GE Teknolojilerinin Buluştuğu Yer: GE Store

16 Aralık 2015

Bugün hâlâ, 1,3 milyar insanın güvenilir elektriğe erişimi yok. Uluslararası Enerji Ajansı’nın 2014 Dünya Enerji Görünümü raporuna göre, ortaya çıkacak enerji ihtiyacını karşılayabilmek ve eskiyen santralleri yenileriyle değiştirebilmek için dünyanın 2040 yılına kadar 7.200 gigawatt enerji üretme kapasitesine ulaşması gerekiyor. Bu büyümenin üçte ikisi Çin gibi, OECD dışında kalan ülkelerde geçekleşecek.

GE’nin yakın zamanda uluslararası enerji ve şebeke firması Alstom’u satın alması, GE’nin küresel enerji üretim altyapısını 1.800 gigawatt artırmış oldu. Elbette dünyanın en büyük kurulu enerji altyapısına sahip olmak güzel bir his ancak GE Enerji’nin Başkanı Steve Bolze’a göre bu hikayenin sadece bir parçası. GE’nin farklı kollarının bir araya gelebildiği GE Store sayesinde GE iş alanları aralarında bilgi ve araştırmalarını paylaşarak hızlıca yenilikçi çözümler ve ürünler geliştirilebiliyor.

Bolze, “GE parçalarının toplamından fazlasıdır; GE Store bunun en güzel örneği” diyor. GE Store hem farklı yetenekleri bir araya getiriyor hem de GE’nin içindeki rekabeti artırıyor. Yakın zamanda gerçekleşen bir etkinlikte söz alan Bolze’a göre, “Eğer aradığınız şey çözümse, GE iş yapmak için doğru bir yer!

Dilerseniz GE Store’un nasıl çalıştığına dair size birkaç örnek verelim…

GE gaz türbini

GE, ilk 9HA gaz türbinini geçtiğimiz sene test etmeye başlamıştı. 500.000 beygir gücündeki bu makine, 600.000 Amerikan evinine güç verebilecek 600 megawatt enerji üretiyor.

Katmanlı Üretim Teknolojileri

GE Havacılık’ın, 3D yazıcıları endüstriyel süreçlere dahil etmek üzere denemeler yapan ilk şirket olduğunu söylemekten gurur duyuyoruz. Bu denemeler sonucunda GE olarak ticari açıdan uygulanabilir ilk 3D parçayı ürettik. Aşağıda gördüğünüz parça, Amerikan Havacılık Dairesi tarafından onaylanmış ve bir jet motorunda kullanılan 3D yazıcılarla üretilmiş ilk parça olarak tarihe geçti bile.

Jet motoru parçası

GE Havacılık tarafından üretilen ve bir jet motorunda kullanılan ilk 3D basılmış parça. Bu parça, GE’nin LEAP motorlarının yakıt nozüllerinin bir bileşeni.

GE Havacılık’taki mühendisler tabii ki burada durmadı. Mühendislerimiz, bir jet motoru modelinin tüm parçalarını 3D yazıcılarla üretti ve motoru çalıştırdı!

Aeroderivatif Türbinler

Dünyada 2.100 tane “çok havalı” GE gaz türbini var. Aeroderivatif gaz türbinlerinin temelleri GE Havacılıkta. Kompresör, ateşleyici (combustor) ve türbinleri GE CF6 jet motorundan geliyor. Enerji üretmek için kullanıyor.

CMC’ler

GE Enerji ve GE Global Research, GE tarafından geliştirilen “seramik matriks kompoziti” (CMC) isimli bir materyalle uzun süredir denemeler yapıyor. CMC ile üretilmiş parçalar, 2 megawatt’lık bir gaz türbini içerisinde başarılı bir şekilde kullanıldıktan sonra GE Havacılık CMC’leri jet motorlarında kullanmayı denemeye karar verdi. Bugün CMC’ler, GE ve Fransız Safran (Snecma) şirketlerinin ortaklaşa çalışmasıyla üretilen yeni nesil LEAP jet motorlarının ana teknolojik iyileştirmelerinden bir tanesi. Bu son teknoloji jet motorları GE tarihinin en kısa sürede en çok satan jet motoru olma rekorunun sahibi. LEAP jet motorları için şu anda 7.000 onaylı sipariş verilmiş durumda ki bu, 125 milyar dolarlık bir değer anlamına geliyor.

Yetenek Paylaşımı

GE Enerji Üretimi bölümünün başkanı Viz Abate yakın zamanda GE Global Research’ün başına geçti. GE Küresel Araştırma, uzun dönemli ihtiyaç ve hedeflerimiz doğrultusunda GE’nin en ileri düzey inovasyon ve teknolojileri üzerinde çalışıyor. Abate, GE Enerji bölümündeki 25 yıllık tecrübesini, 50.000 araştırmacı ve bilim insanınıından oluşan bir takımı ve 9 küresel araştırma merkezini yönetmek için kullanacak.

GE Küresel Araştırma, GE Havacılık ve GE Enerji & Su’da çalışan bilim insanları, türbin kanatlarındaki soğutma deliklerini tasarlamanın en verimli yollarını bulmak için birlikte çalışıyor.

Biz GE olarak, bilimsel ilerlemenin ortak çalışmanın ürünü olduğunu biliyor ve işini azim ve tutkuyla yapan farklı beyinlerin bir araya gelmesinden güç alıyoruz. Birçok üst düzey GE yöneticisinin de söyleyeceği gibi, GE’de daha iyisini yapabilmek için hiçbir zaman kapalı kapılar arkasında çalışmıyoruz. GE içinden ve dışından parlak fikirlere her zaman açığız ve bu fikirleri çalışma sistemimizin her aşamasına dahil ediyoruz. Bolze’nin de dediği gibi GE Store GE’nin bu özelliğinin en güzel örneği. Sizi de bekleriz!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.