GE, Türk Donanması’nın Gemilerine Güç Veriyor

12 Mayıs 2015

TCG_Heybeliada_(F-511) MILGEM

GE Marine, ile Türk Donanması’nın üçüncü ve dördüncü çok amaçlı MİLGEM korvetlerine güç sağlamak için sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında Türk Donanması’nın yeni korvetlerini GE’nin Cincinnati, Ohio merkezli, GE Aviation’a bağlı işletmesi olan GE Marine’nin ürettiği LM2500 gaz türbinleri güçlendirecek.

Bu iki yeni geminin sistem tedariğinde yöneticilik görevini üstlenen STM, platform sistemleri, gemi inşa malzemeleri, tasarım hizmetleri ve ana tahrik sistemlerini sağlamanın yanı sıra tahrik sistemlerinin entegrasyonunu da gerçekleştirecek.

STM; MİLGEM Korvetleri için Türk Deniz Kuvvetlerine sağladığı hizmetlerin yanında gemilerin yurt dışına ihracatı konusunda da yetkiye sahip. Söz konusu ihracat hedefleri çerçevesinde STM ile GE arasında başka işbirlikleri de olabilir.

GE Havacılık, Evendale, Ohio’da GE Marine Opersayonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Brien Bolsinger, Türk Donanmasının iki yeni MİLGEM korvetine güç sağlaması için popüler LM2500 gaz türbinlerini tercih etmesinden dolayı çok memnun olduğunu belirtiyor.

Screen Shot 2015-05-12 at 21.07.19

MİLGEM korvetlerine maksimum hız

İki yeni MİLGEM gemisinin tahrik sistemi daha önceki TCGHeybeliadave TCG Büyükada ile aynı olacak ve LM2500 gaz türbininin iki dizel motorla bir araya getirildiği dizel ve gaz türbini konfigürasyonundan (CODAG) oluşacak. 31.000 kilovatlık toplam itici güç ise, gemilerin 29 deniz milini aşan maksimum hıza ulaşmasını sağlayacak.

MİLGEM korvetleri 2.300 tonluk deplasman ve 99 metrelik toplam uzunluğa sahip. İlk iki gemiden TCG Heybeliada (F-511) Donanma hizmetine Eylül 2011’de, ise Eylül 2013’te başladı. Ayrıca, 24 adet LM2500, Türk Donanması’na ait Barbaros ve Gabya sınıfı firkateynlerine güç sağlıyor. Bunun yanı sıra, GE LM2500 gaz türbini, dünya genelinde 33 uluslararası donanmada ve sayısız endüstriyel uygulamada kullanılıyor.

MİLGEM programına ait LM2500’ler GE’nin Cincinnati, Ohio yakınında bulunan Evendale tesisinde üretiliyor. Ancak, GE ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) arasında ortak bir girişim olan TUSAS Motor Sanayii (TEI) Eskişehir, Türkiye’deki tesisinde LM2500 ve diğer GE Havacılık motorları için parçalar üretiyor.

MİLGEM programıSavunma Sanayii Müsteşarlığı(SSM) tarafından yönetiliyor ve Türk Deniz Kuvvetleri ilk iki gemide olduğu gibi bu iki yeni korvetin de tasarım ve performans sorumluluklarını üstlenecek. Yeni MİLGEM gemileri Deniz Kuvvetleri’nin İstanbul Tersanesinde inşa edilecek, motorlar ise GE tarafından 2015 ve 2016 yıllarında teslim edilecek.

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.