GE, “Gelecek için Bugün” diyor!

30 Eylül 2013

Gelecek İçin Bugün

GE; yaptığı yatırımlar, işbirliği anlaşmaları ve yeni projelerle, Türkiye’nin 2023 vizyonuna destek vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde “Gelecek için Bugün” konulu inovasyon zirvesine ev sahipliği yapan GE; siyaset, iş dünyası, üniversite ve STK’lardan önde gelen isimleri bir araya getirdi. Zirvede, 2015’te faaliyete geçecek GE Türkiye İnovasyon Merkezi için çalışmalara başlandığı açıklandı. Ayrıca, Türkiye’de büyümeyi tetikleyen temel unsurlar olan inovasyon, enerji verimliliği ve sağlık alanlarında üç ayrı panel düzenlendi. İnovasyon,Ecomagination ve Healthymagination  isimli panellerde enerji ve sağlık sektörlerindeki verimliliğin artırılmasına yönelik fırsatlar vurgulandı.

“Gelecek için Bugün” konulu zirvede, ülkenin inovasyonda öncü kurumlarından TÜBİTAK ile işbirliği ve iyi niyet anlaşmaları da imzalandı. GE ve TÜBİTAK ortaklığında yürütülecek projeler ağırlıklı olarak, enerji, sağlık ve ulaşım olmak üzere üç ana sektör üzerinde yoğunlaşıyor. Enerji sektöründeki araştırmalar LED aydınlatma ve rüzgar enerjisini kapsarken, sağlık odaklı inovasyon çalışmaları  ise biyoteknoloji ve medikal teknolojilerini içeriyor. Ulaşım sektöründe de halen devam etmekte olan TÜLOMSAŞ ile GE PowerHaul lokomotiflerinin üretimine odaklanılıyor.

GE ve TÜBİTAK işbirliğine dayalı Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra, Türkiye’de yerel inovasyon çalışmalarının teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen “GE Türkiye İnovasyon Yarışması” da zirvede duyurumu yapılanlar arasında. İşletmeleri, girişimcileri, mucitleri ve öğrencileri hedefleyen yarışma, enerji verimliliği ve sağlık alanlarındaki sorunları çözmek için en güçlü fikirler ve girişimlerin ortaya çıkmasını amaçlıyor. Toplam ödül ise tam 100.000 dolar! Yarışma ile ilgili konuşan GE Başkan ve CEO’su Jeffrey Immelt, “İnovasyon, ekonomik büyümenin temel unsurudur. Günümüzün dinamik ve rekabetçi dünyasında, ülkelerin ve firmaların rekabet gücünü artırmak için yenilik üretmek ve hızlı hareket etmek her zamankinden daha önemli hale geldi; zira inovasyon verimliliği tetikliyor. Burada rüzgar türbini kuleleri ve kanatları üretmek için Türk girişimcilerle birlikte çalışmaktan, LEAP jet motorları için blisk üretimini başlatmaya kadar yaptığımız tüm işlerde yenilikçi fikirlerin ekonomiye büyük katkı sağladığını görüyoruz. Türk girişimcilerin ve öğrencilerin getireceği parlak fikirlerin ortaya çıkarılması ile ülkenin her alandaki rekabetçi gücünün artırılmasına yönelik katkı için verdiğimiz taahhüde bağlıyız” diyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.