GE ile Bir Yıl: 2017’nin Büyük Resmi

31 Aralık 2017

2017 biterken GE, bulunduğu her endüstride önemli gelişmeler gösterdi. Bu gelişmeleri de sizlerle “2017’nin büyük resmi” ile göstermek istedik. Çünkü geçtiğimiz 125 yılda olduğu gibi GE yenilikçi start-up kültürü ile endüstriyel bilgilerini dünyanın yeni dinamiklerine göre adapte ediyor, her gün insanlık için değerli buluşlara imza atıyor. Bu yıl, Türkiye için de özel oldu çünkü yerel çalışmalarımızın 70. yılını değerli müşterilerimizde ve iş ortaklarımız ile kutladık.

Katmanlı İmalat

GE 2017’de yıl yeni iş kolu olan GE Katmanlı İmalat’ı duyurdu. 3 boyutlu üretim, GE’nin hâlihazırda üzerine ciddi çalışmalar gerçekleştirdiği bir konuydu.  İleri üretim teknikleri ve endüstriyel 3 boyutlu yazıcıların desteğiyle  birçok alt parçadan oluşan uçak motoru parçaları yekpare olarak üretilmeye başlanmıştı. Fakat bu alanın geleceği bundan çok daha fazlasını vadediyor. Havacılık ve uzay alanında geleneksel imalat süreçleriyle yapılması mümkün olmayan karmaşık geometrik parçaların yapımı, daha hafif parçaları imal edilebilir hale gelmesi, hatta onarım işlemlerinde bu yöntemlerin kullanımı gibi birçok fırsat, GE Katmanlı İmalat’ın ortaya çıkış nedenleri arasında.

Ulaşım

GE, dünyanın farklı yerlerinde 17.000 lokomotifle 2017’de de ulaşım endüstrisinin yükünü taşımaya devam etti. Bununla bu kadar gurur duymamızın bir nedeni PowerHaul lokomotiflerinin Türkiye’de, Eskişehir’de de üretilmesi. İkinci nedeni ise lokomotiflerimizin dijitalleşme sayesinde tek merkezden yönetilebiliyor olması. Ancak 2017’de GE’nin tabii ki sadece lokomotifler yoktu.

2017’de ulaşım alanındaki en önemli gelişmelerden biri belki de Las Vegas’ın kuzeyindeki DevLoop tüpünde, GE’nin de yatırımcısı olduğu yüksek hızlı Hyperloop kapsülünün testinin ikinci aşamasının tamamlanmasıydı. Bu konuyu önümüzdeki yıllarda da bol bol konuşacağımıza eminiz. Aynı zamanda bu yıl dünyanın en büyük limanlarından biri olan Los Angeles Limanı’da 2017’de GE ile birlikte dijitalleşme çalışmalarına başladı.

Dijitalleşme

Dijitalleşmenin en önemli adımı, dijitalleşen bir gelecek için gerekli olan nesilleri yetiştirmek. Ancak GE için bu konuda en az bu kadar önemli olan başka bir adım var: Kız çocukları için fırsat eşitliğini sağlamak. GE 2017’de “Kızlar Geleceği Kodluyor” etkinliğinin ikincisini gerçekleştirdi ve gelecekte de bu alanda birçok çalışma yapılacak gibi görünüyor. Bunun en önemli sebebi GE’nin hedefi olan; 2020 yılına kadar teknik rollerde 20.000 kadın çalışan sayısına ulaşmak ve çalışma alanlarında %50 – %50 cinsiyet eşitliğini yakalayıp, meslekler üzerindeki cinsiyet ayrımını yok etmek görevini başarmak.

Kızlara yönelik kodlama etkinliğinin yanı sıra 2017’nin önemli konularından biri de GE’nin otomotiv endüstrisi için düzenlediği 36 saatlik Hackathon oldu. Hackathon için ortalama 5 kişiden oluşan 7 ekip, verilen görevler doğrultusunda GE’nin Endüstriyel İnternet Platformu olan Predix üzerinde kod yazdı ve otomotiv alanında verimlilik artıracak yöntemler üretti.

