GE ve Microsoft, Ortaklıklarıyla Endüstriyel Bulut Platformuna Güç Veriyor

12 Temmuz 2016

GE ve Microsoft, yaptıkları ortaklıkla bulut bilişim teknolojilerini birleştirerek GE’nin endüstriyel internet platformu Predix’i Microsoft Azure ile çalışabilecek hale getiriyor.

Şirketlerin açıklamalarına göre Azure ile birlikte Predix, GE’nin sanayideki ve üretimdeki dijital uzmanlığı ve Microsoft’un bilgi teknolojilerindeki önderliği arasında köprü kuracak.

DPP1-copy

Anlaşma, “geleneksel endüstriyel şirket” kimliğini geliştirip son beş yılda jet motorlarından, güç santrallerinden, hastanelerden veri toplamaya başlayan ve Endüstriyel İnternet platformu Predix için 1 milyar dolar harcayan GE için kilometre taşı niteliğinde. GE, 2020 yılına gelindiğinde 20 milyar cihazın Endüstriyel İnternet’e bağlı olacağına ve verimlilik için analiz edilmek üzere sürekli veri üreteceğine inanıyor. Anlaşma ile ilgili bilgi veren Genenal Electric Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jeff Immelt, Bulut ile endüstriyel makineleri internete bağlamak, iş süreçlerini yalınlaştırma ve işlerin nasıl yapılacağını yeniden planlama yolunda atılmış çok büyük bir adımdır. GE, müşterilerinin bu makinelerden gelen yüksek miktardaki verilerden değer elde etmesine yardımcı oluyor ve Endüstriyel İnternetin küresel bir ölçekte gelişmesini mümkün kılacak Microsoft gibi endüstri lideri ortaklardan oluşan bir ekosistem kuruyor” diyor.

DigitalRail1

Predix’in Azure’a taşınmasıyla, aynı müşteriler doğal dil teknolojisi, yapay zekâ, gelişmiş veri görselleştirme ve kurumsal uygulama entegrasyonu gibi ek yetkinliklere erişebilecek. Anlaşma,  aynı zamanda Microsoft Azure kullanan firmalara uygulama geliştirmek için de bir platform yaratmış olacak. Örneğin GE’nin Varlık Performans Yönetimi yazılımı kullanılan bir fabrikada, ürün tedarik zinciri ve ürün kullanım süresi yönetimi uygulamaları, GE yazılımları ile konuşabilecek ve Endüstriyel İnternet’ten daha fazla verim elde edilecek.

2016 sonuna doğru yazılımcılara yönelik ön izleme sürümü sunulacak ve Azure üzerinde Predix 2017’nin ikinci çeyreğinde ticari olarak piyasaya çıkacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.