GE Sağlık ve Yeditepe Üniversitesi, İlaç Sektörünü Birlikte İleri Taşıyacak!

10 Temmuz 2018

GE’nin Fast Trak merkezleri, biyolojik ilaç üreticilerinin verimliliklerini artırmaları, maliyetlerini düşürmeleri ve ürünlerini piyasaya daha hızlı sürmelerini desteklemek için tasarlandı. Fast Trak eğitmenleri dünya çapında binlerce müşteriye eğitim veriyor. Eğitimlerin verildiği ülkeler arasında ABD, Birleşik Krallık, Çin, Hindistan, İsveç, Güney Kore, Japonya, Singapur ve Türkiye var. Türkiye’deki Fast Trak merkezi ise, yapılan iş birliği anlaşması ile artık Yeditepe Üniversitesi’nde.

Yeditepe Üniversitesi’ndeki yeni yerinden önce, 2016 yılında kurulan ve GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde hizmet veren Fast Trak laboratuvarı, bugüne kadar yaklaşık 450 bilim insanı ve biyolojik ilaç sektör temsilcisi için bilimsel etkinliklere ve Fast Trak eğitim programlarına ev sahipliği yaptı.

GE’nin Yeditepe Üniversitesi’nde kurulan Fast Trak Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı, yukarı akış ve aşağı akış biyoproses aşamaları için en gelişmiş laboratuvar ölçekli teknolojilere, biyoreaktörlere, kromatografi sistemlerine ve protein araştırma teknolojilerine sahip. Bu teknolojiler, bölgedeki müşteriler için uygulamalı teknoloji eğitimleri ve süreç geliştirme hizmetleri sağlayacak olan yerel GE biyoproses uzmanları tarafından kullanılacak. Yeditepe Üniversitesi’ndeki bilim insanları da burada eğitim görecek ve projelerini yürütmek için gereken gelişmiş teknolojilere erişebilecek.

Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Canan Aykut Bingöl, iş birliği ile ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’de biyolojik ilaç sektörü güçlü bir büyüme potansiyeline sahip ve bu akademi-endüstri iş birliği, sektördeki Ar-Ge faaliyetlerinin artmasına önemli bir katkı sunacak. Bunun yanında, ülkeye daha zengin ve uyumlu bir biyolojik ilaç tesisi kazandırılmasına da yardımcı olacak. Bu iş birliği sayesinde araştırmacılarımızın yüksek kaliteli biyoproses teknolojilerine ve uzmanlığına erişiminin sağlanması ile biyoproses yetkinliğini ve bu alandaki kabiliyetleri geliştireceğiz.”

Biyolojik ilaç sektörünün son beş yılda Türkiye’de yaklaşık %15 oranında büyüdüğünü hatırlatan GE Sağlık Yaşam Bilimleri Fast Trak Genel Müdürü Umay Şaplakoğlu, iş birliği hakkında şunları söyledi: “Geçtiğimiz beş yıl, hükümetin biyolojik ilaç araştırmaları ve ilgili Ar-Ge faaliyetlerini hızlandırma amaçlı teşvik planını desteklediği bir süreç oldu. İstanbul’daki Fast Trak merkezine yatırım yapmamızın en önemli dayanağı olan bu olumlu adıma destek sunabilmek için gerekli yetkinliğe ve altyapıya sahip olmak büyük önem taşıyor. Biyolojik ilaç alanına yönelik Ar-Ge’yi ve üretim desteğini pekiştirmek için mevcut ve gelecekteki yeteneklerle olan etkileşimimizi artırmamız gerekiyor. İşte bu nedenle, akademi ile olan ilişkilerimizi güçlendirip Fast Trak merkezimizi Yeditepe Üniversitesi’ne yerleştirerek, sektörel müşterilerimize de hizmet vermeyi sürdüreceğiz.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.