GE, Manş Tüneli’nin Trafik Kapasitesini 2 Katına Çıkaracak

19 Temmuz 2018

İngilizler ve Fransızlar, Norman fethinden Monty Python’ın “Holy Grail”ine uzanan karmaşık bir ilişkide yüzyıllar geçirmelerine rağmen hâlâ birbirlerinden kopamadılar. Örneğin, 2017 yılında Manş Denizi’nin altından geçen 50 kilometre uzunluğundaki Manş Tüneli’nden 20 milyondan fazla insan, milyonlarca otomobil ve kamyon, Fransa ile İngiltere arasında geçiş yaptı. Deniz tabanının 40 metre altında yer alan, yapımı 6 yıl süren ve günümüz parasıyla 17 milyar dolara mal olan tünelin 3 ayrı tüp geçidi bulunuyor. Sorun şu ki tünel belli bir kapasiteye sahip ve onu işleten şirket Getlink‘in henüz başka bir tünel yapımıyla ilgili bir planı yok.

Şirketin yeni bir tünel yapımı fikri yerine geliştirmek istediği proje, mevcut tünelden geçiş yapan tren sayısını yükseltmeye dayalı. Bu proje için ise GE’den voltajı dengelemek ve tren trafiğini artırmak için dünyanın en büyük yük dengeleyicisini oluşturmasını istediler. Finlandiya’da, Tampere’de bulunan GE Enerji’nin Şebeke Çözümleri Direktörü Louis Nivelleau ise konuyla ilgili: “Voltajı destekleyecek bir sisteme ihtiyacımız var, bu da artan sayıda trenin çalışmasını sağlıyor.” diyor.

Statik Senkron Kompansatör veya STATCOM olarak da adlandırılan sistemin 2029 yılında çevrimiçi olması planlanıyor. Sistem voltaj değişikliklerini azaltarak, Getlink‘in tünel trafiğini neredeyse iki katına çıkarmasına yardımcı olacak.

Louis Nivelleau projenin tasarruf açısından önemine ayrıca bir parantez açarak: “Tünel için kullanılacak elektriğin %98’ine yakını, elektriğin daha ucuz olduğu ve daha düşük karbon ayak izi oranına sahip Fransa’dan geliyor” diyor.

Tünelden gıda, araba ve birçok elektronik ürün transfer edilmekte. Tünelin trafik kapasitesindeki bu artışın, İngiltere ve Avrupa ekonomisini de olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.