GE Sağlık ve Curea’dan Yapay Zekânın (AI) gelişimi için Stratejik İş Birliği

17 Şubat 2021

Covid-19 salgınıyla birlikte sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler büyük bir ivme kazandı. Dünya çapında daha fazla hayat kurtarmak ya da hastalığa erken müdahale edebilmek için geliştirilen cihazlarla birlikte farklı alanlarda kullanılmak üzere yepyeni teknolojiler geliştirildi. Robotik cerrahi, bulut sistemleri, yapay zeka, giyilebilir teknolojiler, sensör teknolojileri, gibi yenilikler, tanı ve tedavi sürecinde daha fazla karşımıza çıkıyor ve her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Özellikle tıbbi görüntülemedeki gelişmeler, hastalıklar ve bu hastalıkların tedavileri hakkında edindiğimiz bilgileri sürekli artırırken, elde edilen veri miktarında da artış sağlıyor. Her hastanın, kişiselleştirilmiş tıbbın getirilerinden faydalanabilmesi için bu verileri hızlı bir şekilde toplamak, standart ve anlamlı hale getirmek üzere yeni yapayzekâ tabanlı araçlara ihtiyaç duyuluyor; fakat tıbbi görüntülemede yapay zekâ uygulamalarının geliştirilmesi için çok miktarda yüksek kalitede açıklamalı verilere, gelişmiş tasarım görsel özelliklerine ve geliştirme ile edilen bilgileri izleme becerisine sahip olmak gerekiyor ve bu oldukça zor bir süreç…

Bu süreci daha da hızlandırmak için yeni bir adım atan GE Sağlık, yapay zeka konusundaki uzmanlığını tıbbi görüntüleme konusunda kullanmayı hedefliyor. Teknolojik gelişmeleriyle sağlık sektöründe adından söz ettiren GE Sağlık, tüm bu yeniliklere bir yenisini daha eklemek için hazırlıklara başladı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Teknokenti merkezli CUREA ile bir ilke imza attı ve tıbbi görüntülemede yapay zekânın(AI) gelişimini hızlandırmaya yönelik ülkede yapılan ilk stratejik iş birliğini duyurdu.


Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Muammer Karakaş, TEKNOPOL İstanbul‘da yeni kurulan CUREA şirketi altında toplanan seçkin klinisyenler, radyologlar, farklı disiplinlerden bilim insanları, üst düzey veri bilimcileri ve yazılım geliştiricilerinden oluşan araştırma ve geliştirme ekiplerine liderlik edecek. Bu uzman ekip, GE Sağlık’ın Edison Health Services yazılımlarını kullanarak hastalara tanı koymak ve tedavi etmek amacıyla bilimsel çalışma kapsamındaki hedef hastalıkların tespit edilmesi, sınıflandırılması ve bunların şiddet derecelendirmesinin yanı sıra kontrastlı spektral mamografi yoluyla meme lezyonlarının otomatik saptanması ve sınıflandırılması üzerine çalışacak.

CUREA ve GE Sağlık arasındaki iş birliği, Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından sağlanan büyük ölçekli klinik ve radyoloji verilerinden ve Prof. Dr. Karakaş liderliğindeki araştırma ve geliştirme ekiplerinin yapay zekâ konusundaki bilgilerinden yararlanarak yapay zekâ çözümlerinin geliştirilmesini hızlandıracak ve Türkiye’de bir yapay zekâ sağlık ekosisteminin yapılandırılmasına öncülük edecek.

Prof. Dr. Karakaş bu iş birliğinin sağlık sektöründe yaratacağı fark ile ilgili şunları söylüyor: “Türk klinik bilim insanları, veri bilimcileri ve yazılım geliştiricileri, GE Sağlık Edison Health Services’ın sağladığı gücü kullanarak Türkiye’deki hastalıkların tanı ve tedavisine önemli ölçüde değer katabilecek yapay zekâya dayalı uygulamalar oluşturmak için kapsamlı veri setlerimizden yararlanabilecekler. Bu durum, sağlık hizmetlerinde yapay zekâ gelişimi için İstanbul’u küresel bir merkez haline getirme potansiyeline sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda akıllı klinik analiz ve operasyonel yönetim çözümlerini artırma ve bunları dünya genelindeki radyologların ve sağlık uzmanlarının kullanıma sunma becerisine sahip organik bir bağlantı teşkil ediyor.”

Edison Health Services, sağlık hizmetlerinde dijital uygulamaların geliştirilmesi ve kullanılması için açık ve genişletilebilir yapıda modern bir mimari olduğu için bu araçlar ile sağlık hizmetlerinde klinik, operasyonel ve finansal sonuçları hedefleyen uygulamalar kolaylıkla geliştirilebilecek. Edison Health Services kullanılarak geliştirilen uygulamalar bulutta, tesiste veya doğrudan akıllı görüntüleme cihazlarında hızlı ve güvenli bir şekilde kullanılabilecek. Program, inovasyonun ön safhalarında yer almak isteyen sağlık hizmeti sağlayıcılarını ve değer önerilerini geliştirmek için GE Sağlık ekosisteminden ve danışmanlığından yararlanmak isteyen girişimcileri bir araya getirecek.

GE Healthcare Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Türkiye Genel Müdürü Nael Dabbagh, daha önce Avrupa’da duyurulan yapay zeka iş birliklerinden farklı olan bu güç birleşimi ile ilgili şunları söylüyor: “Bu heyecan verici iş birliği; Türk girişimcilerine, araştırmacılarına ve radyologlarına kademeli olarak Türkiye ve diğer ülkelerdeki hastalıkların tanı ve tedavi süreçlerini önemli ölçüde geliştirebilecek olan tıbbi görüntülemeye yönelik yapay zekâ uygulamaları geliştirme olanağı sunacak.  Ayrıca bu iş birliği, Prof. Dr. Karakaş ve ekibinin liderliği ve vizyonu sayesinde Türkiye ve tüm bölge için sağlık hizmetlerinde yapay zekâ geliştirmeye yönelik bir ekosistem oluşturma yolunda atılan önemli bir adımdır.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.