GE, NASA’nın Hibrit Elektrik Sistemini Uçaklar İçin İlk Kez Yüksek İrtifa Koşullarında Test Etti

19 Ağustos 2022

Elektrikli arabalar yaygınlaşıyor ancak ticari bir elektrikli uçak inşa etmek çok farklı bir hikâye. GE Aviation’da mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Mohamed Ali, “Elektrik motorları 10.000 fit’in üzerindeki yüksek rakımlarda çok farklı davranıyor” diyor ve ekliyor: “Örneğin, plazma ark kaynağına karşı hassaslar ve yönetilmesi daha zor.

Ancak Mohamed Ali‘nin sektör için iyi haberleri var. Bu hafta Farnborough International Airshow’da konuşan Ali, NASA ile birlikte yüksek irtifa koşullarında yüksek güçlü, yüksek voltajlı hibrit elektrikli uçak motoru bileşenlerini başarıyla ilk test eden ekip olduklarını açıkladı. Ali, GE‘nin geliştirdiği teknolojinin “hibrit elektrikli uçuşun günlük ticari hava yolculuğu için bir gerçeklik haline gelmesine yardımcı olacağını ve uçuşla ilişkili karbon emisyonları üzerinde gerçek ve gereken etkiye sahip olması gerektiğini” söylüyor.

GE ve NASA, 45.000 fit’e kadar olan irtifaları simüle eden koşullardaki megavat sınıfı, çok kilovoltluk bir hibrit elektrik sistemini çalıştırdı. Bir megavat, Amerikada’ki 600’den fazla haneye eşdeğer bir güç sağlayabilir. Ali, “Bu, irtifaya hazır olduğumuzu kanıtlıyor” diyor ve ekliyor: “Sırada uçuşa hazır olduğumuzu kanıtlamak var.

Test, şu anda bir elektrikli güç aktarma organına sığacak kadar büyük, yüksek elektrikli ve yüksek irtifa koşullarını simüle edebilen tek tesis olan NASA‘nın elektrikli uçak sınama tesisi NEAT’de gerçekleşti. NASA‘dan Cleveland’daki Glenn Araştırma Merkezi‘nde havacılık direktörü Tim McCartney, “NEAT, tüm elektrikli güç aktarma organına sığacak kadar geniş bir alanda hem yüksek elektrik gücü hem de yüksek irtifa koşullarını aynı anda sağlayabilen tek test yeridir, bu gerçekten dünyada türünün tek örneği” diyor.

GE, elektrik motorları ve jeneratörleri, güç dönüştürücüleri, güç aktarımları ve güç kontrol sistemlerindeki uzmanlığını temel alarak güç sistemini geliştirmek için yıllardır çalışıyor.

GE‘nin hibrit elektrikli tahrik sisteminin testleri, NASA‘nın Elektrikli Güç Aktarma Organları Uçuş Gösterisi (EPFD) projesinin bir parçası olarak devam edecek.

Daha sonra GE bu sistemi, Boeing’in yan kuruluşu Aurora Flight Sciences ile birlikte, GE‘nin CT7 motorlarını kullanan bir Saab 340B uçağında havada test edecek. Boeing‘in sürdürülebilirlik ve gelecekteki mobiliteden sorumlu başkan yardımcısı ve baş mühendisi Bryan Yutko, tamamlanan testi “önemli, temel bir başarı” olarak nitelendiriyor.

Tek koridorlu uçaklar, yakın gelecekte dünyanın hızla büyüyen ticari havacılık filosunun %70’ini oluşturabilir. Havacılığın küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık %2,5’ini oluşturduğu göz önüne alındığında, hibrit elektrikli tahrik teknolojileri bu sayıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Hibrit elektrik teknolojisi, sürdürülebilir havacılık yakıtları ve hidrojen, açık fan konsepti gibi yeni verimli motor tasarımlarıyla da uyumludur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.