GE Türkiye Teknoloji Merkezi Yazılım Ekibi: Kodlarında Değer Yaratmak Var

11 Ağustos 2021

Üretimin olduğu bütün endüstriler için bugün kaçınılmaz bir gerçek var: Dijitalleşme ile verimlilik artışı mümkün! Dijitalleşme dediğimizde ise yıllardır konuşulan çok büyük ve kapsamlı bir kavramı ele almış olsak da temelde bir noktaya odaklanmak gerekiyor. Verimliliği artıracak olan süreci sistemleştiren noktaya: Yazılım  Peki, uçaklardan gaz türbinlerine, dev fabrikalardan yenilenebilir enerjinin en görünür kahramanı olan rüzgâr türbinlerinin içine kadar giren ve oyunu değiştiren bu yazılımları kimler, nasıl ve nerede tasarlıyor, yazıyor, çalıştırıyor ve uyguluyor?

GE’nin kurucularından Thomas Edison, bugün bilgisayarlarıyla harikalar yaratan GE çalışanlarını görse, gelişmeler belki nefesini keserdi ama kısa süre içinde mutlaka o da daha fazlasını düşünmeye başlardı. Fakat asıl şaşıracağı şey, Türkiye’deki bir GE ekibinin, yazılım alanında dünyanın en büyük projelerinden bazılarına imza atması olabilirdi.

GE TTC Digital ile tanışmak ve ekipte yer almak için tıklayın: https://cutt.ly/GEcareers

GE TTC Digital ekibi, GE Türkiye Teknoloji Merkezi’nde konumlanmış,  bugün Türkiye’nin dört bir yanında istedikleri zaman evlerinden istedikleri zamansa çim çatıları ve harika bir körfez manzarasına sahip olan bir ofisten çalışan, yaklaşık 150 kişilik ve çoğu yazılım mühendislerinden oluşan bir ekip. Bu ekip yazılım uygulamaları geliştiriyor, düzinelerce yazılım uygulamasını yönetiyor, hem GE hem de dünya çapındaki müşterileri için pek çok yazılım geliştirmesi  ve iyileştirmesi yapıyor. Bunlar arasında havacılık endüstrisi ya da enerji endüstrisi için geliştirilen yazılımlar gibi kritik noktalarda kullanılan uygulamalar bulunuyor.

Özgür, gelişime ve yeni fikirlere açık bir iş kültürüyle çalışan ekibin kurum kültürü üç temel değer üzerine inşa ediliyor:

Alçakgönüllülükle Hareket Et: Saygı ortamı içerisinde çeşitlilik ve dahiliyet bakış açısıyla, iç ve dış tüm paydaşların aktif dinlendiği, başarıların kutlandığı ve başarısızlıklardan öğrenilen bir çalışma ortamı oluşturmak.

Şeffaflıkla yönet: Samimiyet içerisinde, duyulmak isteneni değil söylenmesi gerekeni söyleyerek, problemleri çözmek için bilgi paylaşımının aktif olduğu ve yapıcı olarak herkesin birbirinin gelişimine katkıda bulunduğu bir çalışma ortamı oluşturmak.

Odaklanarak Sonuç Üret: Psikolojik ve fiziksel iş güvenliğinin ilk sırada olduğu, işi önceliklendirip etkinin maksimize edildiği, müşterilerin gözünden performansı ölçen ve sürekli gelişim bakış açısıyla hep daha iyisini yapmaya herkesin dâhil olduğu bir çalışma ortamı oluşturmak.

Ekip aynı zamanda yazılım endüstrisinin en cezbedici çalışma haklarına da sahip. GE TTC Digital ekibi ev veya ofisten çalışmayı tercih edebiliyor. Ofis istenildiği zaman kullanılmak üzere açık, ancak gitmek zorunlu değil. Üstelik bu çalışma koşulları pandemiye özel değil. Bunun yanı sıra bu ekip haftalık çalışma saati üzerinde çalışılan her süreyi biriktirip daha sonra izin olarak kullanılabiliyor. Örneğin  haftalık çalışma saatinin 5 saat üzerinde çalışan bir GE TTC Digital ekibi üyesi, daha sonra bu 5 saati izin olarak kullanabiliyor.

Yıllık izinler konusunda yine birçok yapıya göre büyük bir avantaj sağlanıyor. Bir çalışan iş değiştirip GE TTC Digital’e geldiğinde yıllık izinleri sil baştan hesaplanmak yerine çalışma hayatına başladığı ilk iş yerine girdiği tarih baz alınıyor. Dolayısıyla ekip üyelerinin iş değiştirme kaynaklı hiçbir hak kaybı olmuyor.

Ekibin kişisel gelişimi için ise her çalışanın yıllık bir kişisel gelişim bütçesi bulunuyor. Bu bütçe online eğitim, kitap, kişisel gelişim etkinlikleri ya da platformlarda online üyelik gibi ihtiyaçlarda kullanılabiliyor. Ayrıca esnek yan haklar sistemi ile çalışanlara kendi ihtiyaçları doğrultusunda yan haklarını planlayacakları bir yelpaze sunuluyor. 

GE Digital Yazılım Mühendisliği Başkan Yardımcısı Evrim Erdoğuş “Türkiye merkezli yazılım mühendislerinden oluşan ekibimiz, dünya çapında kullanılan ürünler için yazılımları desteklerken ABD, Dubai, Hindistan, İngiltere ve Çin de dâhil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarımızla dirsek dirseğe çalışıyor. Esnek bir iş programı ile uzaktan çalışabiliyor, tüm görevlerimizi verimli ve sorunsuz bir şekilde tamamlayabiliyoruz. Köklü iş kültürümüz, iş fırsatlarımız ve sürekli genişleyen ekiplerimizle yerel ve küresel projelere gururla katkıda bulunmaya devam ediyoruz.” diyor.

GE TTC Digital ekibi, bugün büyüyen ve genişleyen bir ekip. Eğer bu ekibi ve yaptıkları küresel çaptaki harika işleri daha yakından tanımak istiyorsanız, GE Türkiye Blog’u takipte kalın. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.