GE ve Quirky işbirliği ile farklılık yaratan akıllı klimalar

31 Mayıs 2014

aros

İnovasyon denildiğinde akla gelen ilk markalardan biri olan General Electric, ev sistemleri konusunda iş ortaklarıyla çığır açmaya devam ediyor. GE ve Quirky hem etki hem de ebat bakımından büyük ölçekli bir proje daha sunuyor!

Dışarıda havanın nasıl olduğundan ziyade, sizin o hava sıcaklığını nasıl hissettiğiniz önemlidir. Hissedilen hava sıcaklığı ise gerek nem oranı gerekse güneşe maruz kalma durumlarına göre değişkenlik gösterir.

Gelişen teknoloji insanların hayatını kolaylaştırma üzerine çalışıyor. İnsan hayatının her yerine etki eden teknolojik gelişmeler, iklimlendirme sistemlerinde de inovatif yaklaşımlar sunuyor. Siz daha eve varmadan evinizin tam da sizin istediğiniz ısı da olması ve bunu sizin olduğunuz yerden kontrol edilebilmeniz bu yenilikçi yaklaşımlardan en güzel örnek.

Her şey enerji departmanında çalışmaya başlayan Garthen Leslie’nin kaynakları korumak istemesi üzerine gelişti. O, enerji tasarrufları yapmak üzerine çalışıyordu ancak evindeki klima tüm enerjiyi tüketen bir makinaydı. “Klimayı açarak çok enerji tüketmek ile kapatarak yaz sıcaklarında kavrulmak arasında sürekli seçim yapmaktan yorulmuştum.” diyerek arada kaldığı ikilemi böyle anlatıyordu. Bu ikilem ona akıllı bir klima üretmek ve geliştirmek konusunda fikir vermişti.

Leslie bu fikri yaklaşık 2 bin tasarımcının oluşturduğu topluluk olan Quirky’e iletti ve Quirky GE mühendisleriyle ortaklaşa çalışarak sadece birkaç ay içerisinde Aros’u üretti.

Screen Shot 2014-06-03 at 2.05.01 AM

 

Wink uygulaması kullanılarak kontrol edilen sisteme Android ve iOS tabanlı akıllı telefonlarla giriş yapılıyor. Klimaya erişerek evin dışındayken klimayı açıp kapamak veya modunu değiştirmek mümkün. Yakında yurt dışında 300 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulması beklenen Aros’un bir başka marifeti de GPS üzerinden kullanıcının eve yaklaştığını belirlemek ve soğutma işlemini başlatmak. Yani siz sistemi açmayı unutsanız bile akıllı klimanız sizi unutmuyor.

Uygulama, buzdolabındaki yiyeceklerden evin sıcaklık seviyesine kadar her şeyin kontrol edildiği bir ev hayal edenlere bu hayallerinin yersiz olmadığını keyifli bir şekilde anlatıyor. Dinlenmek için geldiğiniz eviniz bunun hakkını veriyor.

GE cihaz teknolojileri ikinci başkanı Kevin Nolan, “GE ve Quirky ortaklığı birlikte çalışmanın en güzel örneğidir.” diyerek ortaya çıkan sonuçtan memnuniyetini dile getirdi.

Aros’un Wink uygulaması ev sistemlerinde yenilikçi yaklaşımların bir örneği… Bu sistemler üzerinde çalışmalarına devam eden GE ve Ouirky ortaklığı 30 yeni ev sistemi projesini 5 içerisinde tamamlamayı planlıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.