GE Teknolojilerinin A Noktasından B Noktasına Sıradışı Yolculukları!

28 Kasım 2019

İnsan organı ile rüzgâr santrali aksamlarının sizce ortak bir noktası olabilir mi? Tabii ki de olabilir; örneğin, bir insan böbreğinin veya devasa uzunlukta bir türbin kanadının bir yerden bir yere taşınması için, araç olarak uçak, tren ya da otomobil fark etmeksizin öncelikle yaratıcı bir lojistik planı gerekir. Tam da bu noktada, GE’nin söz ettiğimiz gibi kritik ve büyük parçaları kapsayan 3 ayrı yaratıcı lojistik planına göz atmanızda fayda var!

Çabuk ve Güvenli

Bir drone, taşıdığı insan böbreğini cerrah ekibine ve nakil prosedürü bekleyen 44 yaşındaki bir hastaya ulaştırdı. Drone bu eşsiz kargosuyla yaklaşık beş kilometrelik bir mesafeyi 10 dakikada katedebildi.

ABD’de her yıl yaklaşık 35.000 organ nakli gerçekleştiriliyor ve tüm bu işlemlerde zaman, organların kısa süre içerisinde kullanılamaz hâle gelmemesi adına kilit rol oynuyor. GE Havacılık’ın özerk girişimi AiRXOS’un desteğiyle Maryland Üniversitesi, Hava Mobilite Platformu’nu kullanarak, özel uçuş için tasarlanmış insansız hava uçağını izledi. Dijital platform, güvenli insansız hava aracı için rotanın izlenebilmesini ve takip edilmesini sağladı. Organ, doku ve malzeme transferi için kullanılan bu yöntemin beş yıl içerisinde düzenli hâle gelebilecek olması, insanlık adına oldukça sevindirici ve umut verici bir gelişme.

Yolda Görürseniz Şaşırmayın

İspanya’daki en büyük rüzgâr türbini kanadının Almanya’ya, Kuzey Denizi’nde bulunan Merkur Rüzgâr Santrali’ne yolculuk etmesi gerekiyordu. En büyük olarak tanımlamak zihninizde tam olarak bu değeri betimlemeye yardımcı olmamış olabilir; söz konusu kanadın uzunluğu 74 metre. Öyle ki 1980’lerde üretilen bir kanada oranla dört kat daha büyük bir ölçeğe ve yaklaşık 100 kat kadar daha fazla elektrik gücü üretme kabiliyetine sahip. Bu boyutta bir kargoyu fabrikadan limana taşımak; virajlı otoyollardan geçmeniz, konumu ve yükseklikleri farklı olan onlarca trafik tabelasını da bir kaza yaşanmaması adına hesaba katmanız anlamına geliyor.
Rüzgâr enerjisi şu an Avrupa elektriğinin %11’ini oluşturuyor; sevindirici bir diğer gelişme de bu oranının 2030 yılına kadar %25’e yükselmesinin hedefleniyor olması.

Advanced Manufacturing

The production of the massive blades for the for the Haliade-150-6MW offshore wind turbine is a hybrid of the latest digital technologies — the teams here use robots and sensors to precisely monitor the manufacturing process — and manual labor. https://invent.ge/2JHHAj4

Posted by GE on Thursday, October 4, 2018

Her biri yaklaşık büyük bir otobüs boyutunda olan ve rüzgâr türbini için güç üretimi bileşenleri yüklü 400 tonluk makine bölümü (nacelle), yeni bir rüzgâr santrali yolculuğu için Atlantik Okyanusu’nun soğuk sularını aştı.

Her biri yaklaşık büyük bir otobüs boyutunda olan ve rüzgâr türbini için güç üretimi bileşenleri yüklü 400 tonluk makine bölümü (nacelle), yeni bir rüzgâr santrali yolculuğu için Atlantik Okyanusu’nun soğuk sularını aştı.

GE Yenilenebilir Enerji tarafından her biri 6 megavatlık güç üretebilen bu makineler, Fransa’dan Amerika’ya uzanan yaklaşık 5.300 kilometrelik seyahati Brave Tern taşıma gemisiyle gerçekleştirdi. Makine bölümleri, Amerika’daki Deepwater Wind’s Block Island Rüzgâr Santrali’ne ulaştığında ise gemi bir inşaat platformuna dönüştü ve transformatör benzeri bir robot yardımıyla türbin kulelerine sabitlendi.

2017 Mayıs ayında aktif hâle gelen santral, yaklaşık 125.00 megavat-saat elektrik üretiyor; bu da bölge enerjisinin %90’ı gibi büyük bir orana karşılık geliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.