GE Türkiye’de Türkiye’nin En İyi İşverenlerinden Biri

27 Mayıs 2015

GPTW_ODUL

Geçtiğimiz hafta Great Place to Work® Enstitüsü 2015 Türkiye’nin En İyi İşverenler listesine giren şirketler, düzenlenen törenle ödüllerini aldı. Toplam 80 firmanın analiz edildiği araştırmada 25 şirket ödüle layık görüldü. Türkiye’de 3’üncü kez açıklanan listede ödüller bu yıl, çalışan sayısına göre 50 – 500, 500 – 2000, 2000+ ve 20-50 şeklinde 4 kategoride verildi.

1948’den beri Türkiye’de 800’den fazla çalışanıyla dört ildeki tesisleri ile güvenilir elektriğe, kaliteli sağlık ve ulaşıma erişilmesini sağlamak amacıyla çalışan General Electric’de 20-50, 50-500 ve 50-500 kategorilerinde derece aldı. GE Energy Management 20-50 çalışan kategorisinde 1. olurken, GE Aviation 50-500 çalışan kategorisinde 14., GE Healthcare HQ da yine aynı kategoride 18. oldu. GE çalışanları yapılan anketlerde verdikleri olumlu cevaplar ile GE’de çalışmaktan duydukları memnuniyeti belirttiler.

Kurum kültürü değerlendirildi

Araştırmaya katılan şirketler Great Place to Work®’ün 25 yılı aşkın süredir tüm dünyada yaptığı şekilde, ciro ya da ekonomik başarıları üzerinden değil, çalışanlarının mevcut kurum kültürleri hakkındaki düşünceleri ve İK uygulamalarının bütünü analiz edilerek değerlendirildi. Çalışanlarla yapılan Trust Index© anketinde şirketlerdeki ‘güven’ algısı ‘güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu’ kriterlerine göre ölçüldü.

Türkiye’de gurur boyutu üst düzeyde

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Great Place to Work® Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Türkiye’deki sonuçlarda çalışanların %80 oranıyla en çok gurur alanında tatmin olduklarını görüyoruz. Markanın algısı dışarıdan iyi ise çalışanlar da burada çalışmaktan gurur duyuyor. Ürünlerden, hizmetlerden toplum mutlu ise bunun bir parçası olarak kendisini o zincirin bir halkası olarak görüyor ve uzun süre de kopmayı düşünmüyor. Orada çalıştığını herkese söylemek istiyor ve bununla övünüyor. Çalışanların % 92’si şirketlerinde bir fark yarattığını hissediyor. “ dedi. 

Türkiye’de şimdiye dek 100 binden fazla çalışan temsil edildi

Great Place to Work®’ün 53 ülkede 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanın dahil edildiği analizler, kurum kültürü alanında dünyada gerçekleştirilen en geniş çaplı ve prestijli araştırma olarak öne çıkıyor. Şirketler için bu listelerde yer almak, işveren markasının duyurulması ve güçlendirilmesi adına önem taşıyor. Bu analizlere Türkiye’den şimdiye dek 200’e yakın şirket katıldı ve toplam 100 binden fazla çalışan temsil edildi.

Yorumlar

  1. GE de çalışmak için mühendislik şartınız var mı. Varsa bu benim için oldukça üzücü bir durum. Çünkü GE, çalışmayı sadece hayal edeceğim bir şirket olarak kalıcak benim için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.