GE ve TTGV İş Birliği, İnovasyonu Destekliyor

23 Ağustos 2017

GE Türkiye İnovasyon Merkezi ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), kurumlarda inovasyon süreçlerinin yalınlaştırılması ve geliştirilebilmesi için yeni bir iş birliği gerçekleştirdi. Bu iş birliği ile birlikte GE’nin tescilli bir uygulaması olan FastWorks, birçok yerel firmanın inovasyon sürecine yardımcı olacak.

İş birliğinin gerçekleşmesinden sonra ilk çalışma Ankara’da ulaştırma teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren Bozankaya ile gerçekleştirildi. Bozankaya, FastWorks uygulamasıyla Elektrikli Otobüs Tasarım ve Üretimi, Elektrikli Trambus Tasarım ve Üretimi, Dizel/CNG Otobüs Üretimi ve Karoseri üretimi süreçlerinde verim artışı hedefliyor.

Bozankaya Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Dursun Çiçek,Bozankaya ailesi olarak, değişik birimlerimizden oluşan bir ekiple, GE Türkiye’nin TTGV ile iş birliği sonucunda uyguladığı FastWorks çalışmasına katıldık. Öncelikle uygulamacı ekibin tecrübesi, uyguladıkları metot ve oluşturdukları ortam; değişik birimlerden katılan yönetici arkadaşların iş ortamı dışında sorunları dile getirmesinde ve çözüm yolları arayışında büyük bir kolaylık sağladı. Hızlı, sağlıklı ve sonuç odaklı bir çalışma uyguladıkları için Bozankaya olarak TTGV ve GE Türkiye ekiplerine teşekkür ederiz” dedi.

GE Türkiye İnovasyon Lideri Ussal Şahbaz, yapılan iş birliği ile ilgili “GE için geliştirdiğimiz ve başarıyla uyguladığımız FastWorks programından edindiğimiz deneyimlerimizi TTGV iş birliği ile Türk firmalarıyla paylaşmaktan ve onların inovasyon süreçlerine katkı sağlamaktan son derece mutluyuz. Bu girişim ile amacımız, inovasyonun Türk şirketlerinin bir kurum kültürü haline gelmesi ve müşterilerine çok daha hızlı yanıt verecekleri bir reflekse sahip olmaları” diyor.

TTGV Kıvılcım Programı Yöneticisi Seda Ölmez Çakar ise konuyu “Kıvılcım Programı kapsamında ise Türk firmalarını rekabetçi inovasyon süreçlerinde destekleyecek yeni yöntem ve uygulamalar ile buluşturuyoruz, onlara ihtiyaç duydukları doğru ve pratik çözümleri sunuyoruz. Ülkemizde inovasyonun tetikleyicisi olarak; inovasyonun öncüsü GE ile iş birliği yapmak ve FastWorks’ü özel sektörün kullanıma sunmak bizim için mutluluk verici” şeklinde değerlendiriyor.

FastWorks, GE’nin 2014 yılında Eric Ries‘in “Yalın Girişim” metodolojisindeki ilkelere dayanarak geliştirdiği, müşteriler için daha iyi ürünler üretmek amacıyla daha hızlı tasarlanmış araç ve uygulamaları bir araya getiren bir program. Yalın girişim, şirketlerin daha az kaynak ve deneysel bir yaklaşımla ürünlerini müşteri taleplerine uygun bir şekilde geliştirmesinin önünü açıyor.

TTGV Kıvılcım Programı ve GE Türkiye İnovasyon Merkezi iş birliği ile başlatılan ve yıl sonuna kadar devam etmesi planlanan FastWorks Serisi, özel sektör firmalarının inovasyon süreçlerini GE’nin kendi iç süreçlerinde başarı ile uyguladığı metodoloji ile desteklemeyi, firmalara “yalın girişim” ve “tasarım odaklı düşünce” pratiklerini kazandırıyor. FastWorks toplantıları Ankara’da TTGV Kıvılcım Merkezi, İstanbul’da GE Türkiye İnovasyon Merkezi liderliğinde düzenlenecek.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.