GE ve İTÜ İşbirliği ile Edison Mühendisleri Yetişecek

24 Mart 2015

Edison Programi

GE, Türkiye’de yerel yeteneklerin güçlenmesi için geçtiğimiz günlerde İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte önemli bir işbirliğine imza attı.

GE’nin genç mühendislerini yetiştirdiği Edison Mühendislik Geliştirme Programı, 6 Mart’ta GE Türkiye ve İstanbul Teknik Üniversitesi arasında imzalanan işbirliği protokolü ile İTÜ yüksek lisans ve doktora programlarında denklik hakkı kazandı. İmzalanan protokol kapsamında programa kayıtlı veya mezun olmuş mühendisler, İTÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümlerinde yüksek lisans ve doktora programlarına kabul edilecek.

Bu anlaşma ile iyi bir akademik eğitim ile zengin endüstri tecrübesini birleştirerek nitelikli teknolojik araştırmalar yapabilecek üstün donanımlı Türk mühendislerin yetiştirilmesi hedefleniyor.

Edison Mühendislik Geliştirme Programı, zengin endüstri birikimini özenle tasarlanmış bir şekilde aktararak nitelikli teknolojik araştırmalar yapabilecek, üstün donanımlı teknik liderler geliştirmeyi amaçlıyor. Sunulan bu denklik olanağı sayesinde, halen programa kayıtlı olan ya da programı başarı ile tamamlamış mühendisler, endüstriyel kabiliyetlerinin yanında akademik olarak da gelişerek yüksek lisans ya da doktora derecesi alabilecekler.

GE_ITU_Basin_01

GE tarafından 26 farklı ülkede, 66’dan fazla mühendislik organizasyonunda uygulanan ve dünya çapında yalnızca 1.100  katılımcısı olan Edison Mühendislik Geliştirme Programı, ülkemizde 2009 yılında başlatıldı. GE’nin havacılık iş kolunda uyguladığı Edison programında; katılımcılar, program süresince farklı teknolojilik alanlarda görevlendiriliyor ve böylece uzmanlaşacakları alanı seçebiliyorlar. GE çalışanlarının yanı sıra, GE’ye yeni katılacak mühendislerin başvurularının da kabul edildiği programa seçilen Edison mühendisleri, 2 yıl boyunca GE’nin İleri Seviye Mühendislik Kursları (Advanced Courses in Engineering (ACE)) müfredatını takip ederek, GE’nin endüstri tecrübesi ile şekillendirdiği teknik ve liderlik eğitimleri alıyor ve farklı teknolojik alanlarda görevlendiriliyor.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, GE ile imzalanan protokolün nitelikli araştırma yapabilecek üstün donanımlı mühendisler yetişmesindeki önemine vurgu yaparak, GE ile işbirliğine imza atmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu açıkladı. Karaca, “GE Edison Mühendislik Geliştirme Programı’na denklik sağlayan bu protokol anlaşmamız ile mühendislerimizin iyi bir akademik eğitim ile zengin endüstri tecrübesini birleştirerek ülkemize önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Dr. Aybike Molbay, GE Türkiye’nin yerel inovasyonu destekleme hedefi doğrultusunda gerçekleştirdiği çalışmalar içinde önemli bir girişimlerinin İstanbul Teknik Üniversitesi ile imzalanan protokol olduğuna dikkat çekti.

Molbay, “GE Türkiye olarak, üniversite-sanayi işbirliğinin gücünü gösteren bu protokol ile ülkemiz mühendisliğin desteklenmesi hedefimize yönelik bir adım daha atmış olmanın heyecanını yaşıyoruz. Edison Mühendislik Geliştirme Programı ile sağlanan denklik, GE’nin zengin endüstri deneyimi ile akademik öğrenimi destekleyerek, etkin bir kariyer yolculuğuna olanak sağlayacak. Bu protokolü, hali hazırda GE Garaj çalışmalarımızı yürüttüğümüz ve ülkemizin dünya standartlarında mühendis yetiştiren üniversitesi olan İTÜ ile imzalamış olmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.