GE Türkiye’de Çeşitlilik

6 Eylül 2013

Canan ÖzsoyYeni dönemde, çok uluslu şirketlerin liderlerinin muhtemelen diğer her şeyin üzerinde, çok önemli bir sorumluluğu var: İş gücünde çeşitliliği sağlamak.

Çeşitlilikten bahsedince, konu çoğunlukla cinsiye eşitliğine gelir. Halbuki çeşitlilik yalnızca cinsiyet eşitliği değildir. Çeşitlilik aynı zamanda çalışanların yaşlarına, engellerine, köken ve statülerine bakmaksızın eşit muamele görmeleridir. Örneğin işgücü çeşitliliği, sadece mühendislerin değil aynı zamanda sosyal bilimler mezunlarının da eşit bir şekilde işe alınması ve terfi edilmesini sağlayacak uzman bir kaleydoskop gerektirir.

 

Bu konuda ülkemizi değerlendirirsek; içinde bulunduğumuz bölgede özellikle göze çarpan ayrım yine cinsiyet eşit(siz)liğidir. Türkiye’deki kadın çalışan (%33) ve iş hayatındaki kadın lider (33% SPB+) oranlarının bölgedeki diğer ülkelere kıyasla yüksek olmasına rağmen, World Economic Forum tarafından hesaplanan The Social Gender Gap Index gösteriyor ki Türkiye, dünyadaki 135 ülke arasında cinsiyet eşitliğinde 124. sırada yer alıyor. Bu sonuç; kadın iş gücü, erkek ve kadınların maaş eşitliği, teknik işlerde kadınlara çalışma fırsatları ve kadınların terfii konusunda ülke olarak daha çok gelişmemiz gerektiği anlamına geliyor. Geçmişimize baktığımızda, kadınlara seçme ve seçilme hakkını diğer birçok gelişmiş Avrupa ülkesinden önce verilmiş bir ülke olarak, bu sonuçlar çelişkili görülüyor. Bu yüzden, GE Türkiye olarak iş gücümüzde cinsiyet çeşitliliği konusunda çok büyük bir sorumluluğumuz olduğunun farkındayız.

 

McKinsey 2012 raporuna göre kadınlar, mezun olur olmaz iş gücüne katılmayı erkekler kadar istiyorlar. Fakat asıl sıkıntı, kadının iş dünyasına girmesiyle başlıyor. Evdeki sorumluluklar, çocuklar, erkek dünyasından dışlanmak, ve cam tavan sendromu kadınları iş hayatını terk etmeye yöneltiyor.

 

İşte bu nedenle biz, GE’de daha fazla kadının iş gücüne katılması için çaba gösteriyoruz. GE dünyasına katılan kadınlar, iş ve özel hayatları arasında yeterince esnek bir denge kurabiliyor, bu denge ise şu yollarla sağlanıyor:

 

– GE’yi dünya çapında “Çalışan Kadınlar İçin En İyi 100 Şirket”ten biri yapmak için çalışan proje ekipleri,

 

– MENA’da düzenlenen ve liderlik takımlarının katılmaları için özellikle kadınları cesaretlendirildiği, sorular sorulabilen, isim vermeden endişelerin dile getirilebildiği “Çeşitlilik üzerine Web-Chat”ler,

 

– Evden çalışabilme ve gün içinde iş saatlerini ayarlayabilme gibi bir çok faydası bulunan “Esnek Çalışma Politikası”,

 

– İşe alım süreci boyunca, kadın ve erkek adayların sayısını izleyen ve işe alım müdürlerimizi yönlendiren İnsan Kaynakları ekibimiz,

 

– Women’s Network Türkiye Merkezi’nde düzenlenen paneller. Bu konuda arkadaşımız Sami Özdemir’le ticari başarısı hakkında çok açıklayıcı (insightful) bir tartışma düzenledik ve kendisinden çok faydalı kariyer tavsiyeleri aldık.

