GE Türkiye başımıza yeni icat çıkaranları destekliyor!

20 Ağustos 2014

yeni-fikirler-yeni-isler-2014

GE Türkiye, ülkemiz için istihdam yaratma ve ihracatı artırma amacıyla altyapı geliştirme, üretim, yenilikçilik ve bilgi transferi alanlarına özellikle enerji ve sağlık gibi kilit önemdeki sektörlerde yatırım yapmaya devam ediyor. Bu sektörlerin gelişebilmesi ve ülkemizin rekabet gücünü artırılabilmesi için inovasyonun geliştirilmesi gerektiğine inanarak girişimcileri farklı platformlarda destekliyor.

GE Türkiye, destekçisi olduğu ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından organize edilen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması ile Türkiye’deki girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini yüksek potansiyelli girişimlere dönüştürebilmesi adına, gençlerin fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerini desteklemeyi amaçlıyor..

Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’na enerji ve sağlık alanında 300’e yakın genç mucit projelerini gönderdi. Her iki kategoride ise ikinci aşama için toplamda 20 değerli proje finale kaldı.

Yarışmada ikinci aşamaya geçerek finale kalan 20 proje sahibi, projelerini geliştirmek ve hayata geçirebilmek üzere yaklaşık üç ay boyunca değerli eğitmenlerden ve akademisyenlerden:

  • Pazarlama Planı Oluşturma
  • Pazarlama Stratejileri
  • Markalaşma
  • Yatırım Döngüleri
  • Liderlik ve Yönetim Becerileri,
  • Fikri Mülkiyet Haklarının Korunması
  • Finans Eğitimi
  • Mentorluk desteği  alacak.

Projelerini işe dönüştürmek için çalışmalar yürütecek olan girişimcilerin ODTÜ Teknokent’teki kuluçka süresi 18 Ekim’de son bulacak. GE Türkiye tarafından desteklenen sağlık ve enerji kategorilerinde birinci gelen projeler de yine aynı gün yapılacak olan final töreni sonunda açıklanacak.

Finale kalan projeler GE, ODTÜ ve ODTÜ Teknokent’in deneyimli paydaşlarından oluşan jüri tarafından değerlendirilecek. 2005 yılından bu yana düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması, yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayarak, genç girişimcilerin iş kurma süreçlerini başlatmayı, geliştirmeyi ve büyütmeyi hedefliyor. Bugüne kadar 40’ın üzerinde başarılı şirket kurulmasını sağlayan yarışma, yüzlerce farklı girişimciye de eğitim vererek Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin büyümesi adına büyük katkılar yaparken; nitelikli girişimciliğin özendirilmesiyle uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürünler ve hizmetleri sunabilen başlangıç firmalarının ortaya çıkmasını da sağlıyor.

Gençlerin hayallerini gerçeğe dönüştürme konusunda onlara cesaret vermekten dolayı gurur duyduklarını ifade eden GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, “GE olarak icat etmeyi sevmenin yanı sıra icat edenleri de destekliyoruz ve ülkemizdeki mucitlerin sayısını artırmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin gelişmesi, rekabet gücünü artırması ve ilerlemesi için yeni iş fikirleri ve inovasyonun büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz GE Türkiye İnovasyon Yarışması’nın ardından, lise öğrencilerine yönelik GE – Genç Başarı İnovasyon Kampı düzenledik. Diğer taraftan TÜBİTAK ile bu yıl girişimcilerin sağlık ve enerji alanındaki fikirlerini ve iş projelerini desteklemek üzere özel bir protokol imzaladık. 2015 yılında da İnovasyon Merkezi’mizi açmaya hazırlanıyoruz. Bu yıl da Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması kapsamında ODTÜ ile işbirliği yapmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. GE Türkiye olarak ülkemizde yerel inovasyon kültürünü desteklemek ve geliştirmek amacıyla işbirlikleri yapmaya devam edeceğiz” dedi.

ODTÜ Rektör Yardımcısı ve ODTÜ Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Volkan Atalay ise, “Türkiye’nin ilk ve en büyük teknokenti olan ODTÜ Teknokent olarak, her zaman ve her alanda öncü rol üstlenmeye gayret ediyoruz. Özellikle girişimcilik alanında yaptığımız işler sonucunda, girişimcilik ekosisteminin genişlemesi ve gelişmesi adına önemli sonuçlar almaya başladığımızı söyleyebilirim. Bugün geldiğimiz noktada; YFYİ her yıl binler seviyesinde farklı girişimcinin katılmak için başvurduğu ve yüzlerce farklı projenin değerlendirildiği, Türkiye’nin en sürdürülebilir ve en büyük girişimcilik programı olmuştur. Her yıl ihtiyaçlara göre yenilikler yaptığımız YFYİ’de bu yıl, GE’nin çok önemli desteği ile Enerji ve Sağlık kategorilerini hayata geçirdik. Ayrıca GE’nin desteklediği Enerji ve Sağlık kategorileri de dahil olmak üzere seçtiğimiz 10 girişimciyi 2 hafta süresince Silikon Vadisi’ne götürecek ve orada kendilerini geliştirmelerini sağlayacağız. ODTÜ ve ODTÜ Teknokent olarak değerli paydaşlarımızla birlikte girişimciliği desteklemekten ve ülkemizin gelişim sürecine katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim” dedi.

İkinci Aşamayı Geçen Projeler ve Fikirler

Başvuran 300’e yakın proje arasından finale kalan 20 projeye bakacak olursak…

Enerji kategorisinde finale kalanlar: CyanoDynamics projesiyle B&G TECH takımı, Grafen Batarya projesiyle Grafentek takımı, Inocop projesiyle yine aynı ismi taşıyan Inocop takımı, Inverter projesiyle Inverteam takımı, K4C projesiyle Kedi takımı, Li-Fi projesiyle Li-Fi takımı, Mikro Santral projesiyle Dreamer takımı, Otopark Giriş-Çıkış projesiyle Marmara takımı, OTS projesiyle Hezar takımı, PMU projesiyle Nita takımı finale kalan takımlar oldu.

Sağlık kategorisinde finale kalanlar: Akıllı Ateş Ölçer projesiyle Termometrik takımı, Auditus projesiyle Gelişimin Gücü Adına Yazılım Ekibi takımı, Damar Bulma Sistemi projesiyle VeinPointer takımı, e-SGS projesiyle Alert takımı, Etbant projesiyle Strand Biyoteknoloji takımı, Kanser Tanı Kiti projesiyle Exodiag takımı, Organik Protezler projesiyle Btech takımı, Otomatik Periferik projesiyle MYS Team takımı, P2GP projesiyle Dönence takımı, SIM/ABTS projesiyle Biomfl takımı finale kalan takımlar oldu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.