GE Türkiye’nin Desteğiyle Şehir 2.0 Etkinliği Gerçekleşti

18 Mart 2015

Gelecekhane1

GE Türkiye’nin de desteğiyle GelecekHane tarafından düzenlenen Şehir 2.0 – Akıllı Şehir, Akıllı Vatandaş etkinliği geçtiğimiz hafta Perşembe günü gerçekleştirildi.

Etkinlikte, modernleşen yaşam standartları ve gelişen teknolojiyle dünya nüfusunun giderek artan bir bölümünü barındıran şehirlerin geleceği ve akıllı şehir kavramı çeşitli sektörlerden konuşmacılarla disiplinlerarası bir biçimde tartışıldı.

Etkinliğin ilk bölümünde Turkcell Stratejik Pazarlama ekibinden Engin Çomakcı, BKM Ürün Sorumlusu Antar Turgay, SAP İş Geliştirme Müdürü Bülent Ünsal, İş Geliştirme ve Süreç Yönetimi Grup Müdürü, İspanya’da nesnelerin interneti konusunda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Libelium’dan Javier Martinez,  Mimar İnanç Eray ve Elektronet Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaptana şehrin geleceğiyle ilgili şirketlerinin proje fikirlerini anlattıkları konuşmalar yaptılar.

Konuşmalarda, şehrin yaşayan bir oluşum, akıllı şehir kavramının ise insan odaklı olduğu, kentsel dönüşümlerin insan ihtiyaçlarının baz alınarak yapılması gerektiği konuşuldu.

İlk bölüm sonunda akıllı şehirler için 3 kriterinaltı çizildi;

1. Gri yerine yeşil

2. Motor yerine kas

3. Kural yerine oyun

Etkinliğin ikinci bölümünde ise Fortune Türkiye Dergisi Editörü Kerem Özdemir’in moderatörlüğünde ‘Şehrin Geleceği’ paneli yapıldı.  Panele Tasarım Atölyesi Kadıköy’den (TAK) şehir planlamacısı Faruk Göksu, Loyola Üniversitesi’nden Prof. Dr. Serhat Çiçekoğlu, GE Türkiye Stratejik Yatırımlar Direktörü Erdoğan Çeşmeli, HP’den Güzide Köksal, Verisun Müdür Yardımcısı Mustafa Eren ile Amber Platform Kurucusu Ekmel Ertan konuşmacı olarak katıldı.

Akıllı şehirlerin inşa edilmesinde verinin ve verinin nasıl işlendiğinin önemi konusunda tüm panelistler ortak noktada buluştu. Geleceğin şehirlerinin imar planlarındansa, şehir plancılarına ihtiyacı olduğu konusu vurgulandı.

Panel sırasında Erdoğan Çeşmeli akıllı sistem ile yönetilen aydınlatmanın önemine değindi ve aydınlatma teknolojileri ile ne kadar tasarruf edilebileceğini paylaştı. GE’nin %1’in gücüne olan inancından bahseden Çeşmeli, sağlık sektörünün en önemli sorunlarından biri olan verimlilik kaybında küresel ölçekte yaşanacak %1’lik bir düşüşün yılda yaklaşık 60 milyon dolarlık bir tasarruf edildiği örneğini verdi.

%1’lik değişimin tüm endüstrilere olan katkısını incelemek için infografiğimize bakabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.