GE Mühendisleri 3 Boyutlu Yazıcılarla Uçak Motoru Üretti

29 Mayıs 2015

tumblr_inline_no02vfC9ht1qzgziy_500

Uçak parçaları üretiminin geleceği üzerine çalışan GE mühendisleri üç boyutlu yazıcıyla dakikada 33.000 devirde ses çıkarabilen minyatür bir uçak motoru üretti. Motorun nasıl üretildiğini göstermek için aşağıdaki video’yu paylaştılar ve bizlere neler yapabileceklerini ve endüstrinin geleceğinde nelerin mümkün olabileceğini gösterdiler.

ABD’de Ohio eyaletindeki Cincinnati şehrinde bulunan GE Havacılık’ta Katmanlı Üretim Teknolojilerini Geliştirme Merkezi bulunuyor. Burası, mühendislerin, teknisyenlerin ve makinistlerin metal tozunu eriterek üç boyutlu yazıcılarla katmanlı üretim teknikleri üzerine odaklandıkları yeni nesil bir “lab”. Sırt çantası büyüklüğündeki minyatür uçak motoru da merkezdeki mühendislerin ve ekiplerinin birkaç yıllık çalışmasının ürünü…

tumblr_inline_no726pSrWS1qzgziy_540

Ekipteki mühendislerden biri, “Bütün parçaları üç boyutlu yazıcılarla üretilmiş çalışabilen bir uçak motoru üretip üretemeyeceğimizi merak ettik! Projenin her aşaması çok eğlenceliydi” dedi.

tumblr_inline_no02w23zBn1qzgziy_500

Ekip, kompleks bir ticari uçağın motorun yerine daha basit, uzaktan kumanda edilebilen bir uçak motoru geliştirdi ve bunu üç boyutlu yazıcılara uyarladı. Ortaya neredeyse yarım metre uzunluğunda bir ürün çıktı.

tumblr_inline_no02wz5Was1qzgziy_500

Minyatür uçak motorunu genellikle tam ölçekli motorları test ettikleri deneme hücresinin içine yerleştirdiler ve çalıştırdılar. Minyatür model şimdi diğer ürünlerin yanında Katmanlı Üretim Teknolojileri Geliştirme Merkezi’nde sergileniyor.

Katmanlı üretim tekniği, ürünün son halini elde etmek için üründen malzemeleri bütünden kesen geleneksel “eksiltme” yöntemlerinin tam tersidir. Adından da anlaşılacağı gibi katmanlı üretim teknikleri, erimiş metal tozunun üzerine ince tabakalardan oluşan parçalar ekleyerek üretimi gerçekleştirir. Bu teknik, tasarımcıların daha hafif ve daha dayanıklı ürünler elde etmesini sağlıyor. Aynı zamanda, büyük ölçüde atık üretimini de azaltıyor.

tumblr_inline_no02xiXxLh1qzgziy_500

Bu ekip zaten uçak parçalarını katmanlı üretim tekniğiyle imal ederek büyük bir başarı kaydetmişti. Geçtiğimiz yıl CFM LEAP isimli uçak motorunu ilk kez metal tozu katmanları kullanarak 3 boyutlu yazıcı ile üretmişlerdi.

GE Havacılık çalışanlarından Matt Benvie “Katmanlı üretim tekniğinin birçok faydası var. Hem ürünleri çok hızlı bir şekilde ortaya çıkarabiliyorsunuz, hem de başka hiçbir teknikle elde edemeceğiniz şekillere sahip oluyorsunuz” diyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.