GE İki Farklı Yeniliğiyle 2019’un En İyi Buluşları Listesinde!

16 Ocak 2020

Her yılın sonuna doğru, Time dergisi ‘dünyayı daha iyi, daha akıllı ve hatta biraz daha eğlenceli hâle getiren’ icatlara dikkat çekiyor. 2019 ödüllerinde GE iki yeni icadı ile listede başı çekiyor.

Time’ın 2019’un En İyi İcadı Ödülü, GE Sağlık’ın hasta rahatı düşünülerek tasarlanmış bir mamografi sistemi olan Dueta ile Senographe Pristina’nın oldu.  Her ne kadar mamografi erken meme kanseri teşhisi için çok önemli olsa da, çoğu kadın muayenenin rahatsızlığından korktuğu için mamografi taramasına girmekten kaçınıyor. GE Sağlık’ın kadınlardan oluşan bir ekibi, kadınların mamografi korkusunu yenmeleri ve daha fazla kadının yıllık mamografi taramasına girmesi umuduyla Senographe Pristina’yı tasarladı. Teknoloji, sektörün ilk hasta destekli meme sıkıştırma cihazı olan Pristina Dueta ile, kadınların bir teknoloji uzmanının rehberliğinde meme sıkıştırmada aktif bir rol oynamalarına izin veriyor. Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nin yaptığı bir araştırma, hastanın kendi kendini sıkıştırarak muayene olabildiği mamografi taramasının hem daha az acı vermesi hem de görüntüleme kalitesini bozmaması sebebiyle kadınlar tarafından daha sık tercih edileceğini gösteriyor.

Buluşun gücü

Kanser teşhisine gelince, güç bilgide; Haliade-X 12 MW’a gelince ise, güç rüzgârdadır. Öyle ki, Haliade-X, 16.000 Avrupa evine güç verebilecek tek bir makineye sahip, dünyanın en güçlü açık deniz rüzgâr türbini. Bu yılın bir diğer Time Ödülü de Haliade-X 12 MW’nun oldu. Rüzgâr türbinleri arasındaki dev olarak bilinen Haliade-X 12 MW, her biri 107 metre uzunluğundaki kanatlarıyla birlikte toplam 220 metrelik bir rotor çapına sahip. Bu, dünyanın yenilenebilir enerji ihtiyaçlarını karşılamak için en doğru teknoloji; üstelik, küresel deniz rüzgârı pazarının gelecek yirmi yılda 15 kat artması ve 2040 yılına kadar 1 trilyon dolar olması beklenirken. Haliade-X‘in toprak tabanlı prototipi, yakın zamanda Hollanda‘da elektrik üretimine başlarken, aynı zamanda dünyanın en büyük deniz rüzgârı projesi olan İngiltere ve Avrupa Kıtası arasındaki Kuzey Denizi’ne kurulması planlanan iddialı Dogger Sahil girişimi için de seçildi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.