GE Hackathon: Predix Kazandırdı

29 Mayıs 2017

GE Türkiye’nin düzenlediği Predix Hackathon’da, birincilik ödülünü iki ekip birden paylaşmıştı. 36 saat süren Hackathon için ortalama 5 kişiden oluşan 7 ekip, verilen görevler doğrultusunda GE’nin Endüstriyel Bulut Platformu olan Predix üzerinde kod yazdı. Peki bu iki ekip nasıl bir strateji ile jürinin dikkatini çekerek birincilik ödülünü paylaştılar?

Predix Hackathon’un teması Türkiye’deki otomotiv endüstrisine odaklanmıştı. Hackathon’da ekiplerden Predix’i kullanarak dijital bir çözüm yaratmaları istenip, bu kapsamda bir kamyon taşımacılığı şirketine ait beş bin kamyon ve şirketin yöneticilerine ve çalışanlarına ilişkin gerçek ve anonimleştirilmiş veriler ekiplere sunulmuştu. Bu veri setinde planlı ve plansız bakımlara dair veriler ve tamir-arıza sürelerinde oluşan iş kaybı gibi bilgiler bulunuyordu. Ardındansa ekiplerin hedeflerini seçip uygulamalarını geliştirebilmeleri için dört adet persona verilmişti. Bu personalar Filo Yöneticisi, Araç Parçaları Kalite Mühendisi, Servis Merkezi Yöneticisi ve Filo Araç Operatörü’nden oluşuyordu.

Birinci olan ekiplerden biri, Backend Developer Cahit Atlas, UI Designer / Business Developer Hülya Şermin Karakaş, Data Analysist Kemal Duman, Backend Developer Mevlana Celaleddin Dovan ve Backend Developer Sefa Öztürk’ten oluşuyor.

Ekipten Hülya Şermin Karakaş, “Etkinlik süresince geçirdiğimiz 36 saatlik süreçte Predix konusunda kendimizi geliştirme ve ekip olarak çalışma fırsatı bulduk. Bunun dışında, etkinliğe katılan diğer insanlarla tecrübe paylaşımında bulunarak network ağımızı geliştirdik.” diyor.

Bu ekip uygulamalarını, tırla taşımacılık yapan firmaların Filo Yöneticilerini hedefleyerek geliştirdi. Geliştirdikleri fikirde amaçları, verilen 2 tip tıra ait bilgileri kullanarak plansız arızaları en aza indirgemek ve tır şoförlerinin telefonundan toplanılan GPS verileriyle yakıt tasarrufu sağlamaktı. Yazdıkları bu algoritmayla ekip, bakım ve yakıt masraflarının totalinde %40’a varan düşüş sağlamayı başardı. Buna ek olaraksa, diğer filo yönetim sistemlerinden daha kolay kullanılabilen bir ara yüz tasarladılar ve geliştirdikleri uygulama hem mobil, hem PC hem de web platformlarında çalışabiliyordu. Ekip uygulamayı geliştirirken Predix’in UAA (User Account and Authentication) ve Web Page Application servislerinden yararlandı. Bu servisler sayesinde ekip, kullanıcının daha güvenli bir şekilde giriş yapmasını ve Unity üzerinden alınan HTML dosyası çıktısının Predix’e yüklenmesini sağladı.

Birinciliği paylaşan diğer ekipse Business Developer / Back-end Developer Şerif Günenç, UI Designer Melih Manisalıgil, Full-Stack Developer Fuat Akdemir ve Business Developer / Team Manager Fatih Yazıcı’dan oluşuyordu. Bu ekip, filolar için araçların servis yönetimi üzerine bir uygulama yaptı. Amaçları, araçları en kısa sürede tamir edebilmek ve hatta arızalanmadan öngörülebilir bakım sağlamaktı. Bunu araçlardaki OBD cihazlarındaki veriyi toplayarak yapmayı planladılar. Sistem, belirli bir frekansla araçlardaki sensörler sayesinde, aracın durumunu veri tabanına kaydediyor. Arıza olması durumunda da arıza kodlarını yolluyor ve sistem bu veriyi işleyip servis merkezi yöneticisine bildiriyor. Bu da durağan bir veriyi işlemek yerine dinamik olarak değişen bir verinin işlenmesi anlamına geliyor. Predix ve içinde bulunan servisler bu veriyi bulut üzerinde güvende tutma ve anlık olarak işleyip algoritmaya göre çıktıların anlamlandırılmasında yardımcı oluyor.

Ekipten UI Designer Melih Manisalıgil, “Bunun gibi organizasyonları takip ediyoruz ve dünyanın güncel problemlerine güncel teknolojiler ile çözüm üretmek bize heyecan veriyor. Rahatlıkla söyleyebilirim ki GE Türkiye Predix Hackathon şu ana kadar katıldığım en düzenli organize edilmiş hackathon etkinliğiydi. Ben ve ekibim adına çok teşekkür ederim.” diyor.

GE Türkiye Predix Heckathon jürisini; TOFAŞ AR-GE ve İnovasyon Direktörü Ahmet Altekin, Invetram Yönetim Müdürü Cem Soysal, GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi Müdürü İskender Kaya, TAYSAD Genel Sekreteri Süheyl Babalı ve GE Türkiye İnovasyon Lideri Ussal Şahbaz oluşturdu. Jüri çalışmaları birçok farklı kriteri düşünerek inceledikten sonra birincilik ödülünü bu iki ekip arasında paylaştırdı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.