GE Mühendisi Kodlamanın Gücünü Arabasında Kullandı

21 Kasım 2016

İlk kez üretildiği yıldan, yani 1964’ten beri Ford Mustang en popüler Amerikan arabalarından biri. Bu efsane araba aynı zamanda modifiye severler için de oldukça verimli sonuçlar veriyor fakat bu araç üzerinde yapılan hiçbir modifikasyon GE Avrupa Bilgi Güvenliği Şefi Hanns Proenen’in yaptığı kadar etkileyici değil. Hanns, GE’nin Endüstriyel Bulut Platformu Predix’i kullanarak, aracını bugünün elektrikli araçlarına meydan okuyabilecek gerçek bir data üretim makinasına dönüştürdü.

predix-mustang

Hanns’ın bu hikayesi, üç yıl önce eşiyle aldıkları ve üzerine biraz para harcamaya hevesli oldukları klasik bir Ford Mustang araç ile başladı. “Gençliğimden fırlamış bir objeydi” diyor Hanns.

Deneyimli GE mühendisi, bu araçların elektrik sistemlerinin çok karmaşık olmadığını belirtiyor: “Yeni araçlardaki gibi plastiklerin altına saklanmış sistemler yok bu araçta. Neredeyse her şey transparandır ve hepsinin nasıl çalıştığını bir bakışta görebilirsiniz.

cubietruck2-1024x712

İşin etkileyici kısmı ise şimdi geliyor. Nisan ayında GE’nin yöneticilerinden data transferi konusunda güvenliğe dair bir çalışma yapmaları istendi ve Hanns bunu hemen bir fırsata çevirdi. Çünkü ona göre bir rüzgâr türbininden, bir güç jeneratöründen ya da bir Ford Mustang’ten alınan veri arasında bir fark yoktu ve Hanns bunların hepsi için hemen kodlamaya başlayabilecek kadar işini seviyordu. Üstelik Predix açık kodlarla çalıştığından uygulama onu ciddi anlamda yormayacaktı çünkü yeni bir donanıma ihtiyaç duymaksızın Linux işletim sistemi üzerinden hemen çalışmaya başlayabilirdi.

Hanns yağ basıncı ve ısısı, motor devri ve GPS gibi detaylar için küçük sensörlerle bütün bilgileri alabileceği bir sistem kurdu fakat işin zor kısmı bu verileri Predix gibi sofistike bir platforma aktarmaktı. Predix verileri sadece operatöre tam zamanlı iletmekle kalmıyor, aynı zamanda bu verileri analiz ediyor.

Dolayısı ile hava şartları, haritalar ve trafik bilgileri gibi bilgiler işin içine dahil edildikçe çok daha detaylı analizler elde edilebiliyor. Hanns, bu karmaşık sistemi aynı zamanda “yalın” tutmaya kararlıydı ve bunu sadece 30 satırlık bir kod dizisiyle Mustang’ten bütün bilgileri toplayıp, 40 satırlık başka bir kod dizisiyle de Predix’e aktarıp analiz ettirerek çözdü. Yani birçok sıradan web sitesinin kullandığı kod dizinden çok daha azıyla!

03-at-GRC-Munich-3-1024x768

Artık Hanns Proenen aracı ile ilgili bilmesi gereken her şeye sahip. Aracının çok ısındığını hissetmesine, kaputu açmasına gerek yok, ya da modern araçlardaki gibi tüketim bilgilerinin yer aldığı bir modern yol bilgisayarı eklemesine de. Üstelik kendisinden istenilen güvenli data transferi görevi de başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.