Havacılık

GE Türkiye Havacılık, TEI’de ve Türkiye Teknoloji Merkezi’nde (TTC) yine dünya havacılık endüstrisine büyük katkıları olan çalışmalarına devam etti ve yine gökyüzünde gördüğümüz her iki uçaktan biri, GE’nin Türkiye’de Eskişehir’de ürettiği motor parçalarıyla süzüldü. TEI ve TTC’de katmanlı üretim sayesinde çok daha dayanıklı ve çok daha hafif uçak motoru parçaları üretiliyor, hatta TTC’de yıpranan uçak motoru parçaları yıpranmış halleri ile modellenip katmanlı üretim sayesinde tekrar eski haline kavuşacak şekilde onarılıyor. Ancak bütün bu muhteşem teknolojik gelişmelerin yanında bizim için havacılık konusunda önemli olan bir diğer gelişme, kadın liderliği başlığı altında Türkiye Teknoloji Merkezi’nde yapılan çalışmalardı. Çalışan kadınların hikâyelerini binlerce kadına ulaştıran BinYaprak, Türkiye Teknoloji Merkezi’ndeki 4 kadın mühendisin hikâyesini paylaştı.

Türkiye’de 70. Yıl

2017, GE’nin aynı zamanda dünyada 125, Türkiye’de ise 70. yılını kutladığı bir yıldı. Tabii ki GE Türkiye, Türkiye’deki 70 yıllık üretim geçmişini ve varlığını paydaşları ve iş ortakları ile kutladı. Gerçekleşen özel etkinlikte, iş dünyasının önde gelen isimleri panel ve konferanslarda; endüstriyel internet devriminin yarattığı fırsatlara, Türkiye’de enerji ve sağlık endüstrisindeki ilham veren dijital başarı hikâyelerine, yeni iş modellerine ve kurumlarda kültür değişiminin gerekliliğine dikkat çekti.

Sağlık

GE Sağlık için 2017 yılında da en önemli konulardan biri, meme kanseri hakkındaki bilgilendirme çalışmalarıydı. Her yıl Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak kabul edilen ekim ayında GE, yine bir farkındalık kampanyasıyla erken teşhis için kadınlara yol gösterdi. Aynı zamanda GE Sağlık Türkiye ve Liv Hospital, kansere karşı farkındalık yaratmak amacı ile bu yıl yeni bir proje başlattı ve “Kanserden Koşarak Uzaklaş!” sosyal sorumluluk projesi ile kampanya katılımcılarına kanser taraması yaptı.

2017’de GE Sağlık’ın gündemindeki en önemli konulardan biri de Şehir Hastaneleri’ydi. GE, Kamu Özel Ortaklığı projelerinde farklı iş modelleri ile birlikte uluslararası bilgi birikimi ve deneyimini Türkiye 2017 yılında Türkiye’ye taşıdı ve belirlenen bölgelerdeki sağlık kalitesini artırmak amacıyla genel hastane, onkoloji hastanesi, kadın ve çocuk hastanesi, kardiyovasküler hastalıklar merkezi, fizik tedavi ve rehabilitasyon üniteleri kurulması için gereken adımları attı.

Kadınlar İş Başında

2017 yılı da GE’nin gündeminde en çok yer bulan konulandan biri belirlenen 2020 hedefiydi. Bu hedefe göre GE’nin 2020 yılına kadar erkek ve kadın çalışan sayısını dengelemek için 20.000 kadın çalışanı teknik rollerde istihdam etmesi gerekiyor. Bu konudaki en büyük zorluk ise sadece istihdam sağlamanın yeterli olmaması. Yapılması gerekenler arasında okullarda kız öğrenciler için STEM (Bilim-Teknoloji-Mühendislik-Matematik) farkındalığının artırılması ve lise ve üniversitelerdeki teknik bölümlerin öğrenci yapısında da kadın-erkek eşitliğinin yakalanması hedefleri bulunuyor.

