GE, Gaz Santralleri İçin Karbon Yakalamanın Başucu Kitabını Yazmak İstiyor

13 Nisan 2022

Doğal gaz santrallerinin, şebekeye daha fazla yenilenebilir enerjinin eklenmesini desteklemek için enerji dönüşümünün önemli bir parçası olduğu kabul ediliyor. Doğal gaz santralleri, nispeten düşük karbon yoğunluğu ile güvenilir bir şekilde yüzlerce megavat temel yük elektriği üretebilirler. Ayrıca çıktılarını, rüzgar ve güneş santralleri gibi hava durumuna bağlı yenilenebilir kaynaklardan gelen talep ve arzdaki değişikliklere uyacak şekilde hızla ayarlayabilirler.

Tüm faydalarına rağmen doğal gaz, kömürden çok daha az da olsa karbon emisyonu üreten bir fosil yakıt. Bu nedenle, dünyanın en gelişmiş gaz türbinlerinden bazılarını üreten GE Gas Power, bugün gezegenin enerjisinin yaklaşık %25’ini üreten gazla çalışan elektrik santrallerini karbondan arındırmanın yollarını bulmak için hükümetler, teknoloji sağlayıcıları ve müşterilerle birlikte ortak çalışmalar gerçekleştiriyor.

Bunu yapmanın bir yolu, mevcut doğal gazla çalışan enerji santrallerine karbon yakalama, kullanma ve depolamayı (CCUS) entegre etmek. Yaklaşım, aksi durumda atmosphere yayılacak olan karbondioksiti yakalamayı veya güvenli bir şekilde yer altında tutmayı ya da gazı petrol ve sentetik malzemeler gibi çeşitli diğer ürünlerin yapımında yeniden kullanmayı amaçlıyor. Bununla birlikte, CCUS’un geniş çapta benimsenmesi zor  çünkü birçok proje ekonomik olarak uygulanabilir olmaya çalışıyor. GE, şimdi bu zorluğu değiştirmek için diğer kuruluşlar ve paydaşlarla iş birliği içinde.

CCUS’u mevcut bir doğal gazla çalışan elektrik santraliyle entegre etmeye yeni bir bakış açısı getiren ABD Enerji Bakanlığı ile yapılan çalışmayı buna örnek olarak verebiliriz. Ajans, CCUS’un maliyetini düşürmenin ve doğal gaz santrallerinden kaynaklanan CO2 emisyonlarını %95’e varan oranlarda azaltmanın yollarını keşfedecek olan GE liderliğindeki bir çalışma için 5,77 milyon dolarlık fon sağlayacak. GE mühendisleri ve Southern Company, Linde Engineering, BASF ve Kiewit’ten meslektaşları, Alabama’daki James M. Barry enerji santralinde önerilen CCUS projesinin mühendisliğini, maliyetini ve entegrasyonunu incelemek için 18 ay harcamayı planlıyor.

Southern Company’nin bir yan kuruluşu olan Alabama Power tarafından işletilen James M. Barry tesisi, GE Gas Power‘ın 7F.04 gaz türbinlerinden ikisini kullanıyor. Enerji Bakanlığı’nın hedefi, Biden-Harris yönetiminin 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu ve 2035 yılına kadar %100 temiz elektrik sektörü hedefine ulaşmasına yardımcı olmak.

Endüstri Yol Haritası

Çalışma, mevcut ve yeni gazla çalışan enerji santrallerinden karbon yakalama için enerji endüstrisinin yol haritası olarak sonuçlanabilir. GE‘nin 7F ailesinden türbinler, Kuzey Amerika’nın en büyük gaz türbini filosunu oluşturuyor. Dünya çapında yaklaşık 1500 F-Sınıfı ünite çalışıyor ve günde yaklaşık 280 gigavat saate kadar üretim yapıyor.

GE, Barry projesinde bir ekibe liderlik edecek. BASF, büyük ölçekli yanma sonrası yakalama (PCC) teknolojisi için özel olarak geliştirilmiş OASE® mavi teknolojisini sağlarken, Linde, yanma sonrası amin bazlı karbon yakalama süreçleri konusunda deneyime sahip. Bu iki mühendislik ağır sikleti daha önce karbon yakalama projelerinde ortak olmuştu. Bu arada, Kiewit mühendislik tedariki inşaat yetenekleri sağlayacak; ancak tüm noktaları birleştirmek ve santralde tek bir CCUS çözümünü bütünleştirmeye çalışmaktan sorumlu olacak olan GE.

GE liderliğindeki ekip, entegrasyonu sağlamak için ayrıntılı bir plan ve işletme iş kılavuzundan oluşan ön uç mühendislik tasarımı (FEED) çalışması üzerinde çalışacak. Bu, GE‘nin doğal gaz, kombine çevrim tesis mühendisliği, işletilebilirlik ve tesis entegrasyonundaki güçlü yönlerine katkıda bulunacak. Önümüzdeki yıllarda CCUS entegrasyonu için güçlü bir küresel talep öngören GE, Birleşik Krallık’ta bir sanayi merkezi olan Teesside’da önerilen bir gaz yakıtlı elektrik santralinde karbon yakalama için ayrı bir FEED çalışmasında Technip Energies ile birlikte çalışıyor. GE Powerın CEO’su Scott Strazik, mühendislerinin büyük ölçekli bir karbon yakalama çağını başlatabilecekleri konusunda iyimser. Strazik şunları söylüyor: “Dünyaya bugün ihtiyaç duyduğu daha uygun fiyatlı, güvenilir ve daha az karbon yoğunluğu olan elektriği sağlayacak daha sürdürülebilir bir enerji endüstrisine öncülük etmeye kararlıyız ve bu arada gelecekte olacak teknolojileri araştırmaya, geliştirmeye ve göstermeye odaklanıyoruz.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.