GE ve Johnson & Johnson Üç Boyutlu Yazıcıda Üretilen Organları Nasıl Gerçeğe Dönüştürüyor?

1 Kasım 2017

Onukuri ve Johnson & Johnson’ın Üç Boyutlu Üretim Mükemmellik Merkezi’ndeki takımı, özel cerrahi araçları ve implantları üç boyutlu yazıcıda üretmek için yeni yöntemler geliştiriyor.

Onukuri şirket blog’unda; “Üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile hastanın hasar görmüş kemiği yerine tam ihtiyacı olan parça kişiye özel boyutlarda üç boyutlu yazıcılarda  üretebilir hale geliyor. Implant hatta binlerce kilometre uzaktan bir CT veya MR taramasına göre üretilebiliyor.”

Bu yılın başlarında metalurji konusunda uzmanlaşan bir mekanik mühendisi olan Onukuri ve J&J’de Üretim, Mühendislik ve Teknoloji Başkan Yardımcısı olan Joseph Sendra, GE Sağlık’ın Waukesha, Wisconsin’deki üç boyutlu yazıcılar, robotlar ve diğer teknolojik ekipmanlarla dolu gelişmiş üretim laboratuvarında zaman geçirdi. Üç boyutlu yazıcıdan üretimi kapsayan bir kavram olan katmanlı imalat endüstrisi hızla olgunlaşıyor ve iki şirket de içgörülerini paylaşarak bu alanda lider olmak istiyor. diyor Sendra, “Ürünleri hayata geçirmek için yüksek yatırım gerektiren büyük fabrikalarımız var. Üç boyutlu üretimi çok küçük bir ayak izine taşıyabilir, aynı ürünü müşteriye daha yakın bir mekanda üretebiliriz. Yani, ürünlerimizi uzak bölgelerden gemiye vermekten kurtulabilir ve daha hızlı olabiliriz.”

Katmanlı üretim teknolojilerinin faydalarından biri hastalara özel çözümler üretilebilmesi. Mesela dizler gibi. Bugün insanların dizleri veya kalçaları değiştirildiğinde Onukuri’nin söylediğine göre doktorların beş veya altı boy seçeneği oluyor: “En iyi uyan implant’ı bulmak için çok çalışıyorlar ama asla mükemmel bir eşleşme olmuyor. Sonuçta ameliyat daha uzun sürüyor; iyileşme de. Uyum mükemmel olmayabiliyor. Taramalara dayanarak üç boyutlu yazdırılmış implant’lar ekleme tam uyuyor.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.