GE Türkiye ve TOVAK’tan “İmece” Projesi

25 Temmuz 2014

sarp

Geçtiğimiz haftalarda GE Türkiye finans ekibi olarak TOVAK (Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı) ile ortaklaşa iki gönüllülük organizasyonuna imza attık.

Öncelikle TOVAK ile ilgili birkaç bilgi paylaşmak istiyorum. TOVAK, 1993 yılında bir grup akademisyen tarafından, Türkiye’deki toplumsal, bilimsel, eğitimsel ve kültürel değerleri geliştirmek için kurulmuş bir yardım vakfı olarak faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar Türkiye’de yardımsever bireylerin ve şirketlerin yardımıyla birçok proje gerçekleştirdiler ve gerçekleştirmeye de devam ediyorlar. Bizler ise, GE Türkiye ailesi olarak, TOVAK’ın “İmece” isimli projesinde beraber çalışarak bu anlamlı okul onarım seferberliğinde yer aldık. İmece projesi kapsamında iki gönüllülük organizasyonu yaptık.

Balören

İlk gönüllülük organizasyonumuz; İzmit’te Balören İlkokulu’nda gerçekleşti. İki sınıflı Balören İlkokulu, yaşları 7 ve 13 arasında değişen 12 öğrencinin öğrenim gördüğü bir okul. İkinci organizasyonumuz; Adapazarı’nda bulunan Şeyhköy İlkokulu’nda yer aldı. İlk organizasyonda olduğu gibi iki sınıfı bulunan bu ilkokulda aynı yaş grubundan 24 öğrenci eğitimine devam etmekteydi. Aslında ikinci organizasyonu birincisinden farklı kılan şey, gerçekleştirdiğimiz organizasyon öncesi şirketimizin İstanbul’da yönetici yetiştirme programında çalışan, farklı ülkelerden gelen arkadaşlarımızın, kendi yaptıkları keklerin yanında simit, peynir, zeytinden oluşan bir Türk kahvaltı tabağı hazırlayıp bunu İstanbul Levent ofisimizde çalışanlara bağış karşılığı temin ederek, sadece bir günde 1,500 TL’den fazla bir kaynak yaratma başarılarıydı.

TOVAK ile beraber düzenlediğimiz İmece organizasyonlarına gelince…Bu küçük köylerdeki varlığımız, köy okullarında okuyan çocuklar da dahil herkesin bir araya gelip okullarını yenilemek ve onarmak için bir arada çalıştığı harika bir yardımlaşma atmosferi yarattı. Açıkçası duvar boyamak ya da onarımla ilgili şeyleri yapmak karsımızdaki zorlukların bir bölümüydü ama hep beraber, imece usulü, o kadar motive ve etkili çalıştık ki, zorlukların üstesinden rahatlıkla geldik.

Okullarını onarmalarına yardım etmek dışında, her iki okulun öğrencilerine de içerisinde defterler, kalemler, matematik setleri ve okuma kitapları bulunan eğitim setleri verdik.

Ayrıca, ortaklaşa yaptığımız ikinci organizasyon, ortaya çıkan sonuçlara göre boyama konusunda kendimizi nasıl geliştirdiğimizi de gösterdi

Her şeyi bitirdikten sonra, yüzlerindeki gülümsemeyi görmek, mutluluklarını, ellerindeki hediyeleri kullanmalarını ve yenilenmiş sınıflarında öğrenim görme heyecanlarını hissetmek hepimiz için değer biçilemez bir deneyim idi. GE Gönüllüleri olarak önümüzdeki dönemde çocukların daha yeni ve sağlıklı ortamlarda eğitim görebilmesi, kaynaklarının artırılabilmesi ve onları daha mutlu etmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Sarp Fındıkçı

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.