GE ‘SeeInsideIT’ kampanyası ile radyolojinin önemine dikkat çekiyor

6 Kasım 2014

GE, Wilhelm Röntgen’in X ışınlarını keşfettiği gün olan 8 Kasım Uluslararası Radyoloji Günü’nü (IDoR), SeeInsideIT adlı bir kampanya ile kutluyor. GE, Twitter’da plastik ördekten, arı kovanına; elektro gitardan eski oyun konsoluna kadar dikkat çekici 50’den fazla nesneye ait radyolojik görüntünün #SeeInsideIT hashtagi ile paylaşacağı kampanyayla günümüzde radyolojinin sağlık hizmetlerinde sahip olduğu rolün öneminin ortaya koyuyor.

Modern tıpta radyolojinin öneminin belirtilmesi amaçlanan SeeInsideIT kampanyası ile, dünya üzerindeki birçok GE Sağlık laboratuarı, var olan tarama cihazlarından bazılarını kullanarak gündelik nesnelerin şaşırtıcı görüntülerinin yaratılmasını sağladılar. 24 saat süre boyunca farklı ülkelerdeki laboratuarlarda röntgen, bilgisayarlı tomografi (CT) ve manyetik rezonans (MRI) yoluyla taranan 50’den fazla objenin görüntüsü, hasta bakımı ve sağlık hizmetlerinde devamlılık açısından radyolojinin sahip olduğu değerin hakkını veren Uluslararası Radyoloji Günü’nde (IDoR) tüm dünya ile paylaşılacak. Plastik ördekten arı kovanına, elektro gitardan eski oyun konsoluna kadar bir çok farklı nesnenin görüntülerinin yanına; röntgen ışınları, CT ve MR’ın kimyasal ve fiziksel özellikleri ve bu teknolojiler hakkında bilgiler eklenerek, kişiler veya sevdikleri insanlar klinik bir taramaya ihtiyaç duydukları zaman perde arkasında olup bitenler hakkında toplumsal farkındalık yaratılmaya çalışılacak.

Örneğin, görüntüleme uzmanları Güney Kore’de bulunan Hwaseong şehrinde dijital mamografiyi kullanarak bir yengeç, arı kovanı, ginseng kökü ve benzer olağandışı nesneleri taradılar. Görüntüler, hastaların meme kanseri için taranmasında rutin olarak elde edilen inanılmaz yükseklikteki görüntü kalitesini temsil edecek nitelikte bir netliğe sahip.

SeeInsideIT kapsamında teknisyenler, GE Sağlık’ın Güney Amerika’daki ilk fabrikasının bulunduğu Contagem, Brezilya’da plastik ördeklerden, eski oyun konsollarına ve bir elektro gitara kadar pek çok nesnenin CT ve röntgen filmlerini çektiler. Görüntüler, Brezilya sağlık hizmetleri sistemi için Brezilya’da üretilen tarama cihazları ile çekildi. Üretim ve dağıtıma yönelik bu yerel yaklaşım tüm ülkedeki hastalar için maliyetleri aşağıya çekerken standartları yükseltti.

Bir yumuşak oyuncak kuşun manyetik rezonans görüntüsü (MRI). MRI, su moleküllerinin sahip olduğu manyetik alanlar sayesinde görüntü yaratır. Tüm canlılar kısmen sudan oluştukları için içsel yapılarının detayları bu sayede gösterilebilir. Bu oyuncak taranmadan önce suya daldırılmıştı. Bu taramanın bir videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

MR, CT ve röntgen cihazları özel olarak insan gövdesine ait görüntüler elde etmek için tasarlandıklarından teknisyenler insan olmayan nesnelerin taranmasında bazı ilgi çekici zorluklarla karşılaştılar. Örneğin, MR görüntüleme teknolojisi vücudunuzda bulunan su moleküllerinin yarattığı manyetik alanlardan faydalanır. Bu nedenle plastik bir yumuşak oyuncak kuş tarama cihazından geçirildiğinde doğal olarak bir görüntü yaratılamaz. Ancak, oyuncak tarama öncesinde suya daldırıldığında sanal bir oyuncak kuşun tümüyle döndürülebilir ve üç boyutlu bir MRI görüntüsü ekrana yansıtılabilir.

#SeeInsideIT’i keşfedin

Artık en sevdiğiniz görüntüyü seçebilir ve Uluslararası Radyoloji Gününü kutlamak için dünyanın geri kalanıyla paylaşabilirsiniz. En son görüntüleri ve radyologların insan vücuduna tüm açılardan bakabilmesine izin veren bilimi keşfetmek için #SeeInsideIT’yi Twitter hesabımızda takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.