GE Hissedarları 3D Üretimin Geleceğine Doğru Yolculuğa Çıktı

15 Mayıs 2018

Uzaktan bakıldığında Pittsburgh’daki GE Katmanlı İmalat Müşteri Deneyim Merkezi’nin binası, klasik bir Amerikan fabrika binası gibi görünüyor: alçak, gri… Ancak içeriye adım attığınızda sanki zamanda yolculuk ediyormuşsunuz hissi veriyor! Burası ütüristik bir filmden fırlamış gibi duran, büyük ve parlak bir alan içerisindeüçlü lazer ve elektron ışıkları saçan, jet motorlarından elektrik santrallerine kadar birçok makine için karmaşık 3D metal parçalar üreten şık görünümlü, siyah ve beyaz kutularla dolu bir oda.

Bu merkez 2016 yılında hizmete girdiğinden beri ülkenin ve dünyanın çeşitli yerlerinden çok sayıda ziyaretçinin akınına uğradı: GE yöneticileri, yönetim kurulu üyeleri, müşteriler, politikacılar ve ticari grupları gibi. Buranın son ziyaretçileri ise GE’nin yıllık hissedarlar toplantısı için bir araya gelen yatırımcı ve gazeteciler oldu.

3D üretim gibi katmanlı imalat yöntemleri, şirketlerin tasarım ve üretim süreçlerini yeniden şekillendiriyor. GE, GE Katmanlı İmalat iş kolunu kurarak, 3D yazıcılar üreten Concept Laser şirketinin çoğunluk hisseleriyle, hem 3D yazıcı üretip hem de bu yazıcılarda kullanılan özel metal tozlarını imal eden Arcam şirketinin tamamını bünyesine katarak bu alana yatırım yaptı.

 

GE bu yatırımları elbette sadece kârlı olduğu için yapmadı. Şu ana kadar GE bünyesinde 25.000’den fazla 3D baskı ile üretilen parça, jet motorlarından elektrik santrallerine kadar farklı ürünlerin içerisinde yerini aldı. Ayrıca bu yöntem, parçalarının 3’te 1’inden fazlasının çeşitli metallerden üretildiği bir turboprop motor olan GE Katalizör gibi yeni ürünler geliştirmek için de kullanılıyor. GE Katalizör’ü tasarlayan mühendisler, prototip tasarımları gerçeğe döndürmek ve test etmek için 3D üretim yöntemlerini kullanarak motorun geliştirilme süresini 6 yıldan 2 yıla düşürdü. Ya da başka bir deyişle, 3D üretim mühendislere 4 yıl kazandırdı!

Mühendisler, 3D üretim yöntemlerini sadece daha hızlı veya daha ucuza prototip hazırlamak için değil, aynı zamanda nihai ürünü teslim etmeyi daha kolay hale getirdiği için de kullanıyorlar. Hâlihazırda 3D baskı ile üretilmiş yakıt nozüllerine sahip jet motorları, ticari yolcu jetlerini gökyüzüne çıkarmakla meşguller.

Pittsburgh’daki merkezde bulunan, birçoğu Arcam ve Concept Laser tarafından yapılan 3 boyutlu yazıcılar, ince metal toz tabakalarını kaynaştırarak istenen parçaları bu yöntemle üretebiliyor. Ve bunun için sadece bilgisayardaki bir tasarım dosyasına ihtiyaç duyuyorlar! Merkezdeki diğer makineler ise, büyük döküm metal parçaları imal edebilmek için, kum ve bağlayıcı madde kullanıyorlar ve bir diğer grup da plastikle çalışıyorlar.

Merkezdeki yazıcılar bilgisayardaki bir tasarım dosyasından doğrudan baskı yapabiliyorlar.

Katmanlı imalat ve diğer 3D üretim modelleri giderek önemli hale geliyor. Artık Kinazo gibi şirketler, vücut ölçüleriniz sayesinde tamamen size özel ve vücudunuzla tam uyumlu bisikletler üretebiliyorlar. Geleneksel üretim şekilleriyle böyle bir kişiselleştirme yapmak pek de mümkün değil. 3D üretimin bu kadar önemli olması ise kaybedilecek zaman kalmadığı anlamına geliyor. GE Havacılık’ın yan kuruluşu Avio Aero, İtalya’da dünyanın en büyük jet motoru GE9X için türbin kanatları üreten bir 3D üretim fabrikası işletiyor. GE ayrıca Cincinnati, Ohio’da Concept Laser tarafından tedarik edilen dünyanın en büyük 3D metal yazıcılarının bulunduğu, yeni bir Katmanlı İmalat Teknoloji Merkezi’ni de hizmete aldı.

3D üretim artık bir hayalden gerçekliğe dönüşmüş durumda. Bakalım zaman ilerledikçe bu teknoloji ile daha farklı neler üretilecek?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.