GE Objektifinden: 18 Fotoğrafta 2018

24 Aralık 2018

Dolu dolu geçen bir yılı daha geride bırakıyoruz. Bu yıl boyunca imza attığımız birçok yeniliği, geliştirdiğimiz yeni teknolojileri ve hayata geçirdiğimiz projeleri tek tek anlatsak hepsini okumak yaklaşık bir yıl alacağından, sizler için 2018’i GE objektifinden 18 fotoğrafla özetledik.

Mutlu yıllar!

  1. Bir rüzgâr türbini neden suya ihtiyaç duyar? Tabii ki rüzgârsız saatlerde de elektrik üretebilmek için!

2. Bir sanat eseri ile uğraşıyor olsalar da fotoğraftakiler sanatçı değil GE mühendisleri! Haliade 150-6W rüzgâr türbinlerinin saatte 300 km hızla dönebilmelerine imkan veren özel kaplama, mühendislerimiz tarafından elle uygulanıyor.

3. Bu fotoğrafta dünyadaki tüm metro hatlarının üst üste bindirilmiş halini görüyoruz. Tabii ki şaka, fotoğrafta gördüğümüz şey beynimizin fiber bağlantıları. SIGNA Premier ile çekildi.

4. Mühendislik çok hassas bir iş. Öyle ki bu kablo parçası, MR görüntülemesi sırasında hastanın konforunu artırıp bu sayede tekrar tekrar görüntülenme yapılmasını önleyebiliyor!

5. GE Rezervuar çözümü ile tanışın. İçindeki 50 cm’lik kutuların her biri 10 yıl boyunca 4 megavat enerji depolayabiliyor.

6. Büyük teknolojiler iyi yetenekler gerektirir. 30 yıllık mühendis Ted Ingling, şimdilerde dünyanın en büyük jet motoru GE9X üzerinde çalışıyor.

7. Katmanlı imalat teknolojileri, mühendislerin olduğu kadar doktorların da işini kolaylaştırıyor. BT taramasından elde edilen verilerle 3D yazıcı yardımıyla basılan bu kalp sayesinde doktorlar tek bir kesik atmadan hastanın kalbinin bir kopyasını elde edebiliyorlar.

8. Gördüğünüz bu an, dünyanın en büyük jet motoru GE9X’in bir uçağın tekerleklerini yerden ilk kez kesişine ait.

9. Henüz kurulum aşamasında olan bu gaz türbinini hazırlıksız yakalasak da görünüşü oldukça etkileyici.

10. İsviçre Alpleri’nin tepelerinde bir yerde, şebeke elektriğe ihtiyaç duyduğunda elektrik üretebilmek için bekleyen 87 milyar litre su olduğunu biliyor muydunuz?

11. Durgun göründüğüne bakmayın, fotoğraftaki Merkur Rüzgâr Çiftliği Almanya’daki 500.000 evin elektriğini tek başına üretebiliyor.

12. Kadınların dostu, meme kanserinin düşmanı, karşınızda Senographe Pristina! Kontrollerinizi düzenli yaptırmayı atlamayın. Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır.

13. Hayal gücünüzü istediğiniz kadar zorlayın, hiçbiri kıdemli katmanlı imalat mühendisi Dave için sorun değil. Katmanlı imalat teknolojisi sayesinde en kompleks parçaları üretmek artık çocuk oyuncağı!

14. LEAP motorunu bu kadar güçlü yapan şey, yüksek ısıda çalışmasına imkân sağlayan seramik kaplama. Sizin kahve içtiğiniz seramik kupa gibi ancak biraz daha farklı.

15. Denizin devleri Haliade’ler kendiliğinden yetişmiyorlar. Taşınmaları zorlu ve kompleks bir süreç.

16. Deniz demişken, size denizde üretilen elektriğin karaya nasıl taşındığını gösterelim mi? İşte bu teknolojik yapı sayesinde!

17. Fotoğraf başınızı mı döndürdü? Dijitalleşme, fabrikaların hızını baş döndürücü seviyelere çıkarttığı için olması mümkün…

18. Uzay filmlerinden fırlamış gibi duran bu cisim gerçekten de uzay teknolojisi! Uzay battaniyelerinde kullanılan bu materyal MR cihazlarında da kullanılıyor ve sıvı helyumu -253.3 derecede tutmaya yardımcı oluyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.