GE Objektifinden 17 Fotoğrafla 2017

2 Ocak 2018

Mühendislik de bir sanattır! İcat edilen yeni teknolojiler, manzaraya güzellik katan estetik teknolojiler, görünce Mona Lisa kadar hayranlık uyandıran üretim teknikleri… Ancak mühendislik de ihtişamını göstermek için bazen başka sanatlara ihtiyaç duyabiliyor. Karşınızda profesyonel fotoğrafçıların objektifinden 17 fotoğrafla GE’nin 2017’si!

Katmanlı İmalat

1. Katmanlı Üretim sayesinde tek parça olarak üretilebilen LEAP jet motoru yakıt enjektörü. Konvansiyonel yöntemlerle bu enjektörü oluşturmak için tam 20 parçayı bir araya getirmek gerekiyor!

2. 9HA gaz türbini ile tanışın. Kendisi jet motorlarında kullanılan tasarımlara, malzemelere ve özel termal kaplamalara sahip. Bu sayede çeliğin erime ısısına yakın sıcaklıklarda bile çalışabiliyor.

İç Anadolu Doğal Gaz Çevrim Santrali

3. Kırıkkale’deki İç Anadolu Doğal Gaz Çevrim Santrali’nde işler yoğun. Çünkü yakın bir gelecekte burası Türkiye’nin ilk dijital enerji santrali olacak. Bu sayede 600.000’den fazla eve daha kesintisiz ve verimli elektrik akışı sağlanacak.

4. Floransa’da da yoğun bir gün… MR cihazlarında kullanılan Tesla mıknatıslarının etrafı, toplamda 200 km’den daha uzun bakır ve niyobyum titanyum tellerle sarılıyor.

5. Afyon-Dinar GÜRİŞ Rüzgar Enerjisi Santrali’nde rüzgâr türbinlerimiz elektriğin yanı sıra güzel fotoğraf kareleri de üretebiliyorlar.

6. Eğer kadın mühendislerimiz ve liderlerimiz olmasaydı, bugün bizi rakiplerimizden ayrıştıran birçok yeniliğimiz ve gücümüz olmazdı.

Predix

7. Sorun ortaya çıktığında herkes çözmeye çalışır. Önemli olan sorunlar oluşmadan onları önlemek. Endüstriyel İnternet platformumuz Predix ile türbinlerden sürekli veri alıp, arıza yaratabilecek ya da duruşa sebep olacak parçaları önceden belirleyerek onları onarıyoruz.

DolWin

8. Denizlerdeki türbinlerle nasıl elektrik üretildiğini neredeyse hepimiz biliyoruz. Ama bu üretilen elektriğin nasıl anakaraya aktarıldığı pek bilinmez. Almanya’da ise bu işi DolWin gamma yapıyor.

Rüzgâr Türbini Kanadı

9. Yenilenebilir enerji için yolculuk önce yollarda başlıyor. Şu ana kadar fotoğraftaki ile birlikte 000’i aşkın rüzgâr türbini teslim ettik.

LM Wind Power Bergama

10. Bu fotoğrafta bizi en çok gururlandıran enerji kaynağımız var: Bergama’daki fabrikamızda istihdam ettiğimiz çalışanlarımız. Arkalarında ise bu fabrikada üretilen 80 metrelik rüzgâr türbini rotor kanadı var.

Gebze Güç Transformatörü Fabrikası

11. Gebze’de tonlarca ağırlığa sahip dünyanın en büyük trafolarüretiliyor. Tabii, GE’nin bölgedeki en büyük güç transformatör fabrikası olmak bunu gerektirir.

In The Wild

12. Milyonlarca hayrana sahip insanların bile hayranlık duydukları şeyler vardır. GE’nin “In The Wild” serisinin sunucuları Alie Ward ve Adam Savage, Greenville jet motoru fabrikasını ziyaret etti.

LEAP Uçak Motoru

13. Bu yılın en çalışkanlarından biri de yeni nesil LEAP jet motorları oldu. Boeing’in uçaklarında günde 10 saat ortalama çalışma süresi tutturdular.

Kızlar Geleceği Kodluyor

14. Kodlama işi dikkat, azim ve beceri gerektirir. Geleceği kodlayan kız çocuklarımızda bunların hepsi fazlasıyla var.

TTC Robotlar

15. Gelecek çoktan geldi. Türkiye Teknoloji Merkezi’nde mühendislerimiz robot takım arkadaşlarıyla çalışıyorlar.

GE Haliade

16. Profesyonel fotoğrafçı David Doubilet, karadan 180 metre uzaklaşınca bizi bekleyen güzellikleri fotoğrafladı.

GE Yenilenebilir Enerji Ekibi

17. Başarmak için imkânlardan ve teknolojiden daha fazla gereken şey ekip çalışmasıdır. Afyon-Dinar Rüzgâr Santrali’ndeki çalışanlarımız her türlü zorluğu aşmaya hazır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.