GE Türkiye ve Özyeğin Üniversitesi’nden “Birlikte İnovasyon”

9 Şubat 2018

Türkiye’de yerel inovasyonun güçlenmesi, GE Türkiye için temel hedeflerden biri çünkü yerel inovasyon; şirketler için büyümenin,  ülkeler içinse milli gelir artışının anahtarı. Fakat inovasyon için gereken ekosistemi yaratmak zorlu bir görev. Bu ekosistemi oluşturmak için şirketlerin köklü bir kültür değişikliğine gitmesi, diğer paydaşların da bu ekosistemi destekleyecek uygulamalar geliştirmesi gerekiyor.

Üniversite-sanayi iş birliği yerel inovasyon ve girişimci ekosistemini kurabilmek için oldukça etkili bir model. Özellikle Türkiye gibi genç nüfusu yoğun ve gelişmiş sanayi üretimi yapan ülkeler için bu metot, inovasyonun anahtarı olabiliyor. GE kendini halihazırda 125 yıllık bir start-up olarak konumluyor ve girişimci ekosisteminin nelere ihtiyaç duyduğunu bilen bir şirket olarak başka start-up’ları da birer partner olarak görüyor. Özyeğin Üniversitesi ise kendini “yenilikçi ve girişimci, araştırma üniversitesi” olarak tanımlıyor ve katma değer yaratan, yenilikçi eğitim modeli ile öğrencilerinin yükselen mesleklerde derinlemesine bilgi sahibi, girişimci, bireyleri topluma kazandırmayı amaçlıyor. İşte tam bu noktada üniversite-sanayi iş birliği, yerel inovasyon ve girişimcilik ekosistemi için gereken birleşim ortaya çıkıyor.

Özyeğin Üniversitesi GE İnovasyon Merkezi

GE ve Özyeğin Üniversitesi, güçlerini birleştirerek Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’ndeki ÖzÜ-X binasında bir İnovasyon Merkezi oluşturdu. “Birlikte inovasyon” anlayışına Türkiye’de öncülük edecek olan bu iki kurum, girişimcilik ekosisteminin ve müşteri odaklı inovasyonun gelişmesine katkı sağlayacak. İş dünyasındaki üst düzey yöneticilerden üniversite öğrencilerine kadar herkese açık olacak merkez; akademisyen, öğrenci, sanayi ve paydaşlarla endüstriyel inovasyon platformu olarak faaliyet gösterecek. Yapılan iş birliği aynı zamanda yeniliğe açık ve Endüstriyel İnternet’e katkı sağlayacak yeni nesil üniversite-sanayi iş birliğinin oluşturulmasına imkân sağlayacak.

Hüsnü Özyeğin İhsan Elgin Ussal Şahbaz

ÖzÜ-X binasında gerçekleştirilen etkinlikle açılış konuşmasını yapan Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, “Üniversitemiz ve Merkezin birlikte gerçekleştireceği faaliyetlerin, akademisyen, öğrenci, sanayi ve paydaşlar ile endüstriyel inovasyon platformu oluşturmasını hedefliyoruz. Aynı zamanda ortak bilimsel, eğitsel ve yönetsel çalışmalar ile karşılıklı bilgi paylaşımı da iş birliğimizin önemli bir parçasını oluşturacak. ‘Birlikte inovasyon’ düşüncesi ile oluşan bu iş birliği aynı zamanda girişimci ve yenilikçi üniversite olmamızın; sektörlerle iç içe eğitim yaklaşımımızın da tamamlayıcı bir unsurunu oluşturuyor” dedi.

Nabil Habayeb Hüsnü Özyeğin
Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin ve GE Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Başkanı ve CEO Nabil Habayeb Birlikteİnovasyon etkinliği sahnesinde.

Etkinlikte iki ayrıca iki ayrı panel düzenlendi. Panellerin ilkinde Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin ve GE Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Başkanı ve CEO Nabil Habayeb birlikte sahnedeydi. Hüsnü Özyeğin, benzer iş birlikleri kurmanın Özyeğin Üniversitesi’nin ana felsefelerinden biri olduğunu belirtti ve GE gibi endüstriyel bir şirketle iş yapmanın bu nedenle çok önemli olduğuna değindi. Nabil Habayeb ise “Çocuklarımızın mesleklerini tasarlamalı, akademi ile iş birliği yapmalıyız. Bugün de bunun için buradayız.” dedi.

İhsan Elgin Ussal Şahbaz
Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası Kurucu Direktörü İhsan Elgin, Aygaz İnovasyon Direktörü Esin Çınar ve GE Türkiye İnovasyon Lideri Ussal Şahbaz etkinliğin ikinci panelinde söz aldılar.

İkinci panel ise GE Türkiye İnovasyon Lideri Ussal Şahbaz, Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası Kurucu Direktörü İhsan Elgin ve Aygaz İnovasyon Direktörü Esin Çınar Akkol’u ağırladı. Ussal Şahbaz,  inovasyonun kapalı kapılar ardında değil; ancak sahada ve ihtiyacın olduğu yerde yapılabildiğini belirtirken, İhsan Elgin’de İdeal girişimcilik ekosistemi ile ilgili bilgiler verdi ve Özyeğin Üniversitesi’nin diğer iş ortakları ile olan inovasyon stratejilerinden bahsetti. Aynı panelde söz alan Esin Çınar Akkol da şirket içerisinde kurum içi girişimcilik, kültür dönüşümü ve açık inovasyon hedefleri belirlediklerini ve artık şirket içerisinden çıkan projeleri ticari fikir olarak şirket dışına çıkarabildiklerini anlattı.

https://twitter.com/GE_Turkiye/status/961565777533968384

Etkinlikteki konuşmaları gerçekleştirdiğimiz canlı yayından dinleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.