GE Mühendislerin Eğitimlerini de Dijitalleştirdi

4 Aralık 2018

Dünya üzerinde sadece birkaç yer Fransa’daki nükleer santralden daha iyi korunuyordur. Santrale dışarıdan giriş yapacak herkesin, yani bakım mühendisleri ya da saha teknisyenlerinin bile içeriye adım atabilmek için oldukça detaylı bir güvenlik eğitiminden geçmesi gerekiyor. Bu durum da kendi içinde oldukça zor bir görev ortaya çıkarıyor: Eğer içeride bakım yapacak ekipleri kolayca içeriye alamayacaksak, nasıl bakım eğitimi verebiliriz?

Cevap, tabii ki sanal gerçeklik.

Bu konuda GE’nin 3D tasarımcısı Kevin Dubray, GE’ye jeneratörlerin içerisinde yer alan ve jeneratörleri döndüren buhar türbinlerinin modellenmesi konusunda yardımcı oluyor. Bu sayede, yani yapılan animasyonlarla birlikte genç mühendisler, santrale gelmeden önce türbinlerin nasıl çalıştığını, nasıl bir montaj şeması içerdiklerini görebiliyor. Bu santralin en iyi korunan ve en zor ulaşılan bölümleri, sanal gerçeklik sayesinde çok rahat girip çıkılabilir bir yere dönüşüyor. Kevin, bu konuya ilişkin “Müşteriler santrallerini eğitim turları için sürekli olarak açamazlar. Yine de biz bir kapı bulduk.” diyor.

Bu sanal gerçeklik modelini yaratabilmek için Kevin, GE jeneratörlerinin, buhar türbinlerinin, kontrol vanalarının ve diğer önemli detayların ölçekli birer modelini çıkardı ve bunların sanal ortamda birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışmasını sağladı. Daha sonra ise bu sanal merkezi, binanın üç boyutlu modeli içerisine yerleştirdi. Böylece hiçbir detay atlanmamış oldu.

Bütün sanal gerçekli deneyimi ise oyuncular arasında oldukça popüler olan Unity oyun motoru ile sağlanıyor. Ayrıca model geliştirilmeye de açık ve ileride Oculus Rift’le çalışmasını sağlamak gibi gerçekliği artıracak eklemeler yapılabilir.

Mühendislerin eğitim modellerinin bile dijitalleşmiş olması oldukça önemli bir adım çünkü dijitalleşme her alanda olduğu gibi burada da verimliliği artıyor. Eskiden santral içerisinde çok az vakit geçiren ve deneyim kazanmak için oldukça zorlanan mühendisler, bu sayede santralin içerisinde saatler geçirip her bir detay üzerinde uzmanlaşabiliyorlar. Sistem şimdiden 300 kişilik bir ekibin eğitiminde kullanıldı bile…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.