GE Türkiye ise bu konuda oldukça başarılı bir yıl geçirdi. GE, teknik rollerde bulunan kadınlardan oluşan Türkiye Teknoloji Merkezi “Teknolojide Kadın” ekibiyle, Darüşşafaka Girls projesi kapsamında Darüşşafaka Lisesi’nden öğrencilerle Rahmi Koç Müzesi’ne teknik bir gezi düzenlendi, “2. GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi” ile 200’den fazla kadın çalışanını bir araya getirdi ve BinYaprak ile gerçekleştirdiği Zorlu Görevlerin Üstesinden Gelen Kadınlar serisiyle başarılı kadın mühendislerin hikâyelerini başka kadınlara ilhan olması adına dijital platformlara taşıdı.

Yenilenebilir Enerji

2017, GE için rüzgârın yenilenebilir enerjiden yana estiği bir yıldı diyebiliriz. GE 2017’de üretilmiş en büyük kara türbini olan 158 metre rotor çapına sahip yeni 4,8 MW‘lık türbinini tanıttı. Bu türbinin boyutları o kadar büyük ki süpürme alanını bir Boeing 747-8’nin kanat açıklığı ile belki gözünüzün önüne getirebilirsiniz. Türkiye’de de yenilebilir enerji yatırımları 2017’de hızla devam etti. GÜRİŞ, Afyon, Dinar’da yer alan rüzgâr enerjisi santralinde 31 adet GE 2.75-120-85 rüzgâr türbini ile 2017 yılının ilk çeyreğinde enerji üretimine başladı.

Türkiye’deki bir diğer yenilenebilir enerji yatırımı da Bergama’daydı. GE Yenilenebilir Enerji bünyesinde faaliyet gösteren ve tasarlayıp ürettiği rüzgâr türbini kanatlarıyla öncü olarak bilinen LM Wind Power, Türkiye Bergama’daki yeni fabrikasında 2017 yılında üretime başladı. Fabrikada, 80 metreye kadar varan rüzgâr türbini kanatları üretilebilecek.

Buhar Enerjisi

Santral modernizasyon yatırımları da 2017’nin en çok konuşulan konuları arasındaydı. GE’nin enerji sektörünün farklı alanlarındaki uzmanları, bir süre önce bütünleşik santral çözümleri geliştirmek üzere Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi’ni açtı. Merkezin gerçekleştirdiği ve küresel enerji santrallerini kapsayan analizi, mevcut yazılım ve donanım çözümleri tam anlamıyla uygulandığında kömür ve doğal gazla çalışan santrallerin karbondioksit emisyonlarının %10 azaltılabileceğini ortaya koyuyor.

Enerji Verimliliği Mükemmeliyet Merkezi yetkinlikleri kapsamında GE, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye ait, linyit kullanılan kömür yakıtlı iki elektrik santralinin modernizasyonu için Fleet360* kapsamlı santral çözümlerini sunacak. Türkiye’de 521 bin haneye elektrik sağlayan ve Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık %5’ini karşılayan iki tesiste yapılacak geliştirmeler, santralin kapasitesini yaklaşık 198 bin haneye elektrik sağlamaya eşdeğer olacak şekilde 197,5 MW’a çıkarmayı sağlayacak ve emisyonları önemli ölçüde azaltacak. Geliştirme işlemleri, santralin verimliliğini de %34’ten %40’a çıkaracak. Türkiye için kömür santralleri enerji çeşitliliği için ön plana çıkmışken, yeni teknolojilerle bu santrallerin verimliliklerinin artırılması öncelikli konular arasında yer alacak.

Enerji Santrallerinde Yeni İş Modelleri

Bu yılı yeniliklerle kapadık. Yeni iş modelleri artık enerji santrallerinin yönetiminde de karşımıza çıkmaya başladı. GAMA Enerji, 20 yıllık Servis Anlaşması kapsamında emre-amadelik, güvenilirlik ve yakıt tasarrufunu geliştirmek üzere GE’nin Predix tabanlı dijital çözümlerini uygulayacak. Yeni servis anlaşması kapsamında GE’nin “Santral Optimizasyonu – Verimlilik” çözümü her iki şirket için de %50 ortak kâr sunması Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Verimlilik GE için her zaman olduğu gibi 2017’nin de en önemli konusuydu ve 2017, oldukça verimli bir yıl oldu. Mutlu bir 2018 dileriz!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.