GE Sağlık Türkiye’nin Şeffaflık Politikası

21 Ekim 2014

gül güven (1)

GE Sağlık, Türkiye’de 25 yılı aşkın bir geçmişi bulunan, kaliteli sağlık hizmetlerinin daha düşük maliyetle daha fazla hastaya ulaştırılmasına imkan sağlayan, medikal teknolojiler ve hizmetler sunan bir GE birimidir.

Bugün Türkiye’de çok sayıda hastanede yaklaşık 15.000 GE Sağlık ürün ve çözümleri kullanıyor. Bunun yanı sıra GE Sağlık İstanbul Ofisi, Türkiye, Ortadoğu, Afrika, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgelerinde bulunan 84 ülkenin yönetim merkezi olarak faaliyet gösteriyor.

General Electric (GE), Etisphere, Fortune ve Forbes Dergileri gibi uluslararası kuruluşların yaptığı anketlerde dünyanın en itibarlı şirketleri sıralamasında yıllardan beri ilk sıralarda yer almıştı. 2010 yılında da, GE, Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından “Kurumsal Liderlik Ödülü”ne layık görülmüş ve bu geleneğini sürdürmüştü.

Özel sektörde faaliyet gösteren firmaların devamlılıkları ve yasal sorumlulukları açısından şeffaflık ilkelerini esas alması gerekiyor. Etik ticaret yapabilmenin sadece etik iş yapmayı istemekle bitmiyor ve her kurumun şeffaflık politikasını birimlerine tamamen yerleştirmesi gerekiyor. Ekonomik kriz dönemlerinde firmalar genellikle iş ahlakı konusunda taviz vermeye meyilli hale geliyor. Uluslararası bir araştırmadan örnek verecek olursak: Amerika’da bulunan Ethics Resource Center (ERC)’ın 2009 yılındaki ekonomik kriz sonrası yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, şirketlerin %22’si 2009 krizinin şirketlerindeki etik ortamı olumsuz yönde etkilendiğini, %10’u ise kriz boyunca iş kaybetmemek için etik standartlarını indirmeyi kabul ettiğini beyan etmiştir.

Uyum programlarında en büyük rol, üst yönetimlere aittir. Üst yönetimin desteği olmadığı sürece uyum programı süreçlerinin faydasının asgari düzeyde kalacağından şüphe yok… Şirket müdürü ekibine, ‘Ne gerekirse yapın, bu işi alın’ diyorsa maalesef isteyerek veya istemeyerek yanlış davranışları teşvik etmiş olacaktır.

GE Sağlık Global Başkanı ve CEO’su John Dineen şeffaf ve etik iş yapmanın önemini sıklıkla şu şekilde vurgulamaktadır: “Hastalara, müşterilere, şirketimize ve birbirimize karşı önemli sorumluluklarımız var. Her birimiz, GE’nin ve GE Sağlık’ın itibarını korumak ile görevliyiz. İtibar her gün aldığımız kararlara göre var olur ya da yok olur. Kalite, uyum ve etik konularındaki kapasitemizi güçlendirmeye devam etmeliyiz… Her birimiz kişisel olarak bu sorumluluğu benimsemeliyiz.”

GE çalışanları hiçbir korku veya baskı olmaksızın tüm endişelerini GE ombudsmanına veya şirketin sağladığı diğer kanallara yöneltebiliyor. bunun sonucunda çalışanlara herhangi bir misilleme veya baskı da yasaklanmış durumda.

Şeffaflık, GE’nin hedeflerini gerçekleştirmesinde önemli bir ilkedir ve gelecek stratejilerinde de vazgeçmeyeceği bir unsuru olacaktır.

Sekizinci sayısını, “Özel Sektörde Uyum” konusuna ayıran Şeffaf Gündem dergisine bu konu hakkındaki yazım ile konuk oldum. Yazımın devamına buradan(link) ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.