GE Objektifinden: 19 Fotoğrafla 2019

2 Ocak 2020

GE için yine yeniliklerle ve önemli başarılarla dolu bir yıl oldu 2019… İstedik ki geçtiğimiz bir senenin ardından başarılarımıza gururla bakarken yıl boyunca yaptıklarımızı tek bir yazıda sizlerle paylaşalım. Karşınızda GE’nin objektifinden 2019’un fotoğraflı özeti.

Herkese mutlu başlangıçlar!

1. Şu an, havacılık tarihinde karşılaşabileceğiniz herhangi bir motorun üretiminde kullanılandan daha fazla katmanlı imalatla üretilmiş parça içeren GE’nin Catalyst motoruna bakıyorsunuz.

2. Bu sene ilk defa tanıtılan dünyanın en büyük, en gelişmiş geniş gövdeli motoru GE9X bir sanat eseri kadar görkemli.

3. Katmanlı imalat ile jet motorları, gaz türbinleri ve tıbbi tarayıcılar üretiliyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İşte bu teknolojinin potansiyelini ortaya seren gösterişli bir örnek: Tasarımcı Zac Posen ile GE Katmanlı İmalat iş birliğiyle üretilen ve Met Gala’da boy gösteren kırmızı elbise.

4. Boeing 747 Uçan Simülasyon uçağının müzedeki emekliliğine doğru son yolculuğu biraz trafiği sıkıştırsa da o asaletinden hiçbir şey kaybetmemiş öyle değil mi? Teşekkürler Göklerin Kraliçesi!

5. Mükemmeli arayan mühendisler LM Wind Power Bergama Mükemmeliyet Merkezi’nde.

6. Dünyanın en büyük rüzgâr türbin kanadı sizce ne kadar uzundur? Devasa boyutlarıyla on binlerce haneye enerji vermeye hazırlanan Haliade-X 12 MW’nin görkemli kanatları tam 107 metre!

7. Enerji endüstrisinin en hızlıları arasında gösterilen GE Enerji’nin 7HA.02 gaz türbinlerinin üretim aşaması da kendisi kadar renkli.

8. Bu gördüğünüz minik parçaların işlevi boyutlarından büyük! GE Katmanlı İmalat Teknoloji Merkezi’nde geliştirilen bu parçalardan biri, Boeing 787 Dreamliner uçaklarına güç veren GEnx motoru için yapılan bir braket.

9. İnsan vücuduna ait bu çarpıcı görüntülerin mimarı GE’nin Revolution CT tarayıcısı.

10. Bu tüylü bebek mamut tam 42.000 yaşında. Ve GE Sağlık, son teknoloji ürünü tıbbi ekipman kullanarak 2019’da onu yakından inceledi.

11. Bu gurur dolu bakışların bir sebebi var: Haliade-X yılın son ayında 24 saatte 262 megawatt saat enerji üreten ilk rüzgâr türbini oldu.

12. GE‘nin yeni Catalyst turboprop motorunun karmaşık yapısı sanki bu dünyadan değilmiş hissi verse de tamamen insan üretimi.

13. Bu drone bir organ taşıyor!GE Havacılık’ın özerk girişimi AiRXOS’un desteğiyle ABD’de bir üniversite bir insan böbreğini 4.3 km uzaklıktaki tıp merkezine başarıyla teslim etti.

14. Fransa’dan Amerika’ya uzanan yaklaşık 5.300 kilometrelik bir seyahat başlıyor. GE Yenilenebilir Enerji tarafından her biri 6 megavatlık güç üretebilen bu makineler, Brave Tern taşıma gemisiyle Amerika’daki Deepwater Wind’s Block Island Rüzgâr Santrali’ne ulaştı.

15. GE teknolojilerinin A noktasından B noktasına yolculukları bitmiyordu: Kuzey Denizi’ndeki Merkur Rüzgâr Santrali’ne giden bu türbin kanadının uzunluğu 74 metre!

16. Dünyanın yenilenebilir enerji talebinin artması bizim için eski bir haber. İşte bu yüzden GE mühendisleri gözünü her zaman yükseklere dikiyor.

17. Endüstrinin sanatla buluştuğu etkileyici bir fotoğraf. Claudia Meyer’in GE Katmanlı İmalat’ın desteğiyle hazırladığı yeni sanat eseri sizi de etkilemedi mi?

18. GE’nin saha mühendisi işlerini buhünerli baretle hallediyor. Akıllı baret, basit bir komutuyla belgeleri, videoları ve çizimleri gözünün önündeki vizöre getiriyor.

19. Yenilikçi sağlık teknolojileri ve hizmetler sağlamayı hedefleyen GE Sağlık’taki bu ekibin araştırma alanıbiyoelektronik tıp. Amaçları ise ilaçlardan etkilenen organların yakınındaki sinir sistemine bir tür enerji uygulayarak ilaçların etkisini taklit etmek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.