GE Havacılık Katmanlı İmalat Ar-Ge Laboratuvarı Gebze’de Açıldı!

23 Kasım 2018

Endüstriyel katmanlı imalat teknolojilerinin Ar-Ge çalışmalarının yapılacağı Türkiye Katmanlı İmalat Ar-Ge Laboratuvarı (TARLA), Gebze’deki TÜBİTAK Marmara Serbest Bölgesi’ndeki GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi bünyesinde açıldı.

Açılışa, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Aybike Molbay ve GE’nin üst düzey yönetimi katıldı.

Katmanlı imalat, endüstrileri köklü bir biçimde dönüştürüyor, ürünlerin tasarlanma ve imalat sürecini hızlandırıyor. Endüstriyel üretime getirilen bu dönüştürücü yaklaşım daha hafif ama daha güçlü parçaların ve yeni sistemlerin oluşturulmasını sağlıyor. GE, katmanlı imalat konusundaki 20 yıldan fazla deneyimi ve küresel düzeydeki çalışmalarıyla bu alanda endüstriye öncülük yapıyor ve şimdi de bu tecrübesini Türkiye’ye taşıyor.  GE Havacılık Katmanlı İmalat Teknolojileri Ar-Ge Laboratuvarı, Türkiye’nin “Ar-Ge çalışmaları yoğunluğunu artırma” hedefine katkıda bulunacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, açılış törenindeki konuşmasında: “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi vizyonuyla yola çıktık. Bu vizyonun temeline yüksek katma değerli üretimi, dijital dönüşüme odaklanan ve verimli çalışan sanayiyi koyduk. Nihai hedefimiz Türkiye’yi sanayi ve teknolojide lider bir üretim üssü haline getirmek. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz GE Havacılık Katmanlı İmalat Ar-Ge laboratuvarında Türkiye menşeili tasarımlar geliştirilecek. Bu tesis, ülkemizdeki yatırım-üretim-ihracat zincirinin daha da güçlenmesini sağlayacak. Biz de bakanlık olarak bu tip merkezleri ve Ar-Ge alanında atılan adımları her zaman destekleyeceğiz. Bu önemli yatırımı için General Electric’i kutluyor, Katmanlı İmalat Araştırma Laboratuvarı’nın ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Açılış töreninde konuşan GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Dr. Aybike Molbay, “Katmanlı imalat teknolojisinin öncüsü ve deneyimli bir kullanıcısı olarak, katmanlı imalat parça ve sistemlerinin tasarımı ile üretimi konusunda derin bilgi sahibiyiz. Bu alandaki bilgi birikimimizi ve tecrübemizi Amerika ile İtalya’dan sonra Türkiye’ye taşımaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Katmanlı imalatın en önemli faydası, şirketlere özgür bir süreç sunması olarak öne çıkıyor. Malzeme atıklarını en aza indiren yöntem, mühendislere daha önce üretilmesi imkânsız olan tasarımları yapma imkânı sağlıyor.

Katmanlı imalatın havacılık endüstrisindeki yolcuğunda ilk adımı, CFM International’ın LEAP uçak motoru oluşturuyor. Bu motorda ilk kez, 20 parçadan oluşan yakıt nozülü 3 boyutlu yazıcılarla tek parçaya indirgendi. Bu gelişimi, GE Catalyst Turboprop motoru takip etti. Bu motor, havacılık tarihinde bugüne kadar üretilmiş herhangi bir motordan daha fazla basılı bileşen içeriyor. GE Catalyst Turboprop motorunda 800’den fazla geleneksel imalat yöntemleriyle üretilmiş parça, katmanlı imalat teknolojileri ile üretilmiş 12 parçaya indirgeniyor. Bu yöntem sayesinde motorun ağırlığı yüzde 5 oranında azaltılıyor, yakıt tüketiminde de yüzde 1’lik bir tasarruf sağlanıyor.

GE’nin küresel olarak katmanlı imalat konusundaki yolculuğunun detaylarını bu infografikte inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.