 

Bu kurumun lideri olarak ben ve GE çalışanları olarak biz, her zaman çeşitliliğin önemini tekrar değerlendirmemiz gerektiğini ve kadının önemini hatırlatmayı her çalışmamızda vurgulamalıyız. GE’nin, Türkiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın oluşturduğu “İş’te Eşitlik Platformu”nun parçası olan 50 şirketten biri olduğunu biliyor muydunuz? Bu platform 3 yıl içinde kadın ve erkek çalışan sayıları arasındaki farkı %10 azaltmayı hedefliyor. Üyeliğimizin bir parçası olarak sorumluluklarımızın arasında cinsiyet eşitliği projeleri üzerinde çalışmak, hatta müşterilerimizin ve tedarik zinciri olarak çalıştığımız şirketlerin çalışanlarında da cinsiyet eşitliğini şart koşmak bulunuyor.

 

Yazımın başında da belirttiğim gibi, çeşitlilik konusunda hala kat edecek çok yolumuz var, ama GE Türkiye olarak üzerimize düşenden daha fazlasını yapmaya hazırız. Bu hassas konuya olan yaklaşımımızdan ve girişimlerimizden ötürü gurur duyuyoruz. Şirketimizin kadın ya da erkek tüm çalışanları, her geçen gün daha da büyüyen kuruluşumuzda, her zaman iş birliği içerişinde çalışmak için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır.

 

Gelecek girişimlerimiz için bizi izlemeye devam edin.

 

GE and DIVERSITY

In the new era of business leaders of the multinational companies have a very important responsibility probably above everything else: To ensure the diversity of our workforce.

 

Whenever diversity is brought up to the table it is immediately associated, and sometimes only, with gender equality. However diversity in the workplace is not only about gender equality. It also implies the equal treatment of employees regardless of their age, disability status, gender, origin and culture. For instance workforce diversity requires an expertise kaleidoscope, as in not only engineers but also graduates of social sciences being equally hired and promoted.

 

Of course among all others, the matter of gender (in)equality seems to be the most striking one, especially in our region. Although Turkey enjoys better percentages of women employees (33%) and women in leadership positions (33% SPB+) compared to other countries in our region, The Social Gender Gap Index calculated by World Economic Forum shows that Turkey is ranked 124th among the 135 countries around the world. This means that as a country we still have room to grow in terms of women’s participation in the workforce, salary equality among men & women who do similar jobs, opportunities for women to work in technical jobs and to be promoted to management positions. Looking back at our history, being the country where women earned the right to vote and be elected earlier than many other well-developed European countries, these results seem to be contradicting. This is why in GE Turkey we have even a bigger responsibility to work on the gender diversity of our workforce.

 

McKinsey’s report in 2012 shows that women are willing to join the workforce right after they graduate from school, as much as men do. The real problem starts as the dropping off does: Responsibilities at home, kids, not being included in the “men’s network”, and the idea of the glass ceiling makes them opt out of work life.

 

In GE, we are trying to make sure more and more women join the workforce and once they joined, they will have enough flexibility to have a balanced work and private life. GE has various ways to do it:

 

– We have project teams across the globe to make GE one of the “100 Best Companies for Working Women”,

– In MENAT, the leadership team holds “Diversity Web-Chats” where especially women are encouraged to join and ask questions or raise concerns anonymously,

– We have Flexible Working Policy which includes various benefits like working from home, arranging your own working hours during the day, etc.

– Our recruitment team is constantly monitoring the number of male and female applicants during the hiring process, and is engaged in a sense-check when giving consultancy to our hiring managers.

– Women’s Network Turkey hub continues its events with “Commercial Skills” panels: We had a very insightful discussion with Sami Özdemir about how he achieved commercial success & and heard useful career tips.

– Not to mention our building block, “Spirit and Letter” postulates gender diversity as one of the codes of conduct for our everyday business.

 

I as the leader of this company and us as GE Employees, should always emphasize that it is worth revisiting the importance of the diversity culture and reminding all of us once again the importance of Women. Did you know that GE is one of the 50 Companies in Turkey that is a part of the “Equality at Work” platform which is formed by the Turkish Ministry of Family and Social Policies? This platform aims to reduce the gender gap at the workplace to as low as 10% in 3 years. As part of our membership, our responsibilities include working on gender equality projects and even mandating some gender ratios on our customers and the companies we work with for our supply chain.

 

Like I said, we still have room to grow regarding diversity, but as GE Turkey, we are willing to do more than our fair share, and we are proud of all our initiatives and our approach to this sensitive matter. Men and women employees of this company will always do their best to work and collaborate together in growing our organization. Stay tuned for our upcoming initiatives.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.