GE, İlk “Akıllı Fabrika”sını Açtı!

13 Mart 2015

Wind Turbine Hub Assembly

GE ilk kez uçak motorlarından lokomotif bileşenlerine kadar çok çeşitli parça üretimi gerçekleştirebileceği “Akıllı Fabrika”sını inşa etti.

Geçtiğimiz Şubat ayında açılan bu “Akıllı Fabrika”, fabrika ekipmanlarıyla bilgisayarların birbiriyle konuşabileceği ve Endüstriyel İnternet sayesinde gerçek zamanlı bilgilerin paylaşabileceği üretim konseptinin ilk uygulaması. “Akıllı Fabrika”da optimum üretim sağlamak için farklı üretim alanlarının tedarik, servis ve dağıtım ağları da birbirine bağlanıyor.

Locomotive Engine Turbochargers

 

GE’nin ilk akıllı fabrikasında rüzgar türbini parçalar

GE’nin ilk “Akıllı Fabrika”sı 67 dönüm genişliğinde, yani alan 38 futbol sahasına eşit. Tesiste çalışacak 1,500 kişi, ileri üretim tekniklerini, 3 boyutlu yazıcıları ve lazer teknoloji ekipmanlarını GE’nin farklı iş alanları için kullanacak. Burada, aynı zamanda rüzgar türbinleri monte edilecek, petrol ve tarım sektörleri için su arıtma üniteleri geliştirilecek.

Small Parts CNC Machining Section

CNC tezgahında üretilmiş küçük türbin parçaları

Wind Turbine Head Assembly
         Monte edilmeyi bekleyen rüzgar türbini parçası.

GE Global Araştırma’da Global Teknoloji Direktörü Christine Furstoss, “Akıllı fabrikalar 3 boyutlu yazıcılarla üretilmiş parçalardan ve dijital dosyalardan çok daha fazlasıdır. Biz kendini her zaman geliştirecek fabrikalar yaratıyoruz” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.