerleriyle çevreye önemli katkı sağlayacak.

Gebze’deki GE Güç Transformatörleri Fabrikası’nda GEK TERNA Group üyesi olan TERNA S.A. için üretilecek olan 820 MVA’lık Generatör Step-Up transformatörü, Türkiye’de üretilecek en büyük güç transformatörü olmasının yanı sıra, aynı zamanda Yunanistan’da kullanılacak olan en büyük generatör step-up transformatörü olma özelliğini de taşıyor. 820 MVA 400 kV’luk generatör step up transformatörü minimum boyut ve maliyetler göz önünde bulundurulduğunda, teknik olarak mümkün olan en yüksek verimi sağlayan ürün olma özelliği taşıyor. Transformatör, düşük kayıpları ve yüksek verimi sayesinde elektrik üretimi için daha az yakıt kullanılmasını sağlayıp, elektrik maliyetlerini rekabet edilebilir seviyelere çekecek ve emisyonları Yunanistan ve Avrupa Birliği standartlarına uygun şekilde kayda değer ölçüde düşürerek çevreye önemli katkı sağlayacak.

GE Güç Transformatörleri Ürün Grubu Genel Müdürü Hakan Karadoğan konuyla ilgili “Bir yıl gibi bir sürede transformatörü tamamlayarak Yunanistan’a ihraç edip Ptolemais Santrali’ne kurmayı planlıyoruz. Bu üretim, yüksek kalite standartları, modern üretim teknikleri ve kapsamlı test laboratuvarları ile Gebze fabrikasının sadece Türkiye’de değil, dünyada da tercih edildiğini kanıtlıyor” diyor.

1966 yılından beri Gebze’de üretimini sürdüren GE Güç Transformatörleri Fabrikası bugün 40.000 MVA üretim kapasitesiyle dünyanın en modern yüksek gerilim transformatör fabrikalarından biri ve 90.000 m2’lik alanda yaklaşık 1.000 çalışanıyla hizmet veren fabrika, üretiminin yüzde 85’ini ihraç ediyor. Geçtiğimiz yıl akıllı fabrikaya dönüşüm süreci başlatılan fabrikada optimum üretim sağlamak için tasarım, üretim, tedarik ve servis ağları birbirine bağlanıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.