GE Havacılık, NASA’nın Yeni Sessiz Süpersonik Uçağına İlk Motorunu Gönderiyor

8 Ağustos 2020

İlk süpersonik Concorde, 1969’da havalandı. Aynı yıl havacılıkla ilgili başka bir önemli olay daha yaşanmış, insanlar ilk kez Ay’a ayak basmıştı. Gösterişli yolcu jeti ve Apollo programının roketleri o zamandan bu yana müzelik olsa da NASA şimdi bu iki yapıtın da ruhunu canlandırmaya çalışıyor.

GE Havacılık, Mayıs ayının başlarında NASA’nın 16.764 km yükseklikte ses hızından daha hızlı uçmak için tasarlanmış deneysel uçağı X-59 QueSST için ilk motoru gönderdi.

NASA ve Lockheed Martin tarafından tasarlanan X-59 QueSST (Sessiz Süpersonik Teknolojisi), Popular Science’ın “2019’un En Büyük 100 İnovasyonu” listesinde yer aldı.
Mühendisler, uzatılmış bir gövde ve ses hızından daha hızlı uçan jetlerin karşısındaki en büyük engellerden birini aşmak için yeni kanatlar tasarladılar. Bu engel, bir uçağın ses duvarını aşarken oluşturduğu ses patlaması.

Federal Havacılık İdaresi, ABD’de kara üzerinden uçan uçakların aşırı ses yüzünden rahatsızlık vermesi nedeniyle ses hızını aşmasını onlarca yıl yasakladı. Yolcu hizmeti sunan tek süpersonik jet Concorde’un, kara üzerinden geçerken yavaşlaması gerekiyordu.

Havacılık mühendisleri bu yasakları bir meydan okuma gibi düşündüler. Acaba ses hızından daha hızlı ve bu gürültüyü yaratmayacak bir uçak yapmak mümkün müydü? 

GE Havacılık, üzerine düşen görevi yaparak savaş uçağı motoru F414‘ün yeni tek motorlu bir çeşidi olan F414-GE-100‘ü tedarik ediyor. Motor, X-59‘a klasik 9979.03 kg’lık itişi sağlıyor ve aynı zamanda tek motorlu güvenlik özelliklerini entegre ediyor.

X-59 programının nihai hedefi, yeni bir ticari havacılık çağının başlamasına yardımcı olmak için süpersonik uçuş hakkında yeterli veri toplamak. NASA ve gövde tasarımcısı Lockheed Martin‘in 2021 için planladığı X-59 test uçuşlarında toplanan veriler, kara üzerinden süpersonik uçuşu yöneten kuralları yeniden yazmalarına yardımcı olmak için FAA ve uluslararası düzenleme birimlerine iletilecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.