GE – TÜLOMSAŞ Ortaklığı

10 Mayıs 2013

GE Tren - General Electric train

Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın lokomotifleri Eskişehir’de üretilecek.

 

 

GE, TÜLOMSAŞ ile olan ortaklığını önümüzdeki iki yılda 50 adet lokomotif üreterek büyüteceğini açıkladı. Bu ortaklık sayesinde Türkiye ve Kuzey Amerika’da sürdürülebilir üretim ve istihdam olanakları yaratılacak.

General Electric (GE) ve TÜLOMSAŞ stratejik ortaklıklarını bir adım daha ileriye taşıyarak önümüzdeki iki yıl içerisinde, 20 tanesi TCDD için olmak üzere 50 adet PowerHaul lokomotif üretmeyi hedefliyor. Lokomotiflerin üretim merkezi Eskişehir olurken; Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya ihraç edilecek lokomotiflerin de ana merkezi olarak konumlandırılacak.

GE Transportation Başkanı ve CEO’su Lorenzo Simonelli, “GE Transportation öncü teknolojilerle TÜLOMSAŞ’ı desteklerken; bu ortaklık Türkiye’nin yenilikçiliğe, teknolojik gelişime ve demiryollarında yatırıma odaklanan 2023 hedeflerine katma değer sağlıyor” dedi.

Türk mühendisler için istihdam olanağı

Dünya üzerinde 50’den fazla ülkede yaklaşık 17 bin GE lokomotifi kullanıldığını vurgulayan Simonelli, şöyle devam etti: “TÜLOMSAŞ ile yaptığımız iş birliğiyle Türkiye ve ABD’de hem istihdam yaratacağız hem de Türkiye’de altyapı büyümesini teşvik edeceğiz.”

Yenilikçi, daha hızlı ve daha verimli

Günümüz çevre sorunlarına yenilikçi çözümler sunmak hedefiyle üretilen PowerHaul Lokomotifler, GE’nin enerji verimliliği taahhüdü doğrultusunda diğer lokomotiflere kıyasla sera gazı emisyonlarını %9 oranında azaltıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.