GE Gaz Türbini Jeneratörleri Gorgon Projesi’ne Enerji Veriyor

25 Mayıs 2015

gast1

İtalya’da Carrara’nın bitişiğinde bulunan Avenza ve Massa kasabaları, Batı Avustralya kıyılarında yer alan Chevron’un “Gorgon Projesi” adını verdiği doğal gaz işleme tesisi için üretilen beş gaz türbini jeneratörü de dahil olmak üzere dünyanın en büyük endüstriyel ekipmanlarını üreten GE Petrol ve Gaz’ın iki devasa enerji santrali ve test alanlarına ev sahipliği yapıyor.

Gorgon Projesi, Batı Avustralya’nın kuzeybatı kıyısında yer alan 120 kilometrelik bir alana kurulu Gorgon ve 220 kilometreden fazla bir alana sahip olan Jansz-IO gaz santrallerini kapsıyor.

gast2

Her bir modül’ün ağırlığı Airbus yolcu uçağının ağırlığına denk

GE modülleri, Barrow Island’da bulunan deniz tabanından çıkartılan doğal gazı sıvılaştıracak olan kompresör ve soğutma ünitelerine enerji verecek. Daha sonra Chevron, sıvılaştırılmış gazı dünyanın her yerine ulaştırılabilmesi için 2.1 kilometre uzunluğundaki bir yükleme iskelesine gönderecek.

GE, her biri dört adet çift katlı Airbus ağırlığında olan bu modülleri 3 yıl önce İtalya’dan 12.000 mil uzakta bulunan Avustralya’ya taşıdı.

gast3

GE Petrol&Gaz, endüstriyel tesislerin Lego parçaları gibi hazır modüllerin birleşmesiyle inşa edilmesinin, enerji şirketlerinin sermaye maliyetlerini düşmesini sağladığını, üretime geçiş hızını artırdığını ve çevreye verilen zararı azalttığını belirtiyor.

GE Petrol&Gaz Turbomakine Çözümleri Genel Müdürü Davide Iannucci “Eskiden, dünyanın bazı bölgelerinde basit bir kuyu kazarak petrol veya doğalgaz bulunabiliyordu. Bugün ise ancak ya çok uzak yerlerde, ya değişik iklim koşullarına sahip bölgelerde ya da çevre duyarlılığı konusunda çok hassas olunması gereken yerlerde bulunabiliyor.” diyor.

gast4

GE’den örnek davranış

Örneğin, Barrow Island içinde 378 tür yerel bitki, 13 tür memeli ve 43 tür sürüngen yaşayan A sınıf bir doğal koruma alanıdır. İtalya’da bulunan GE çalışanları modülleri üretirken doğal hayata zarar vermemek için çok titiz davrandı.

Çalışanlar inşaat alanına girmeden önce kıyafetlerini Barrow Island’daki doğal ortama zarar verecek mikroplardan arındırmak için basınçlı hava kabinlerinden geçmek zorundaydı. İnşaat alanlarına şişe sudan başka yiyecek ve içecek sokmak yasaktı.

gast5

Modülü taşımak 4,5 saat sürdü

Tek zorluk 2.300 ton ağırlığındaki devasa modülleri inşa etmek değildi. Bittiğinde Avenza sokaklarından geçirerek gemilere yüklenmek de bir hayli zahmetliydi.

gast6

İlk modülü GE’nin enerji santralinden Marina di Carrara Limanı’na uzanan 5 kilometrelik mesafe boyunca taşımak 4,5 saat sürdü. Modül 578 tane bilgisayarlı tekerlek üzerinde kaydırılarak taşındı.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.