GE Sağlık’tan Görüntüleme Teknolojilerinin Geleceğine Yön Verecek Üç Yeni Anlaşma

8 Kasım 2021

Bu sene “Elinden Geleni Yap” sloganı ile gerçekleştirdiğimiz Meme Kanseri Farkındalık Ayı’nın ardından, erken teşhisteki önemli rolünü tekrar hatırlatmak üzere görüntüleme teknolojileri ile ilgili en yeni gelişmeleri paylaşmak istiyoruz. GE Sağlık yakın zamanda yaptığı üç yeni anlaşmayla görüntüleme teknolojilerinin geleceği için vizyonunu ortaya koyuyor.

Başka Türlü Bir Görme Biçimi

1895’te, Alman fizikçi Wilhelm Röntgen katı nesnelerden geçebilecek gizemli ışınlar ürettiğini fark etti ve onlara “x ışınları” adını verdi. Bu keşif radyoloji alanını başlatan olay oldu. Kısa süre sonra GE’nin Kurucu Ortağı ve Baş Bilim İnsanı Elihu Thomson, kemik kırıklarını tespit edebilen bir X ışını makinesi tasarladı. Thomson aynı zamanda GE içerisinde, William Coolidge‘ın radyoloji alanını daha ileriye (bilgisayarlı tomografi veya BT gibi teknolojilere doğru) taşıyacağı bir araştırma laboratuvarı açılmasını sağladı. 

Bugün GE Research’teki mühendisler, radyoloji teknolojilerine bir yenisini daha eklemek için çalışıyor: BT’nin etkileyici görüntüleme yeteneklerini genişleten ve insan bedeninin içine bakmanın yeni bir yolu olduğunu işaret eden bir teknoloji. 

İsveçli startup Prismatic Sensors AB ve GE Healthcare’deki meslektaşlarının yanı sıra GE araştırmacıları, vücuttan geçen X-ışınlarını yakalamak, analiz etmek ve bunları çok ince ayrıntılı görüntülere dönüştürmek için yeni bir yol geliştiriyor. Foton sayımı adı verilen bir teknik kullanılan yöntemlerinin sonunda, doktorların hastaları geleneksel BT taramalarından daha az radyasyona maruz bırakırken, vücudun derinliklerini daha fazla netlik ve özgüllükle görmelerini sağlayabileceğini söylüyorlar. Bilim insanları ve mühendisler onlarca yıldır foton sayan BT’yi mükemmelleştirmeye çalışıyorlar. 2015 yılında GE’nin bilim insanları ile Prismatic Sensors’ın o zamanki CEO’su Mats Danielsson’ın arasında yaşanan tesadüfi karşılaşma bir fikre yol açtı. Danielsson meslektaşlarıyla birlikte, yeni foton sayma dedektörünün temelinde yer alan “Derin Silikon” teknolojisini keşfetti. Bu teknolojinin vaadinin ne kadar önemli olabileceğinin bir göstergesi olarak GE Sağlık, Aralık 2020’de Prismatic Sensors’ın satın alımını sağladı. Bu aynı zamanda GE’nin 2018’de şirketin başkanı ve CEO’su olan Larry Culp döneminden bu yana gerçekleşen ilk satın alma.

GE Sağlık’ın Başkanı ve CEO’su Kieran Murphy, “Bu teknolojinin, dünya çapında milyonlarca hastaya fayda sağlayabilecek BT görüntüleme için ileriye yönelik önemli bir adım olma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz.” diyor.

En Doğru Tedavi

GE bu yılın başlarında, GE Sağlık Farmasötik Tanılama Moleküler Görüntüleme Genel MüdürüJulia Casey’in anlaşmalardaki uzmanlıkları sayesinde, onkoloji ve nöroloji alanında yenilikçi tanısal görüntüleme teknikleri geliştiren özel bir Fransız ve ABD şirketi olan Zionexa‘yı bünyesine kattı.

Bu anlaşma GE’nin hassas tanısal radyofarmasötik portföyünü hızlandırabilecek bir gelişme oldu. Zionexa’nın çalışmaları sayesinde, belirli kanser tümörü için hangi tedavinin en doğru tedavi olduğuna karar veren doktorlar, yeni ve önemli bilgiler edinebilecek. Bu, Zionexa’ya GE’nin küresel pazar gücüne ve onlarca yıllık deneyimine erişim sağlarken, GE’nin halihazırda yapmakta olduğu teşhis çalışmalarını tamamlayan hasta merkezli bir yaklaşımın da parçasıdır.

Julia Casey tıbbın geleceğinin hastaların tedavisine bireysel olarak yaklaşmakta olduğunu söylüyor: “Bu anlaşma doktorların baktıkları hasta için en doğru tedaviyi seçmesini sağlayacak!”

Ultrason ve Görüntü

Doktorların tedavileri hastaların tıbbi geçmişlerine, genetik yapılarına ve diğer faktörlere göre uyarladığı bir dünya hayal edin. Buna “hassas sağlık” deniyor ve şu an sağlık hizmetlerinin evrimindeki en son adım olarak görülüyor. Değeri on milyarlarca dolar olan hassas sağlık hareketi şimdiden hayata geçiyor. Hastaneler ve sağlık şirketleri onu büyütmek için araçlara ve teknolojilere yatırım yapıyor. Hassas sağlığa yapılan yatırımların son örneklerinden biri de GE Sağlık’ın intraoperatif görüntüleme ve gelişmiş cerrahi görselleştirme alanında yenilikçi olan BK Medical‘ı satın alma anlaşması. 

BK Medical‘ın teknolojisi, klinisyenlerin ameliyat sırasında hastanın vücudunu gerçek zamanlı olarak görmelerine yardımcı oluyor, prosedürler sırasında onlara rehberlik edecek görsel bilgiler veriyor ve kritik kararlar vermelerine yardımcı oluyor. 

GE Sağlık Başkanı ve CEO’su Kieran Murphy, bu teknolojinin GE Sağlık’ın teşhisin ötesinde cerrahi ve terapötik müdahalelere doğru genişlemeye devam etmesine, klinisyenlerin ise karar verme sürecinin basitleşmesine yardımcı olduğunu söylüyor. 

GE Sağlık Ultrason Başkanı ve CEO’su Roland Rott: “GE’nin ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası ultrason yeteneklerine, hızlı büyüyen ve nispeten yeni gerçek zamanlı cerrahi görselleştirme alanını eklemek, teşhisten tedaviye ve ötesine uzanan eksiksiz bir bakım süreci yaratacak.” diyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.