GE Mühendisleri Açıklıyor: Havacılık Endüstrisi Dünyayı Karbondan Arındırmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

29 Temmuz 2022

Ülkeler ve şirketler karbon salımının azaltılması adına çözümler arıyorlar. Küresel karbon emisyonlarının yaklaşık% 2’sine katkıda bulunan havacılık endüstrisi de bu çabanın içerisinde yer alıyor. Üyeleri arasında GE Havacılık‘ın da yer aldığı Hava Taşımacılığı Aksiyon Grubu (ATAG), 2021’de havacılık endüstrisinin 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefine bağlılığını ilan etti.

Dünyanın en büyük uçak motoru üreticilerinden biri olan GE Havacılık, yakıt tüketiminin azaltılmasını ve hatta hibrit elektrik tasarımını mümkün kılacak ileri teknolojiler ve malzemeler üzerinde çalışıyor. Günümüzde tüm GE motorları onaylanmış sürdürülebilir havacılık yakıtıyla çalışabiliyor ve şirket, havayollarının daha akıllı uçmasına ve karbon emisyonlarını yönetmesine yardımcı olabilecek yazılımlar geliştiriyor.

Bu konuların çoğu, GE Gas Power‘ın popüler “Karbonu Azaltmak” podcast’inin yeni sezonunda tartışmaya açıldı. Ev sahibi Jeffrey Goldmeer, GE Havacılık‘ın İleri Teknolojiler Genel Müdürü Arjan Hegeman ile röportaj gerçekleştirdi. İki bölüm boyunca mühendisler, CFM International‘ın Sürdürülebilir Motorlar için Devrimsel İnovasyon (RISE) Programı gibi projeleri, günümüzde üretilen en verimli jet motorlarından %20 daha az yakıt tüketme ve %20 daha az CO2 emisyonu üretme hedefiyle yeni nesil motorlar için ileri teknolojileri göstermek amacıyla tartıştılar. (CFM, GE ve Safran Aircraft Engines arasında %50-50 ortak bir şirket.) Ayrıca hibrit elektrikli tahrik ve hidrojenle çalışan uçuş hakkında da sohbet ettiler.

 

Hegeman, “GE Havacılık, uçak motorları için iddialı olan karbondan arındırma hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacak çığır açan teknolojilerden oluşan sağlam bir tecrübeye sahip” dedi. Podcast’i buradan dinleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.