GE Türkiye İnovasyon Yarışması Yenilikçi Buluşları Ödüllendirdi

6 Şubat 2014

Kazanan yarismacilar toplu olarak

General Electric’in (GE), TÜBİTAK işbirliği ile sağlık ve enerji alanında, öğrencilerin ve profesyonellerin yeni fikirlerini teşvik etmek amacıyla, Eylül 2013’te başlattığı İnovasyon Yarışması’nın sonuçları açıklandı.

Yarışmaya öğrencilerden, mucitlerden, girişimcilerden ve işletmelerden toplamda 1000’e yakın proje gönderildi. Şahin Çağlayan, Türkiye’nin enerji verimliliğine katkı sağlayacak yenilikçi “Sanayi Tesislerinde Güç Kalitesi Takibi İçin Modüler Akıllı Şebeke Sistemi Projesi” ile birincilik ödülünü kazandı. Sağlık sektörünün gelişimi için yaratıcı çözümler sunan “0-3 Aylık Bebeklerde Özel İmal Hazır Çocuk Bezi Kullanılarak Gelişimsel Kalça Çıkığının Önlenmesi Projesi” projesi ile Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu da sağlık kategorisinde birinciliği elde etti.  Her iki yarışmacı da 25’er bin dolarlık para ödülünün sahibi oldu.

Sağlık kategorisinde ikinciliği Süleyman Kazım Sömek “Akıllı Küvöz” projesi ile üçüncülüğü ise Emre Özdoğan ve Ali Akdurak “LifeCall Sistemi” projesi ile kazandı. Sağlık kategorisinin ikincisi 15 bin dolarlık ödülün sahibi olurken, üçüncüsü de 10 bin dolarlık para ödülü kazandı.

Her iki kategoride birincilik ödülü kazananlar, projelerini hayata geçirebilecek yeni fikirler edinebilmeleri amacıyla, masrafları GE tarafından karşılanmak üzere, GE’nin Küresel Araştırma Merkezleri arasında proje konularıyla doğrudan ilgili olan bir merkezi ziyaret etme hakkı elde etti.

GE İnovasyon Yarışması’nın iki finalisti de TEB Girişim Evi Kuluçka Merkezi’nden de yararlanma imkanı elde etti.  Finalistler, TEB Girişim Evi içinde bulunan Kuluçka Merkezi, e-business, yazılım ve bilişim alanlarında teknolojik ve katma değerli iş fikirlerine sahip girişimcilere ofis alanı, donanımları ve diğer destek hizmetlerinin sağlandığı çalışma ortamından yararlanarak projelerini geliştirme fırsatı bulacaklar. Enerji Kategorisi’nde TEB Girişim Evi Özel Ödülü’nün sahibi, BSReport Enerji Verimliliği Raporlama Yazılımı projesiyle Timuçin Çelik oldu. Sağlık Kategorisi’nde ise TEB Girişim Evi Özel Ödülü’nün sahibi KOAH Hastaları için İnteraktif Ev Egzersiz Yazılımı projesiyle Çağatay Çatal oldu.

Miray Çelikbilek, Enerji Tasarrufu Sağlayan Termokromik Akıllı Camlar Projesi, Ömür Can Sarı,  Rüzgar Santralleri için Performans Arttırıcı Çevre Düzenlemesi Projesi, Hilal Güngor,  Kinetik Enerji ile Çalışan Sokak / Park Lambası ve Güneş Enerjili Wi-Fi Özellikli Oturma Projesi, Ersin Seza Akıllı Sensör Platformu Projesi, Bara Wahbeh On Board Hydrogen Generation System Projesi, Oktay Çavuş ise Green Elevator  Projesi ile enerji kategorisi finalistleri arasında yer aldı. İbrahim Fırat Tas, Fenilketonüri Hastalarının Kan Fenilalanin Seviyelerini Ölçebileceği Ev Testinin Geliştirilmesi Projesi ve Ugur Osmanoglu da Göğüs Kompresyon Cihazı (Kalp Masaj Cihazı ) Projesi ile sağlık finalistlerinden oldu.

Başvurular, her iki kategoride GE ve TÜBİTAK’ın belirlediği 6’şar kişilik jüri tarafından değerlendirildi. www.geinnovationchallenge.com adresinden yapılan halk oylaması da değerlendirmeye dahil edildi.

GE Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Başkanı ve CEO’su Nabil Habayeb ve GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy kazananlara ödüllerini takdim etti.

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, “GE Türkiye İnovasyon Yarışması, Türkiye’deki yetenekli profesyoneller ve öğrenciler tarafından sağlık hizmetleri ve enerji sektörlerinde verimlilik artışı sağlayacak parlak fikirlerin geliştirilmesini teşvik ederek, Türkiye’nin bu alandaki vizyonunu destekleme kararlılığımızla örtüşüyor. Ülkenin gerçek ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli bir role sahip olan yerel inovasyon kültürünün geliştiğini göstermesi açısından bu yarışmada aldığımız güçlü geri dönüşten dolayı mutluyuz. Yarışma sayesinde Türkiye’deki büyüme stratejimizin temel dayanaklarını oluşturan yerel girişimcilik kültürü ve insan kaynağının gelişimini de teşvik etmiş oluyoruz” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.