GE Sağlık, GAMA-TÜRKERLER Hastane Yatırım Şirketlerine Ortak Oluyor

20 Ekim 2016

Türkiye’nin stratejik sağlık dönüşüm programı çerçevesinde, GE Sağlık, GAMA Holding A.Ş. ve Türkerler İnşaat A.Ş. bugün,  Sağlık Bakanlığı’nın iki stratejik kamu özel ortaklığı  projesi olan İzmir ve Kocaeli Entegre Sağlık Kampüs Projeleri’nin geliştirilmesi için anlaşma imzaladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen İzmir ve Kocaeli Şehir Hastaneleri Proje Finansman Töreni'ne katıldı.. ( Mehmet Ali Özcan - Anadolu Ajansı )

GE bu anlaşmayla, toplamda yaklaşık 1.3 milyar dolar değerindeki Kocaeli ve İzmir Kamu Özel Ortaklığı projelerinde azınlık hissedarı olarak GAMA-TÜRKERLER Hastane Yatırım Şirketlerine dâhil oldu ve Türkiye’nin kamu sağlığı sistemine 3,240 yeni yatak kapasitesi ilave edecek olan iki sağlık kampüsünün teknoloji ve biyomedikal ekipman ve uzun dönemli servis hizmetlerine yönelik yaklaşık 128 milyon dolar tutarındaki kontratını imzaladı.

Projeye, Denizaşırı Özel Yatırım Kurumu (OPIC – Overseas Private Investment Corporation), Kanada İhracat Kalkınma Bankası (EDC-Export Development Bank of Canada) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası da (EBRD- the European Bank for Reconstruction and Development) İzmir Bayraklı sağlık kampüsü projesinin kalkınması için yaklaşık 668 milyon dolar tutarında finansman sağlayacak.

Konsorsiyum aynı zamanda İzmir Bayraklı Sağlık Kampüsü Projesinin gerçekleşmesi için OPIC, EDC ve EBRD’nin kreditörler olarak yer aldığını, anlaşma koşulları ve mali düzenlemeler çerçevesinde,  668 milyon dolarlık finansman sağlayacağını duyurdu. Ortakların, Kocaeli Sağlık Kampüsü projesi için finansman ihtiyacını, ilgili sürecin tamamlanmasıyla, 2016 sonuna kadar sağlaması bekleniyor.

img_1932

GAMA Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Hakan Özman konuyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu: “Bugün imzalanan anlaşma bizim Kocaeli ve İzmir Bayraklı projelerine uzun vadeli taahhüdümüzde önemli bir kilometre taşıdır. GE tüm dünyada sağlık alanındaki kamu özel ortaklıklarında başarılı bir deneyime sahiptir. Girişim sermayesi yatırımcısı ve teknoloji tedarikçisi olarak uzun süreli katılımı, Sağlık Bakanlığı’nın bu projelerdeki vizyonunu gerçekleştirmesinde önemli rol oynayacaktır.

Türkerler İnşaat CEO’su Kazım Türker,“Konsorsiyum, Hükümetin Hedef 2023 sağlıkta kalkınma planına destek kapsamında, Kocaeli ve İzmir Bayraklı projelerinde Sağlık Bakanlığı’na taahhüdünü yerine getirmek üzere yola çıkmıştır. Yabancı ortaklarımızın taahhüdü ise Türkiye’nin kamu özel ortaklığı projelerine ve Türkiye’nin kalkınma hedeflerine uzun soluklu güveninin altını çizmektedir” dedi.

tweet

Dünyanın en kapsamlı sağlık modernizasyonu yatırımı olacak

‘Akıllı Hastaneler’ girişiminin bir parçası olarak, bölgede sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmak amacıyla iyi tasarlanmış modern tesisleri hizmete sokmayı amaçlayan her iki kampüs genel bir hastanenin yanı sıra onkoloji, kadın ve çocuk hastanesi, kardiyovasküler hastalıklar merkezi, fizik tedavisi ve rehabilitasyon birimlerini içeriyor.

GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin anlaşma ile ilgili olarak şunları söyledi: “GE Sağlık olarak inanıyoruz ki gerçek anlamda bir sağlık dönüşümü, yenilikçiliği esas alarak sağlanabilir. Bu doğrultuda, İzmir ve Kocaeli Entegre Sağlık Kampüs Projeleri GE Sağlık’ın şimdiye kadar global düzeyde yatırım yaptığı en büyük ve en kompleks PPP projeleri arasında yer almaktadır. Yine bu projeler aynı zamanda sürdürülebilir sağlık sektörü gelişimi için yeni iş modelleri geliştirmeye ve risk paylaşımına taahhüdümüzü ortaya koymaktadır.

healthcare

GE, global deneyimi ile projenin gerçekleştirilmesinde temel rol oynayacak

25 yılı kapsayan projelerin ana teknoloji ve çözüm ortağı konumundaki GE, Türkiye’de sağlık sektörünün verimliliğini, bilgi ve teknoloji paylaşımını destekleyecek dört temel üzerine odaklanan ve GE Sağlık’ın Türkiye’deki istihdamını yüzde 15 oranında artıracak kapsamlı bir teknoloji ve çözüm paketi sunacak.

Türkiye’de sağlık sektöründe şimdiye kadar en büyüklerinden biri ve Sağlık Bakanlığı’nın onayına tabi olan anlaşma aşağıdakileri kapsayacak:

1. Manyetik Rezonans (MR), Bilgisayarlı Tomografi (BT), PET-CT (Pozitron Emisyon Tomografisi), Anjiyografi, Radyografi ve Nükleer Tıp’ın yanı sıra anestezi, vantilatör, monitör, kardiyoloji monitör ekipmanı, ultrason sistemleri ve yeni doğanlar için inkübatörler dahil olmak üzere, hastalıkta erken tanı ve tedavi sağlayan 2000’i aşkın ileri teknoloji görüntüleme ünitesi ve Yaşam Destek Çözümleri ekipmanı.

2. Proje portföyünün bütününün teknoloji düzeyinin korunması ve tamamlanması amacıyla GE dışı medikal ekipmanın tedarik danışmanlığı.

3. Projelerin tam bir enstalasyonunu sağlamak amacıyla aydınlatma, kojenerasyon, elektrifikasyon üniteleri gibi sağlık dışı GE ürün ve çözümlerinin tedariği.

4. GE dışı ekipmanın uzun süreli bakım, onarım, kalibrasyon ve entegrasyonuyla ilgilenecek özel, yerli ekibin desteklediği 10 yıllık biyomedikal hizmet kontratı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.