GE, Türkiye’de Mühendisliği Geliştirmek İçin Çalışıyor

24 Haziran 2014

ttc bina

General Electric, Türkiye’nin mühendislik gücüne on yılı aşkın süredir yatırım yapıyor. GE Türkiye olarak Türkiye’nin havacılık sektörüne önemli bir destek olması adına, havacılık mühendisliği ekibi için yeni bina açılışını gerçekleştirdik. GE’nin dünyadaki 9 mühendislik merkezinden biri olan ve yeni yatırımlarla büyüyen Türkiye Teknoloji Merkezi (TTC), havacılıkla ilgili araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarını destekleyecek.

Türkiye Teknoloji Merkezi’nin genişlemesi ve Kaplama Merkez Laboratuvarı’nın açılması, Türkiye’nin havacılık sektörü için iki çok önemli adımıdır. 900 milyon dolarlık yatırım taahhüdümüz kapsamındaki bu büyüme, Türkiye’nin havacılık sektöründe ilerlemesini ve ülkede sahip olduğumuz mühendislik yeteneğini yansıtıyor.

Bu gelişme ile havacılıkta Türk profesyoneller tarafından yönetilen, yerelleştirilmiş katma değerli Ar-Ge yaratmaya odaklanıyoruz. Aynı zamanda, ihracatın artırılması ve tedarik zincirinin güçlendirilmesinin yanı sıra, Türkiye’nin pazardaki rekabet gücünü de artırma konusunda da etkili olacağına inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde TTC’nin odaklanacağı alanlardan biri de, GE’nin teknoloji, işgücü ve analitiği entegre ederek verimlilikte büyük artışlara ulaşma girişimi olan Endüstriyel İnternet’tir. Bu alan kapsamında hayata geçirilen değerli işleri de önümüzdeki dönemde duyurmaya devam edeceğiz.

Dünyada bir ilk : Kaplama Merkez Laboratuvarı ilk kez Türkiye’de!

GE Havacılık’ın global olarak yalnızca TTC’de bulunan Kaplama Merkez Laboratuvarı, kaplama uygulanan uçak motoru parçalarının, uçuş ömrünü sorunsuz bitirebilmesi için yeni test metotlarının geliştirildiği Ar-Ge çalışmalarına odaklanacak. Tamamen Türk mühendislerden oluşan bir ekibin görev yapacağı bu tesis, havacılık sektöründe ihracatı hızlandıracak.

TTC’den 20 ülkeye mühendislik ihracatı

Laboratuvarda geliştirilen teknolojilerin ve yöntemlerin, Avrupa ve Uzak Doğu’da 20’yi aşkın ülkeye ve ABD’ye ihraç edilmesi planlanıyor. GE Havacılık’ın dünya çapında tek kaplama, test ve karakterizasyon merkezi olan laboratuvar, GE’nin havacılık tedarik zinciri içinde Türkiye’yi çok önemli bir konuma yerleştirecek.

TTC’nin doğuşu ve yükselişi : Son 5 yılda %300 büyüme

Türkiye Teknoloji Merkezi, GE’nin Tusas Motor Sanayii (TEI) ile Ar-Ge, yeni teknolojilerin tasarım ve geliştirilmesi, üretim ve servis teknolojileri ve uçak motorları için yazılım alanındaki ortaklığıdır. TTC’de görev yapan 300’e yakın yetenekli Türk mühendisi, GE Havacılık‘ın ticari ve askeri uçak, gemi ve endüstriyel motorlarının tasarım ve teknolojisini geliştiriyor. Bu mühendislerin yaş ortalaması 33, yüzde 26’dan fazlası da kadın mühendis. GE, Türkiye’de kadın liderliğini TTC’de de desteklemeye devam ediyor.

Son beş yılda yüzde 300 oranında etkileyici bir büyüme elde etmiş olan Türkiye Teknoloji Merkezi bugün, GE ve ortak girişim şirketi CFM International tarafından üretilen motorlarla uçan dünyanın her tarafındaki uçaklarda kullanılan yeni tasarımlara ve teknolojilere katkıda bulunuyor.

Yeni açılan merkezdeki ekip; oto-inşa teknolojileri, dijital üretim, malzeme uygulamaları ve tahribatsız muayene gibi ileri üretim teknolojilerinin yanı sıra endüstriyel internet, termal sistemler, onarım geliştirme gibi yazılım ve ürün mühendisliği teknolojilerine odaklanacak.

GE Havacılık, Türkiye’deki havacılık şirketleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile ortaklıklar yapıyor ve bugün Türkiye’deki uçakların yüzde 60’ı GE motorları ile çalışıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.