GE Teknolojisi ile Kalbiniz Artık Dört Boyutlu

13 Ağustos 2015

tumblr_inline_nrfx3vq8YO1qzgziy_500

Kardiyalog Bijoy Khanderia, otuz yıldan uzun bir zamandır ofisindeki monitörlerden kalplerin nasıl attıklarını gözlemleyerek ve seslerini dinleyerek, onları iyileştirmek için çalışıyor.

Khanderia, “Ultrason yalnızca kalbi görmemize olanak sağlar, kalbin iç yapısını istediğimiz kadar gözlemleyemeyiz. Sinyalleri, kalbi katmanlara bölmek için kullanıyorduk ve sonra tüm katmanları kafamızda birleştiriyor ve resmin bütününü görmeye çalışıyorduk. Doğal olarak bu süreç genellikle tahminlere dayalı oluyor” diyor.

Ancak bugünlerde Dr. Khandheria ve ABD’nin Wisconsin eyaletinde bulunan Aurora St. Luke’s Medical Merkezi’ndeki meslektaşları kalbi dört boyutlu gösterebilen yeni bir ultrason yazılımı kullanmaya başladılar.

tumblr_inline_nrfy6tFpp21qzgziy_500

Dr. Khandheria, üçüncü boyuta ek olarak zamanı da gösteren bu yeni ultrason cihazı ile görüntülerin çok detaylı olduğunu söylüyor ve “resmen göğüs kafesini açıp kalbin atışını görmek gibi” diyor.

tumblr_inline_nrfz93FYpK1qzgziy_540

Khanderia’nın açıklamasına göre, GE Sağlık tarafından GE’nin en yeni kardiyovasküler ultrason cihazına entegre etmek için geliştirilmiş özel yazılımı sayesinde kanın pıhtılaşma hareketlerini de gözlemlemek mümkün.

Khanderia, yeni ultrason cihazı ile kan kaybının şiddetini bile ölçebildiğini söylüyor ve “Bu tıpkı kalbi eline alıp incelemek gibi. Yeni ultrason cihazı özellikle ameliyata girmek üzere olan operatör doktorlar için çok yararlı olacak” diye ekliyor.

tumblr_inline_nrfxb1pBbL1qzgziy_540

Bir ultrason cihazı vücuda yüksek frekanslı ses dalgaları huzmeleri iletir ve bunların yansımalarını iç organların şekillerini teşhis etmek için kullanır. Bu teknoloji denizaltılarda kullanılan SONAR’a benzer.

Geleneksel olarak, kalp ultrasonu donanıma dayanır. Ancak bu yöntem aslında vücudun görüntüsünü yaratmak için geliştirilmiştir. Depolayabildiği veri limitlidir ve üstün teknoloji ile tasarlanan modern ultrason cihazı ile kıyaslanınca sonuca ulaşması çok daha uzun zaman alır.

tumblr_inline_nrfxa2jNps1qzgziy_540

Csound isimli yeni yazılım, insan vücudunun görüntüsünü oluşturabilmek için limitsiz veri toplayabilir. Geleneksel ultrason cihazlarının aksine GE’nin mühendislik ekibinin geliştirdiği bir algoritma sayesinde kullanılan veriyi silmek yerine, o veriyi cihazın belleğinde saklar.

Csound yazılımı gerçek zamanlı olarak, sadece bir saniye içinde bir DVD veriye eşdeğer miktarda veri işleyebilecek kadar güçlüdür. İç işleyişi, bilgisayar veri işlemesi, alıcılar ve vericiler, sismoloji ve Wifi iletişimcilerden oluşur.

Ekip, cSound’u ülkemizde de var olan ve hamilelik sırasında fetüsün görüntülenmesinde kullanılan GE’nin diğer bir dört boyutlu ultrason sisteminden ilham alarak geliştirdi. Teknolojiyi geliştiren ekipte yer alan GE Yazılım Mühendisi Erik Steen, “İkisi de benzer bir algoritmalara sahip ancak aralarında önemli farklar var. Fetüsü dört boyutlu görüntülediğiniz zaman cildin pürüzsüz görüntüsüne sahip olmak istersiniz ancak kardiyologlar kalp dokusundaki farkları görmek ister. Kardiyologların farkları görmesi için bu yeni yazılımda renk haritaları geliştirdik” diyor.

Yazılım özellikle akciğer hastalıkları, obezite gibi görüntülenmesi zor olan kritik durumlarda oldukça yararlı olacak. Dr. Khanderia bu yazılım sayesinde tanısal doğruluğun artığını ve bu yeni teknolojinin hastalarının yüzde doksan sekizini etkilediğini belirtiyor ve bu yazılım ultrason görüntüleme teknolojisinde bir atılım olduğunu söylüyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.