GE Türkiye, Girişimciliğin Yol Haritası Paneli’nde

14 Mart 2014

Amcham Etkinligi

Türkiye’de girişimcileri bekleyen fırsatlar, başarılı bir girişimci olmanın önemli noktaları, girişimcilikte eğitimin önemi ve Türkiye’deki girişimcilik algısının ele alındığı “Türkiye’de Girişimciliğin Yol Haritası” Paneli, Amway desteğiyle AmCham Türkiye/ABFT tarafından gerçekleştirildi

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy’un moderatörlük görevini üstlendiği ve konusunda uzman isimlerin bir araya geldiği panelde, girişimciliğin önemi, neden desteklenmesi gerektiği ve “Amway Küresel Girişimcilik Raporu Değerlendirmesi” konuşuldu.

Açılış konuşmaları, Amway Avrupa Dış İlişkiler Müdürü Candan Çorbacıoğlu ve GFK Türkiye Genel Müdürü Fulya Durmuş tarafından yapıldı. Ardından GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy’un moderatörlüğünde “Türkiye’de Girişimcilik” oturumuna geçildi. Panelde, Amway Türkiye Genel Müdürü Tayfun Ergün, sektörün girişimciliğe sağladığı imkanlar ve destekler, Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cansen Başaran Symes, Türkiye’de etkin ve genç girişimciliği alanlarındaki fırsatlar, zorluklar ve etkin girişimcilerin iş modellerinin yarattığı istihdam ve büyüme potansiyeli, KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan Türkiye’de girişimcilik ve istihdam konusunda kadının konumu ve fırsat eşitliği modeli, KOSGEB AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Sn. Ömer Pak Türkiye’de Girişimcilik alanındaki fırsatlar ve durum analizi ve Sabancı Üniversitesi Girişimcilik Kurulu Direktörü Kutlu Kazancı ise üniversitelerin girişimciliğe bakış açısı ve desteği konusundaki görüşlerini paylaştı.

Panelde aynı zamanda Girişimcilik Araştırması sonucunda elde edilen veriler de paylaşıldı. Genel amacı, farklı ülkelerdeki girişimcilerin ekonomik potansiyeline işaret etmek ve potansiyel girişimcileri planlarını hayata geçirmelerinde desteklemek olan araştırmada, Türkiye’de her 5 katılımcıdan 3’ünün (%61) kendi işine sahip olmaya yönelik tavrının  olumlu olduğu görülüyor. Hatta bu oran Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’nde %75‘leri aşıyor. Araştırmanın sonuçları Türkiye’de girişimciliğin önündeki en büyük engelin başarısızlık korkusu olduğunu gösteriyor.  Türklerin 3’te 2’si girişimde başarısız olma korkusunu iş kurmanın önünde engel olarak algılıyor. Bunun yanında  Türkler için ailenin ve sosyal çevrenin desteği girişim için en büyük teşvik olarak göze çarpıyor. Yaşa göre değerlendirme yapıldığında ise özellikle gençlerin girişimcilik konusunda daha istekli oldukları görülüyor. Özellikle 30 yaşın altındaki genç katılımcılar (%53) ve öğrenciler (%56) ciddi bir girişimcilik ruhu sergiliyor. Farklı yaş gruplarının sonuçları değerlendirildiğinde ise 50 yaş döneminde bir düşüş gözlemleniyor.

Panelde yapılan konuşmalar ve Girişimcilik Araştırması’nın sonuçları gösteriyor ki Türkiye’de girişimcilik potansiyelinin ortaya çıkmasının önündeki en büyük engel, başarısızlık korkusu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.