GE Türkiye İnovasyon Yarışması Başladı

8 Ekim 2013

GE Türkiye İnovasyon Yarışması

GE, Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde inovasyon ekosistemindeki yerini bir yarışma düzenleyerek alıyor. TÜBİTAK işbirliğinde düzenlenen GE Türkiye İnovasyon Yarışması ile Türkiye’de yerel inovasyon çalışmalarının teşvik edilmesi amaçlanıyor. Sağlık ve enerji olmak üzere iki kategoriyi içeren yarışma, Türkiye’deki sağlık ve enerji sorunlarına meydan okuyabilecek genç zihinleri ödüllendiriyor.

Sağlık alanında ülkenin yaşam standartlarını yükseltmeyi hedefleyen Türkiye’nin 2023 vizyonuna GE desteği sürüyor. GE, ülkenin daha iyi ve tümüyle hasta merkezli bir sağlık hizmetleri sistemine ulaşılabilmesi için yenilikçi, ticari veya teknolojik ürün ve çözüm fikirlerinizi duymak istiyor. Yarışmaya katılanlara “Hangi yenilikçi teknolojiler ve çözümler insanların kaliteli sağlık hizmetlerine daha rahat erişimini sağlayabilir ve Türkiye’nin kırsal alanlarında genel olarak daha olumlu bir hasta deneyimi yaratabilir?” diye soruyor, en yaratıcı fikri 25 bin dolar ile ödüllendiriyor.

Türkiye’nin 2023 vizyonunda daha parlak bir geleceği hedeflediği bir diğer sektör ise enerji. Ülke, imalat ve üretim kapasitesini artırma yönünde ilerlerken, GE, sanayi sektörünün verimliliğini artırmak için devlete ve özel sektöre daha fazla katkı sağlayacak yenilikçi, ticari veya teknolojik ürün ve çözüm fikirlerinin de arayışında. Enerji kategorisinde yarışmaya katılanlara ise şu soruyu soruyor: “Sanayi tesislerindeki enerji kullanımını ve tüketimini saptamak, takip etmek ve görüntülemek için sensör,kablosuz ve/veya cep telefonu teknolojilerini içeren yenilikçi çözümler önerebilir misiniz?” 

İşletmeleri, girişimcileri, mucitleri ve öğrencileri hedefleyen yarışmaya gelen projeler, GE ve TÜBİTAK tarafından seçilen 5 kişilik bir jüri tarafından değerlendirilecek. Toplam ödülün tam 100 bin dolar olduğu yarışmaya gönderilen fikirler oylamaya açık ve yarışma sürecini www.geinnovationchallenge.com adresi üzerinden izlemek mümkün.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.